הסולידית יצאה לפנסיה בגיל 30? הנה הקאץ'

הסולידית הוא שמו של בלוג פיננסים מוכר וידוע, המספק עצות ששוות זהב למשקיעים ולמעוניינים בפרישה לפנסיה כמה שיותר מהר. הכותבת האנונימית, שמזדהה בשם הבדוי (ככל הנראה) דורין הרטמן, מביאה מניסיונה העשיר בתחום, ומספרת גם כיצד עשתה זאת בעצמה ויצאה לחופשי משוק העבודה והעבדות בגיל 30.

הסולידית אכן שולטת היטב בחומר הפיננסי (אם כי בנושאים אחרים היא יוצאת לגמרי דוש), ויש לה הכנסה פסיבית ממגוון רחב של השקעות ואפיקים נוספים. בעברה עבדה בתחום שוק ההון והרוויחה יפה, אבל הבינה שלעבוד כל החיים בשביל לצאת לפנסיה בגיל 60 פלוס זה לא בשבילה. כיום היא מעידה על עצמה שהיא חיה בפחות מ-7,000 שקל לחודש, כאשר בעבר זה היה 4,000 לחודש (ולפני כן אף פחות מ-2,600 בחודש).

כאשר נוברים לעומק בבלוג וקוראים גם איזו כתבה או שתיים שעשו עליה באתרים אחרים, מבינים בדיוק איך הצליחה הכותבת להפסיק לעבוד ולחיות מהכנסה פסיבית. אומנם היא אכן תותחית בכל הנוגע להשקעות הנכונות, אבל בניגוד למה שחשבתי – שאותה סולידית עלתה על שיטה מופלאה לצמצום ההוצאות ולהגדלת ההכנסות – מסתבר שהיא פשוט חיה כמו נזיר (לפחות לטעמי).

בכתבה שפורסמה עליה במאקו בספטמבר 2014, היא אומרת שרמת החיים שלה ממוקמת בעשירון התחתון. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא צריך מיליונים כדי לפרוש בגיל צעיר. ברגע שמקצצים משמעותית בשילוש הקדוש של דיור, תחבורה ומזון – כל אחד יכול להגיע לפנסיה מוקדמת (כולל חיסכון משמעותי מצד אחד, והכנסה פסיבית מנכסים מניבים מצד שני).

לאור כל זאת – אין לה דירה משלה, רכב או טלוויזיה בבית; היא לא קונה שום אוכל בחוץ אלא מכינה הכול בבית ואוגרת כמויות גדולות של מזון יבש; ושיא השיאים – מוציאה מהשקע את כל מכשירי החשמל בלילות, ואף מתקלחת במים קרים. עם אורח חיים כזה סגפני, אין פלא שהיא מצליחה לחיות מכמה אלפי שקלים בודדים בלבד, ולגרום לכך שסעיף ההכנסות יהיה גבוה מסעיף ההוצאות.

למרות כל זאת, לזכותה ייאמר שהיא אכן הצליחה להשתחרר ממעגל העבודה והתלות בחסדיהם של אחרים. היא אומנם ענייה בחומר ומתנגדת נחרצת לתרבות הצריכה המסואבת, אבל עשירה בזמן פנוי ובפעילויות שהיא רוצה לעשות.

בנוסף היא מתנגדת גם לנושאים נוספים, כגון מדינת רווחה או כל מה שמריח מסוציאליזם או תחושת קורבנות עצמית חס וחלילה. לדעתה המלומדת גם להט"בים סובלים מתחושת קורבנות, והיא מתעלמת באלגנטיות מהעובדה שמדינת ישראל עושה ככל שביכולתה כדי למנוע מלהט"בים זכויות בסיסיות. דברים דומים היא טוענת גם לגבי זכויות האישה.

אני יכול להגיד שאני כן שותף לחוסר רצונה להביא ילדים לעולם או לקנות דברים שאני לא צריך; אבל מבחינתי ילדים הם אחריות שאני לא מוכן לקבל על עצמי – בעוד שאצלה זה ככל הנראה בגלל שילדים עולים כסף.

מצד אחד אני לא חושב שאני בזבזן גדול, כי אני כמעט לא קונה שום דבר למעט אוכל מבחוץ. מצד שני, אם הייתי פחות עצלן ומתחיל לבשל לעצמי, הייתי יכול לחסוך בערך 2,000 שקלים נוספים בכל חודש, נוסף על מה שאני מצליח לחסוך גם כיום.

ובכל זאת, לחיות מרצונך ברמת חיים כה נמוכה, להתקלח במים קרים ולהעיף את הטלוויזיה מהבית רק כדי לחסוך כסף – זה קצת קיצוני מדי לטעמי. כמעט כמו לחיות עם רגל תמידית על דוושת הברקס. מצד שני, דורין אומרת שקיצוניות לטעמה זה לעבוד 9 שעות ביום, 300 ימים בשנה במשך 40 שנה.

אבל בעצם, כנראה שגם לעבוד פחות שעות ביממה או בשבוע – הם לא בדיוק מנת חלקה. עבודה עבור אחרים משמעה עבדות, והשאיפה שלה היא לעשות רק את מה שמעניין אותה; גם אם זה אומר חיים של נזיר ומקלחת במים קרים כל חייה.

איזהו עשיר? השמח בחלקו.

2 Replies to “הסולידית יצאה לפנסיה בגיל 30? הנה הקאץ'”

 1. אני חושב שהדמות שהיא (או הוא?) מציגה היא קיצונית כדי לאזן את הקיצוניות של תרבות הצריכה.
  הרעיון הוא כנראה לאזן בין שני הקצוות. אני לא חושב שהדמות היא האדם שהיא.
  בכל מקרה הרעיון הוא לתת גז כלכלי בשנים הראשונות של החיים כדי לצבור איזשהו הון שילווה אותך כל החיים.
  וכמובן להצטרך פחות.
  עמיתאזן…

  1. כשבן אדם יוצא בהצהרה "יצאתי לפנסיה בגיל 30", אתה לא מצפה שזה יקרה בגלל שהוא אוכל רק אורז ומתקלח במים קרים. אחרת גם הנזירים הבודהיסטים בטיבט יצאו לפנסיה כבר מזמן.
   מעבר לזה, אני מסכים איתה בנושאים רבים (ובמיעוט – לא מסכים כלל).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *