בעטיו של וירוס

היום הזה היה קודש לסרטי טבע. ככה זה כשחוטפים וירוס של 24 שעות; רובצים בחוסר-מעש מול המסך הקטן. ובעודי רואה את סרטי הטבע המשובחים של ערוץ 8 ושל נשיונל ג'יאוגרפיק, עלתה בי מחשבה מוזרה בנוגע להכחדה של מינים.

כל האקולוגים והמומחים שבים ומזהירים, שאסור להפר את האיזון העדין של הטבע. שאם יושמד מין אחד, זה ישפיע על המאזן האקולוגי עד לבלי-הכר. ולראיה – מדענים משמרים מינים שנמצאים על סף הכחדה, לפחות כאילו גורל כדור-הארץ תלוי בכך.

אבל בעצם, הטבע עצמו דאג וממשיך לדאוג להיכחדותם של מינים. בחמש ההכחדות ההמוניות שהיו בכדור-הארץ, נמחקו מעל 80% מכל המינים שאי פעם חיו. זה אומר שכל מיליוני המינים שחיים כיום, הם רק קצהו של קרחון שהיה יכול להיות גדול יותר.

וראו זה פלא – כדור-הארץ חי וקיים והחיים עליו ממשיכים בשלהם, למרות היכחדותם של מינים. יכול להיות שהכחדת מין מסוים תגרור הכחדה של מינים אחרים בעקבותיו, אבל באיזשהו שלב זה נעצר; אחרת לא היה נשאר אף יצור חי בכדור-הארץ גם היום. התחזיות האפורות והשחורות של ה"מומחים" אינן מתגשמות, למרות העובדה שמינים נכחדו וממשיכים להיכחד.

ובכלל – כדור-הארץ מפוצץ בחיים בכמויות שאנחנו לא יכולים אפילו לתפוש. אין כמעט סנטימטר מעוקב על פני הכדור, שאינו רוחש חיים מסוג זה או אחר. בגרם אחד של אבק יש בערך 2,500 קרדיות מיקרוסקופיות. אפילו בסנטימטר מעוקב של אוויר יש נבגים, חיידקים ונגיפים.

אז כל אלו יעמדו בסכנה קיומית, אם וכאשר איזה נמר נדיר בהודו ייעלם?
כמו שאומרים בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות: Horse shit, my friend.

אז אולי ה"מומחים" אוהבים קצת להגזים כדי לקבל מענקי-מחקר.
או שאולי זה פשוט ממש "קוּל" להיות ירוק ואקולוגי עד כדי בחילה.
או שפשוט, בואו נודה על האמת, אנחנו פוחדים להיות הבאים בתור להכחדה.

2 Replies to “בעטיו של וירוס”

    1. מילא פוחדים, אבל אנחנו גם משמרים מינים בכמויות, כאילו אין מחר. זו התערבות שעלולה להתפוצץ לנו בפרצוף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *