השקרים של הביטוח הרפואי הפרטי

לפני שנים רבות ראיתי סרט תיעודי בנושא מהפכת הביוטכנולוגיה. מהפכה זו יצרה את האפשרות לאתר גנים, המעידים על פוטנציאל לחלות במחלות מסוימות. אלא שיש כאלו שבוחרים לנצל זאת לרעה – חברות ביטוח שמסרבות לבטח אנשים, שנתגלה אצלם פוטנציאל למחלות קשות. לא צריך אפילו להיות חולים; מספיק שישכון בכם הפוטנציאל הגנטי, ויש חברות ביטוח שמסרבות לבטח אתכם מלכתחילה. או בקצרה: תמותו.

שנים רבות לאחר מכן ראיתי את הסרט התיעודי Sicko, של מייקל מור. הסרט עוסק במערכת הבריאות החולנית (פשוטו כמשמעו) הקיימת בארצות-הברית (אתם מוזמנים לקרוא על כך בפוסט נפרד שכתבתי אודות הסרט). חברות ביטוח אמריקאיות מעסיקות רופאים מומחים במשרות בכירות, שכל תפקידם הוא לסרב לאחוז מסוים מהתביעות המוגשות לקבלת סיוע. ולא רק זאת, אלא שמאותם מומחים נדרש רף מסוים – לדחות מראש כמות של 10% מהפניות, 20% מהפניות או כל מספר אחר.

אם חשבתי שזה קיים רק בארה"ב, טעיתי קשות ואנושות. גם בישראל אנחנו משלמים לחברות הביטוח הון תועפות, רק כדי שהן יוכלו להחליט אם מגיע לנו מימון או לא. אומנם זהו צעד שנועד למנוע את קריסתן המוחלטת, שהרי ככל ארגון או עסק הם חייבים גם לכסות על ההוצאות ולשלם משכורות. אבל כלל לא בטוח שהמניעים הללו בלבד, הם אלו שגורמים לדחיית הבקשות למימון. כאשר אומרים לחולה סרטן שבקשתו לסיוע נדחתה, אתם מתחילים לתהות על מה ולמה אתם משלמים כסף לחברת הביטוח כל חייכם.

אז מה עדיף? ביטוח בריאות ממלכתי, שוודאי וודאי לא יוכל לממן את הטיפול היקר בסרטן? אני לא יודע. אבל מה שאני כן יודע הוא שבטוח עדיף לא לממן את חברות הביטוח הפרטיות, בנוסף לביטוח הבריאות הממלכתי שבו כולנו מחויבים ממילא. אתם תשלמו כסף במשך 20 שנה כמו ילדים טובים, מתוך ודאות מוחלטת שאתם מכוסים בכל מצב; ואז – אם חס וחלילה תיפלו לקרשים ותצטרכו עזרה – דווקא אז יצחקו לכם בפרצוף. לא משנה ששילמתם במשך 20 שנה; המחלה שלכם לא ראויה.

אני לא יודע אם שמתם לב לפרסומות של ביטוחי-בריאות לאחרונה. כנראה שחברות הביטוח הפרטיות בישראל לא מרוויחות מספיק, כי הן צריכות להראות לנו בפריים טיים בטלוויזיה ילד מאכיל את אביו המוגבל הישוב בכיסא גלגלים; או להפחיד אותנו בכך שאחד מכל שלושה יחלה בסרטן מתישהו, אז קדימה – לפתוח את הארנק ולממן למנכ"ל עוד רכב יוקרה.

אני עצמי עוסק בשיווק באינטרנט, ואני מודע היטב לשיטות שיווק באמצעות פחד. אבל חברות הביטוח בישראל כבר מזמן חרגו מגבול הטעם הטוב: גם מפחידות את הציבור התמים כדי שירוץ היישר לזרועותיהן הפתוחות; גם מסרבות לממן טיפולים כל אימת שמתחשק; וגם משמינות ומתנפחות מהכספים שמשלמים להן אנשים תמימים, שכל רצונם הוא להיות בריאים.

לא יודע מה אתכם, אבל לי אין ביטוח בריאות פרטי וגם לעולם לא יהיה (אני לא מוכן אפילו לשדרג את הביטוח המינימלי של קופ"ח). ברור לי שזה לא יכול להתאים לכולם, מכיוון שישנם אלו שסובלים מבעיות וממחלות, ואין להם ברירה אלא לסמוך על זרעי השטן הללו שיקבלו החלטה מצילת-חיים. אבל אם אתם בריאים ואין לכם דבר מלבד שפעת פעם בשנה, עשו לעצמכם טובה: אל תממנו את חברות הביטוח. כי בסופו של דבר זה עלול לעלות לכם ביותר מכסף בלבד.

6 Replies to “השקרים של הביטוח הרפואי הפרטי”

 1. קריון,הישות הרוחנית,אמר לא לעשות ביטוח אלא אם כן אנחנו חושבים שהביטוח יתממש.
  לגבי סרטן יש מלא ריפויים טבעיים יותר וזולים הרבה יותר.
  למשל:
  http://www.youtube.com/watch?v=R3NNLs8llAY
  אני חייב לציין שאני לא מתנגד לכך שחברות הביטוח לא מבטחות מי שב"סכנה גנטית".
  אני אפילו שמח כי אותו אדם יודע שהוא בסיכון גבוה או גבוה יותר ואז נערך בהתאם.
  כמובן שאין לי שום ביטוח חוץ ממס הבריאות הכפוי.

  1. ברור שטוב לדעת שאתה בסיכון, אבל חוסר הרצון של חברות הביטוח לעזור…
   וזה לא שהן עוזרות למישהו בחינם; מדובר באנשים שמשלמים להן כסף בדיוק למטרה הזו. פשוט מחליא אותי.

   1. התכוונתי שאם לא מבטחים אותך על איזה מחלה עתידית סימן שיש סיכוי גבוה לחלות בה,
    אז גם לא שילמת פרמיה וגם קיבלת אבחון בחינם.

 2. א. לי יש ביטוח בריאות פרטי , זה התחיל מזה שהייתי עובד חברת ביטוח ועשו לנו ביטוח קולקטיבי לכל המשפחה, המשכתי עם הביטוח הזה עד היום ונכון לעכשיו אני באמת לא יודע מה יותר יקר ממה – העובדה היא שרופא האלרגיה הפרטי ששני הילדים שלי הולכים אליו גובה כ450 שקל לביקור ומתוכם אני מקבל החזר של 360. כשהייתי צריך איזו פרוצדורה רפואית עברתי אותה באסותא בתנאים של בית מלון ולא עמדתי בתור בקופת חולים וכן הלאה. אבל אני מודה שמעולם לא עשיתי את הבדיקה כמה שילמתי בסך הכל והאם זה שווה (אם זה שווה אז אני מרגיש רע עם עצמי כי החברה מפסידה עלי כסף).
  הביטוח נועד באמת למקרה הקיצוני. למקרה שבו אצטרך איזה ניתוח השתלה או משהו בסגנון וכמו עם כל ביטוח – אתה מקווה שזה אף פעם לא יקרה לך ושאתה משלם לחינם.
  בכל אופן , בשנותי בחברת הביטוח למדתי על כמה טריקים מלוכלכים שעושות החברות ואני רוצה להבהיר כאן שוב משהו שאולי לא כולם יודעים:
  הביטוח של קופת החולים – כולל הביטוח המשלים – הוא 'תקנון'. זה אומר שאפשר לשנות אותו חד צדדית בכל עת (ואתה חושב שחברות הביטוח מנוולות?). כלומר אתה מצטרף לביטוח המשלים, רואה שניתוח לסרטן המעי הגס כלול בכיסוי מה שאומר שתעשה אותו בבית חולים פרטי בלי לחכות הרבה בתור ומרוצה מאד כי בדיוק את התופעה הזאת יש לך במשפחה. בינתיים עברו שנים, חברת הביטוח החליטה להוציא את הניתוח המסויים הזה מהכיסוי (מותר להם, זה לא חוזה זה 'תקנון') והביטוח הפרטי שקנית לא מכסה את הבעיה הזאת (כי ידעת שאתה לא צריך, הרי יש לך משלים). ועכשיו אתה נשאר נתון לחסדי מערכת הבריאות הציבורית וכל הכסף ששילמת לא עזר לך.
  סתם שתדעו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *