טרנס-הומניזם: השלכות מעשיות ומוסריות

"האדם הוא דבר שיש להתגבר עליו", כתב ניטשה אודות ה"על-אדם", ונראה שאנו מנסים להגשים זאת בכל דרך אפשרית. בסצנה מתוך הסרט "מטריקס", ניאו מנהל שיחת-לילה פילוסופית ועמוקה עם יו"ר הזקנים בעיר ציון. ניאו טוען שבמקרה דנן, השליטה נמצאת בידיהם של בני-העיר ולא של המכונות – תמיד אפשר לכבות אותן ולהוכיח מי שולט. אלא שאז אין לנו חשמל לתאורה, להתפלת מים, להפעלת המחשבים ולקיומה של העיר. אנחנו תלויים במכונות ובמחשבים.

אך בעוד שבגרסה הבדיונית הזו קל להפריד בין אדם למכונה, המציאות שלנו קצת שונה. טכנולוגיה יוצרת תלות, בין אם מדובר בשימפנזה המשתמשת במקל כדי להוציא נמלים מהקן למאכל, ובין אם מדובר בנו ובטכנולוגיה המתקדמת שלנו. תלות זו מוכרת לכולנו – קשה להתנתק מהטלפון הסלולרי, מהאינטרנט, מהטלוויזיה… הם הפכו לשלוחות שלנו. אך בעוד שההבדל בינינו לבין הטכנולוגיה החיצונית הוא חד, חלק ומובחן – ההבחנה קשה יותר כאשר הטכנולוגיה הופכת להיות פנימית, ומשולבת בגופנו הפיזי (כמו קוצב-לב, למשל, שנכנס לשימוש לפני עשרות שנים).

אומנם רובנו שואף להשתפר ולהשתדרג, אך במאה ה-21 כבר לא מדובר רק בניתוחים פלסטיים בלבד. כי מסתבר שהרבה מהדברים שראינו רק בסרטים, כמו סטיב אוסטין והאישה הביונית, כבר קיימים היום; דברים שעד לפני 20 שנה היו רק מדע-בדיוני. בסרט תיעודי מרתק בשם "I Evolve" ("בן אדם גרסה 2.0"), מתוארות ההתפתחויות המדעיות והטכנולוגיות המאפשרות לשפר בני-אדם (Augmented people), ואף לרפא תחלואים רבים. מדובר, למעשה, באנשים ביוניים לכל עניין ודבר; כאלו שהושתלה בהם טכנולוגיה המשמשת תחליף לביולוגיה, שאינה קיימת בהם מסיבות שונות (מצב מולד, תאונה, חוסר-איזון כימי במוח ועוד).

דוגמנית יפהפייה קיבלה רגליים תותבות קוסמטיות הנראות כמו רגליים אמתיות, עד שכמעט לא ניתן להבחין בהבדל. היא יכולה לבחור בין כמה זוגות רגליים הנמצאות בארון, ולשנות את גובהה מתי שהיא רוצה. זה הגיע למצב שילדה אחת ממש קינאה בה.

חולה פרקינסון במצב מתקדם קיבל שתל אלקטרוני מיוחד שהוחדר למוחו. השתל שולח אותות חשמליים בתדירות גבוהה, ובלחיצת כפתור האיש הופך מאחד שאינו מסוגל לעמוד בכוחות עצמו, לאדם עצמאי שאף יכול לרקוד. גירוי מוחי עמוק מאותו סוג מאפשר לטפל גם בבעיות כגון דיכאון, הפרעות OCD, בעיות אכילה ועוד. אדם מוגבל היושב בכיסא גלגלים מסוגל להפעיל מחשב ושאר מכשירים אלקטרוניים באמצעות מחשבותיו, המתורגמות לגלי רדיו באמצעות שתל הנמצא במוחו.

לא מזמן אף פותחה קסדת-טייס שיודעת "לקרוא מחשבות", ולהפעיל את המטוס ללא מגע יד-אדם, ובגרמניה ייצרו מערכת קוראת-מחשבות לשם נסיעה ברכב. הגישה הזו, של שיפור האדם והפיכתו למשהו שהוא מעבר לבן-אדם, נקראת טרנס-הומניזם. אלא שזה לא ייעצר בעין או אוזן ביונית; גם לא ברגליים או ידיים. אנחנו עתידים להפוך למין היחיד על פני כדור-הארץ שישלוט באבולוציה שלו – בין אם מבחינה ביולוגית ובין אם מבחינה טכנולוגית. מטיפולי הנדסה גנטית להארכת החיים וליצירת המראה החיצוני הרצוי לנו, וכלה בשילוב של רכיבים ביו-ננו-טכנולוגיים בתוך הגוף. בעתיד הרחוק זה אולי אף יגיע למצב של יכולת לייצר ולגדל איברים ביולוגיים במעבדה, לפי דרישה, או אפילו להעברת התודעה מגוף אחד לשני, כך שנתקיים כמעט לנצח.

מדען אחד אף מרחיק-לכת וטוען שמטרתו של הגוף האנושי היא בעיקר לשאת את המוח ואת התודעה, ולכן אין בו ממש צורך (גם רבייה כמעט ניתן לבצע כיום מחוץ לגוף). הוא ישמח להפוך לישות קיברנטית שלא חולה או מזדקנת, והאמת שכל מה שיכולתי לחשוב עליו הוא "ממה הוא בורח?". כמובן שהוא לא הראשון ולא האחרון; מבשרו הגדול ביותר של הטרנס-הומניזם הוא הממציא והעתידן ריי קורצווייל, שמתכנן לא למות הודות לטכנולוגיה המתקדמת שנמצאת פה אוטוטו (ואם כן ימות, לפחות יוקפא בתהליך קריוגני עד שיגיע היום בו יוכלו גם להקים את הקפואים מרבצם). לכך הוא קורא "הסינגולריות קרובה", וברוח זו אף הקים את אוניברסיטת Singularity בקליפורניה, בשיתוף גוגל ונאס"א, שמקדמת את רעיונות הטכנולוגיה בשימוש האנושות.

אלא שלכל הטכנולוגיה הזו יש גם השלכות מוסריות (ביואתיקה), הנובעות מגישת שיפור-האדם: ייצור מעמדות חדשים של בני-אדם משופרים לעומת רגילים; בני-אדם שקרובים לשלמות, עד שלא יהיה יותר מקום לבינוניות; הנדסת אנוש מדויקת שתייצר תינוקות מושלמים ללא רחם והיריון, ותזרוק את אלו ה"פגומים", הרגילים. ופה אנחנו כבר נכנסים לסוגיות של השבחת-גזע מבחירה חופשית; הפיכת הטכנולוגיה הרפואית למתקנת יותר מאשר למרפאת. כמו בכל פעם שהגישה הזו חלחלה באנושות במהלך ההיסטוריה (אאוגניקה, נאציזם וכו'), היא תיווצר מכיוון שאנשים, בבסיסם, אינם מסוגלים לסבול שונוּת.

האם בסוף נגיע למצב דיסטופי, כמו בסרט The Island, שבו מייצרים בני-אדם רק כדי לקצור את איבריהם לטובת הלקוח המשלם? כמו תמיד, מדע וטכנולוגיה הן חרב-פיפיות ועלינו להשתמש בהן בצורה הטובה והמוסרית ביותר. לטכנולוגיה אין מניע ורצון; הם נובעים אך ורק מהאדם. וראוי שיהא זה אדם מוסרי, בראש ובראשונה, ורק לאחר מכן – על-אדם טכנולוגי.


"בן אדם גרסה 2.0" – 60 דקות, כתוביות בעברית.

I Evolve" – 60 min"

http://health.walla.co.il/?w=/5042/1866935


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *