כלכלת הבחירות של אובמה

נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, הצהיר שהוא תומך בנישואי להט"בים. כששמעתי על כך מיהרתי לשמוח, יחד עם ארגונים ברחבי העולם שבירכו את האיש על הצהרתו. אבל אז פתאום הבנתי – אולי הוא אומר בדיוק את מה שהלהט"בים והליברלים רוצים לשמוע, כדי להרוויח נקודות רגע לפני הבחירות?

אני אישית לא אוהב כשעושים לי טובות (בלי קשר לכך שאינני אזרח אמריקאי החי תחת מנהיגות אובמה; הצהרותיו של נשיא ארה"ב משפיעות, בסופו של דבר, על כל העולם). אז או שנותנים לי לחיות כאחד האדם מתוקף היותי אדם ואזרח, או שלא.

אני לא מוכן שיתייחסו אליי כאל ילד זב-חוטם. הצהרתו של אובמה (ואלוהים יודע שהיא נחוצה היום יותר מאי-פעם) שקולה להורה שאומר לילדו "טוב, קח את הצעצוע שלך, העיקר שתשתוק". או שתומכים בזכויות-אזרח בלב שלם או שלא; וההתנהלות המוזרה הזו, 2 דקות לפני הבחירות בארה"ב, רק גורמת לתמיכה של אובמה להסריח מכלכלת בחירות ורודה.

כדי להבין מדוע נלחמים כל-כך בנושא הזה, אולי בכלל צריך לשאול מדוע נישואין קיימים מלכתחילה. הטקס הזה, שהומצא לפני 6,000 שנה בארצות מסופוטמיה, ממשיך להיות חלק משמעותי מחייהם של רבים גם כיום (למרות שיעורי גירושין עולים והולכים). אבל מדוע בעצם אנו צריכים את אישור המדינה כדי לחיות ביחד? מדוע אנו צריכים שמישהו מבחוץ יתערב לנו בחיי האהבה והזוגיות?

הרי אפשר לקיים זוגיות, אהבה וחיי-משפחה בלי אף טקס ותעודה רשמית מכל גורם חיצוני. אני מכיר כמה וכמה זוגות, הטרו ולהט"ב, שהתחתנו בדרכים פחות מקובלות וללא הכרת הרבנות האורתודוקסית, והם מאושרים בחלקם. כל זה מוביל למסקנה שהטקס התמים הזה למראה, דהיינו חתונה, משמש ככלי לשליטה באזרחי המדינה. לא כל אחד מורשה להתחתן עם כל אחד. המדינה תקבע מי יכול להתחתן ועם מי, וכך גם תיצור מרשם אוכלוסין מדויק שישמש לצורכי בקרה ופיקוח.

מעבר לכך חתונה יוצרת הכרה ממסדית וחברתית, ורוב האנשים בעולם רוצים להיות חלק מהחברה בה הם חיים (קונפורמיזם, השם ירחם!). בנוסף – נישואין בהכרת המדינה ובחסותה, מביאים עמם שלל זכויות אזרח כאלה ואחרות: כלכליות, רפואיות וחברתיות.

מצד אחד אני לא מבין מדוע להט"בים מתעקשים כל-כך, לבוא בשעריו של ממסד שמדיר את רגליהם ממנו בכל הזדמנות. מצד שני, אני בהחלט מבין מדוע עושים זאת. גם אנחנו רוצים את אותה הכרה ממסדית-חברתית, ובצדק. אחרי הכול אנו אזרחים שווי-חובות ולכן גם שווי-זכויות (בתיאוריה, כמובן, ולא חס וחלילה במציאות).

הייתי יכול להיכנס לנושא 'רוב ההומואים לא יודע לשמור על זוגיות יותר מ-5 דקות', שאז אין הצדקה של ממש לכל המלחמה נגד הממסד ולזעם הצדקני במצעדי הגאווה (וזו, אגב, הסיבה לכך שאינני צועד יותר); אבל אני לא נכנס לזה. הזכות להינשא מגיעה לכולנו, אזרחי המדינה, בלי קשר לשאלות כגון מוצא אתני, נטייה מינית או האם וכיצד אנו מממשים את זכותנו להינשא. זהו חלק בלתי נפרד מארסנל זכויות-האזרח בכל מדינה בעולם, נקודה.

מדינות יודעות לעשוק את אזרחיהן שווה בשווה כשמדובר במסים, בשירות צבאי ובשאר חובות, אבל כשמגיעה העת לפרוע את החוב ולשלם בזכויות – עושים איפה ואיפה. זה מכעיס, לא מוסרי ולא צודק (ואני בכלל לא נוגע בשאלה האם זה חוקי או חוקתי; אחרי הכול, בארצות-הברית יש חוקה ובכל זאת האפליה חוגגת).

למעשה, אם הייתה לי הסבלנות לכך – הייתי נמנע מלשלם מסים למדינת ישראל, בצורת עבודות מהצד בשחור. מדינה שמונעת ממני זכויות בסיסיות ומתייחסת אליי כמו אזרח סוג ז' (והבנתם את האנלוגיה המתבקשת), לא ראויה לדחוף את ידה לתוך כיסי ולתבוע את המגיע לה.

וכל זה התחיל בגלל שאובמה היה נחמד ותמך בזכותי להינשא. יא אללה, איזה זבל אני. לא מסוגל אפילו להוקיר תודה על שמכירים בקיומי ובזכויותיי…
(כי אולי קיומי וזכויותיי אמורים להיות מובנים מאליהם, כמו קיומו וזכויותיו של כל אחד אחר, במקום להיות נושא לדיונים מתמשכים).

אני לא אומר שלא צריך לתמוך בנישואי להט"בים. אני אומר שאם כבר תומכים, אז צריך לעשות זאת מהסיבה הנכונה ולא כדי לזכות בקולות בבחירות. לא סתם אומרים הבודהיסטים שהמניע חשוב יותר מהמעשה עצמו. אני מקווה מאוד שאובמה באמת ובתמים מאמין במילים שלו, אחרת זה ממש לא שווה.


אפילוג
כשליש מהזוגות בישראל בוחר לקיים טקסים בלי הרבנות (ארגון "טקסים", או חתונה בחו"ל שמאפשרת להירשם במשרד הפנים כ"זוג נשוי". כל אלו מבוצעים ללא הכרה רבנית אבל עם הכרה משפטית כזו או אחרת).

המגמה הגדלה והולכת הזו היא שינוי גדול שמחלחל בחברה הישראלית; שינוי שמעיד שלאנשים נמאס משליטת הרבנות בחייהם האישיים והפרטיים. אני מברך על השינוי ומקווה שהמדינה תשכיל לחזק אותו, באמצעות חתונה אזרחית עם הכרה ממסדית מלאה, כולל כל הזכויות הנהוגות בישראל. לא רק עבור להט"בים, אלא עבור כל אחד שנחשב "נחות" ולא ראוי לחיתון על-ידי הרבנות, וגם עבור אלו שרוצים טקס יהודי אלטרנטיבי.

ינואר 2013 – אני שמח לראות שטעיתי, ושהנשיא אובמה תומך בנישואי להט"בים בכל הכוח.

3 Replies to “כלכלת הבחירות של אובמה”

  1. כפי שציינת, נישואים הם סטטוס חברתי. שני ילדי למשל נרשמו כבנים שלי רק מתוקף העובדה שאימם נשואה לי. אם אמות היא יורשת אותי אוטומטית, אם יצטרכו לנתק אחד מאיתנו מהמכשירים , השני מוסמך לחתום וכן הלאה.
    שקלתי להינשא בקפריסין אבל גיליתי שבמקרה של גירושים נצטרך לעבור בכל מקרה ברבנות , אז מה הטעם? המאבק צריך להיות על נישואים אזרחיים במדינה. כשזה יקרה אפשר יהיה לדבר על נישואים חד מיניים. כל עוד הדת שולטת בחיי האישות שלנו , זה לא יקרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.