מדינת רווח(ה)

בשנים האחרונות קמה תנועת התנגדות גדולה בארצות-הברית, בשם "מסיבת התה" (Tea Party, על שם תנועת ההתנגדות שקדמה למלחמת האזרחים בארה"ב). התנועה המודרנית הזו, שמונה מאות-אלפי ואולי מיליוני אמריקאים, היא בעד ליברליזם כלכלי קיצוני (ליברטריאניזם), ונגד כל התערבות ממשלתית בשוק החופשי (ובעיקר נגד אובמה). אם הממשלה תתערב בשוק הכלכלי החופשי, הם טוענים, לא ירחק היום בו היא תתערב גם בחירויות הפרט.

מאותן סיבות שנמנו לעיל, תנועת "מסיבת התה" מתנגדת לסוציאליזם, לחוק בריאות ממשלתי, לחוקי איכות הסביבה ולשאר התערבויות ממשלתיות. סוציאליזם מוביל בסופו של דבר לקומוניזם ולפאשיזם. הכול נועד כדי להרחיב את סמכויות הממשלה, לגבות יותר מסים ולהגביל בסופו של דבר את החירות של בני-האדם – כך הם טוענים.

אכן מאבק ראוי לשמו.
עד שמבינים מי מממן אותו מאחורי הקלעים ומהן מטרותיו האמתיות.

יחסי הון-המון

במקום החמישי ברשימת 400 העשירים של "פורבס", נמצאים שני אחים בשם צ'רלס ודיוויד קוך (Koch), עם הון של כ-21 מיליארד דולר. השניים הם בעליו של תאגיד "תעשיות קוך" בארצות-הברית, העוסק בעיקר בנפט ובגז, והחל לרכוש גם תעשיות נוספות בתחומי הנייר ובתחומים אחרים.

האחים כבר ניסו בעבר להגביל את הפיקוח הממשלתי על עסקיהם, ומשלא הצליחו לעשות זאת ישירות – פנו לדרכים עקיפות. אם לא הצלחנו בשיטת הון-שלטון, נייסד שיטה חדשה: הון-המון. אם אי אפשר לגרום לאנשים להפגין ולהילחם בשביל נפט וגז, נגרום להם להילחם בשביל החירות הכלכלית והאישית שלהם. במקום להילחם עבור עצמנו, כך חשבו השניים, נגרום לאחרים להילחם עבורנו.

בכוח כספם האדיר, האחים קוך החלו להקים ולממן קבוצות וארגונים של אזרחים, והחדירו להם מידע "אמין" לפיו הגבלת השוק החופשי, היא רק הצעד הראשון בניסיון של אובמה ושל הממשלה להגביל את כל חירויות הפרט. ברגע שהקבוצות והארגונים הללו התרחבו ותפסו תאוצה, כבר לא ניתן היה להוכיח אחרת. קבוצות כגון "מסיבת התה" הצליחו לעכב חקיקה בנושאי ההתחממות הגלובלית, בטענה שאין ממצאים מדעיים התומכים בכך, ושזהו רק עוד ניסיון להעלות מסים ולדחוף יד לתוך כיסי האזרחים.

האחים קוך הצליחו להפוך את אובמה ואת ממשלת ארה"ב לשטן בהתגלמותו, ולהחדיר מחדש מונחים כמו "סוציאליזם = קומוניזם" לשיח הציבורי בארה"ב, למרות שהמלחמה הקרה בעצם נגמרה כבר לפני שנים רבות. מיותר לציין שאותו "סוציאליזם נורא" עובד מצוין בשוודיה, היכן שאנשים מקבלים חינוך, בריאות ודיור במימון ממשלתי. אבל את הטייקונים זה לא מעניין; הם יעשו הכול כדי למנוע הגבלה ופיקוח על עסקיהם. בכך הם רק מחזקים את העובדה ששוק חופשי פועל אך ורק לטובת בעלי ההון והשררה, ולא לטובת האזרחים הפשוטים (שהם הרוב).

הכלכלה חופשית. אם אתה עשיר

רובנו מכירים את דבריו של הכלכלן אדם סמית' בזכות השוק החופשי, ותומכים בהם ללא סייג: אם המדינה תאפשר לכל השחקנים (הכלכליים) בזירה להתחרות בצורה חופשית אחד בשני, בלי התערבות ממשלתית, המדינה תגיע למינימום עוני ולמקסימום רווחה.

אבל – זה יקרה רק כל עוד השחקנים שווים בכוחם. וזהו החצי השני בדבריו של סמית'; החצי שרובנו לא מכיר או נוטה להתעלם ממנו. אם השחקנים אינם שווים בכוחם – כמו במקרים בהם יש ריכוזיות-יתר בידיו של שחקן אחד – אז השוק כבר לא יהיה חופשי יותר. וזה מה שקורה בארה"ב, בישראל ובשאר מדינות המערב הדוגלות בקפיטליזם. הגענו למקסימום עוני ולמקסימום רווח, אבל למינימום רווחה.

אני לא אומר שקפיטליזם הוא רע; אבל צריך לדעת היכן לשים לו גבול. הממשלה צריכה להתערב בכל פעם ששחקן אחד צובר יותר מדי כוח, ולחסום אותו באמצעות חוקי הגבלים כאלה ואחרים. הממשלה היא זו שצריכה לוודא שכל אזרח יקבל את המינימום – מזון, עבודה וקורת-גג. השוק החופשי לא יעשה זאת, כי הוא משרת רק את טובת אלו שכבר ממילא מדושנים ועשירים.

בישראל כבר למדו את הלקח (?)

אחרי מחאת קיץ 2011, כולנו כבר יודעים היטב מה קורה כאשר הטייקונים נלחמים על השוק ה"חופשי"; האזרח הקטן משלם יותר – באוכל, במקרקעין, בפיננסים ובכל דבר שאפשר לסחוט ממנו.

אז מסתבר שלא רק בישראל יש דנקנר, תשובה ואריסון; גם בארה"ב הטייקונים נסמכים על ריכוזיות כלכלית, ויכולים להניע או לחרב כלכלות שלמות לפי גחמותיהם. אלא שבארה"ב הם הגדילו לעשות: הם הצליחו לחמם ולהסית את ההמונים, ולגרום למיליוני אמריקאים לחשוב שכלכלה בפיקוח ממשלתי תוביל למשטר פשיסטי-דיקטטורי. וכמו שאומרים בשפה עדינה, עכשיו לך תוכיח שאחותך לא זונה.

2 Replies to “מדינת רווח(ה)”

 1. מה שהצגת זה הגרסה הרשמית של השלטון – ז"א מה שרואים בערוץ 8 בכבלים…
  לחובבי הקונספירציות סיפור אחר לחלוטין.
  בזמנך הפנוי ביוטיוב:הסרטים הקונספירציה הקפיטליסטית,endgame של אלקס ג'ונס
  ובאופן רחב יותר האתר אמת אחרת ואתר קונספיל לפני שהוא יורד מהשרת.
  לצורך צפיה בקונספיל להשתמש בפיירפוקס וtools options
  לבטל וי ב block reported attack sites
  האתר עבר התקפה ממוחשבת ויש טיפה תקלה בהתחלה אבל אין בו רוגלות או סוסים טרויאנים למיטב ידיעתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *