מחלה ושמה רשות השידור

כל תושב ישראלי בעל מקלט טלוויזיה או רדיו, מחויב בתשלום אגרה שנתית למדינה (379 ש"ח לטלוויזיה ו-120 ש"ח לרדיו, נכון ל-2011). החוק האומלל הזה, שנשמע כמו בדיחה גרועה מימי המנדט הבריטי, מאלץ אנשים לשלם כסף למדינה, בין שהם משתמשים בטלוויזיה ובין שלא. אם פעם זה עוד היה נשמע שפוי, היום זה כבר ממש לא מצחיק. ממש עילה לאשפוז של המוסד הרקוב הנקרא רשות השידור.

שלא תבינו אותי לא נכון, הערוץ הראשון בהחלט מעניין וכבודו במקומו מונח (ומחלקת התעודה, בניהולו של איתי לנדסברג, עושה פלאים לדעתי). אבל עם כל הכבוד שאני רוחש לערוץ 1, אני לא מעוניין לשלם עליו בנפרד מהתשלום לכבלים או ללוויין. הרי אם נצטרך לשלם על כל ערוץ שבו אנו צופים, מעבר לתשלום החודשי הקבוע לספק הטלוויזיה שלנו – אף אחד לא היה רוכש את חבילות הערוצים הללו.

אלא שערוץ 1 ורשות השידור הארכאיים, טומנים את ראשם בחול ולא מעניין אותם שהציבור מצביע (ורוקע) ברגליו. והם ממשיכים להוסיף חטא על פשע, שכן גם אם יש לכם מקלט טלוויזיה ואינכם צופים כלל בטלוויזיה – אתם תשלמו, ועוד איך תשלמו. אבל חכו, זה לא נגמר פה.

מכר שלי קיבל חוב-אגרה, למרות שהוא ואישתו לא צופים בטלוויזיה מזה שבע שנים לפחות. הסוקר של רשות השידור, שביקר בביתם, ראה שאומנם יש מקלט טלוויזיה לא בשימוש, אבל יש גם מסך מחשב. ועל זה הוא שילם חלק מהחוב.

כן-כן, קראתם נכון. מסך מחשב, עם אפשרות חיבור לטלוויזיה, הוא עילה לתשלום אגרה. כשאני שמעתי על זה היום, הרגשתי איך הדם עולה לי למוח. ולא משנה לרשות השידור בת-העוולה, שאתם לא מחברים את המחשב לטלוויזיה בפועל; כל עוד יש בידכם אלמנט המאפשר צפייה בטלוויזיה – ולו בפוטנציה – אחת היא דינכם: לשלם.

ומה עוד שמע ידידי, בבואו להסדיר את "חובו" למדינה? שרשות השידור מתכננת לגבות אגרה בעתיד הקרוב, גם על צפייה בטלוויזיה באמצעות הסלולרי. מזל שהרשות השופטת קבעה ב-2008, שצפייה בשידורי טלוויזיה דרך האינטרנט או הסלולרי, פטורה מתשלום אגרה (אבל לפי מה ששמע ידידי במסדרונות רשות השידור, לכו תדעו מתי גם זה ישתנה).

בעידן הרב-ערוצי, שבו אפשר לבחור כבלים או לוויין, מדינת ישראל ממשיכה להתנהל כאחרון הדינוזאורים, ולחייב את אזרחיה בתשלום כסף עבור ערוץ ממלכתי. אומנם כך זה נהוג במדינות אירופיות רבות, אבל איזו מטרה זה משרת מלבד עוד שיטה לסחיטת כספם של אזרחי המדינה? אם רשות השידור רוצה להרוויח, שתרוויח כמו כל שאר הערוצים האחרים. או בעברית: שתמצא עבודה!


עדכון 16.2.2012
הצעת חוק: לא צופה בטלוויזיה? פטור מאגרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *