ממערב תיפתח הרעה: מלחמות הגז במזה"ת

בתחילת 2009 הודיעה ישראל כי גילתה מאגרי גז גדולים בים-התיכון, מה שיאפשר למדינה להפיק אנרגיית-חשמל יותר נקייה וגם להרוויח מיליארדים. לשלושת מרבצי הגז שהתגלו יש פוטנציאל של כ-700 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי: מאגר "לוויתן" – 538 BCM (או 450 BCM נכון לינואר 2011); מאגר "תמר" כ- 220 BCM, ומאגר "דלית" כ- 14 BCM.

הכמויות הללו כל-כך גדולות עד כי רשות הגז הישראלית טוענת, שעד שנת 2030 ישראל תייצר 60% מהחשמל באמצעות גז טבעי (לעומת היום – 45%). ולא רק זאת – הכמויות הללו יכולות להפוך את ישראל גם ליצואנית גז מובילה. לא סתם קבע משרד הגיאולוגיה האמריקאי, כי פוטנציאל מרבצי הגז באגן הים-התיכון גדול יותר מאשר בארה"ב (ולא סתם נקבע כי זהו מאגר הגז הגדול ביותר שנתגלה בעולם בעשור האחרון, נכון לינואר 2011).

למרות שכרגע מדובר רק בכמויות פוטנציאליות, ולמרות שישראל לא תהפוך לנסיכות-גז כמו שמדינות המפרץ הפרסי הן נסיכויות-נפט, אלו אכן בשורות משמחות. אבל אליה וקוץ בה – מרבצי הגז נמצאים מערבית לחופי חיפה, מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל, הנעצרים ב- 22 ק"מ מהחוף (דלית – 60 ק"מ, תמר – 90 ק"מ, לוויתן – 135 ק"מ). המרבצים נמצאים באזור הנקרא "מים כלכליים", ושבישראל טוענים שמגיעים עד כדי 370 ק"מ מהחוף. הצרה היא שכל מדינה צריכה להכריז על המים הכלכליים שלה, וישראל – כמובן – לא עשתה זאת עד היום.

אי לכך ובהתאם לזאת, כרגע יש עוד שני טוענות לכתר המרבצים – קפריסין ולבנון. כל אחת טוענת שהמרבצים נמצאים גם במים הכלכליים שלה (קפריסין כן הכריזה על המים הכלכליים שלה, כמו גם מצרים). ממשלת ישראל מודעת לנושא הזה עוד משנת 2008, שבה ביקשה להכריז על המים הכלכליים של המדינה. אבל משום-מה הדבר לא בוצע (כרגיל במחוזותינו), ודווקא היום – כאשר אנו זקוקים יותר מכל למרבצי אנרגיה נקייה – באות מדינות נוספות ומקלקלות את השמחה.

אינני גולם תמים. אני בהחלט מודע לכך שהמרוויחים העיקריים ממרבצי הגז יהיו בעלי השליטה, כגון יצחק תשובה ואחרים. ברור לי שהאזרח הקטן לא ירוויח מזה, אלא אם כן ישקיע במניות "דלק", "נובל אנרג'י", "ישראמקו" ועוד; אבל העניין הסביבתי חשוב לי יותר מהעניין הכספי. ייצור חשמל מגז טבעי יצמצם כמעט לחלוטין את הפליטות המזהמות הנוצרות עד היום בתחנות-כוח פחמיות. בנוסף – שלושת המרבצים יפיקו מספיק גז ליצירת חשמל במשך 20-30 השנים הבאות, ולפיכך הם מהווים חלופה מעולה לנפט המידלדל והולך ממילא.

כרגע יש עיכובים בהפקת הגז ממרבץ תמר, ורשות הגז טוענת שיש להקים את תחנת הכוח באשקלון על בסיס גז, אבל גם עם פחם כאספקה משנית. הדבר יוסיף 1.3 ג'יגה-ואט למשק החשמל, שגם ככה עומד היום על סף יכולותיו, בין 10.8 ל-11.8 ג'יגה-ואט (שיא בביקוש לחשמל נשבר כבר לפני שבוע וחצי, עם 10.6 ג'יגה-ואט ב- 15:00 אחר הצהריים).

רשות הגז חוזה כי בין 2015 ל-2020, הגז ממרבץ תמר יחזיק שליש ממשק החשמל בישראל (7.5 BCM), והיתר יגיע ממצרים (3.5 BCM). כנראה שישראל רוצה לבטל לגמרי את התלות של המדינה בגז המצרי, ובעיקר את התלות בנפט. זהו יותר ממהלך אקולוגי חשוב; זהו גם מהלך גיאו-פוליטי חשוב, שמבטל את התלות שלנו בשווקים אנטי-ישראליים בעליל ובמופגן.

אבל כל הניתוח הכלכלי-אקולוגי המשתלם הזה, עלול להתברר כחלום-שווא אם המרבצים לא יהיו בשליטתנו הבלעדית. האמת שלא ברור לי איך קפריסין טוענת פה לכתר, כיוון שהיא מאוד מרוחקת ממרבצי הגז – אפילו יותר מלבנון. ודבר נוסף שמכעיס אותי הוא שלולא ישראל הייתה מחפשת וקודחת במימי הים-התיכון, לא קפריסין ולא לבנון היו מודעות לנוכחות המרבצים. כנראה שמצפים שישראל תעשה את העבודה השחורה, ואחר-כך גם תיאלץ לחלוק בזכויות. באופן אישי אני מקווה שלא ניאלץ לחלוק בזכויות הגז הללו, לא עם קפריסין ובטח שלא עם ממשלת הטרור של לבנון. יש גבול לכל תעלול.

————

עדכון ספטמבר 2012:
מסתבר שבעלי ההון מרוויחים על חשבון הציבור מתגליות הגז, בידיעת ממשלת ישראל ובתמיכתה.

2 Replies to “ממערב תיפתח הרעה: מלחמות הגז במזה"ת”

  1. פעם ראשונה ששמעתי את המונח הזה, מים כלכליים.
    וברור שהלבנונים האלה ינסו לדחוף יד לכיסים שלנו, ואם נתנגד כולם יקפצו ויטענו שאנחנו גונבים מהם גז.
    מה שלא נעשה תמיד נצא לא בסדר ) :

    1. כן, לצערי הרב אנחנו תמיד נהיה לא בסדר. זה אשם קולקטיבי שהעם היהודי התרגל לחיות אתו. כמו שאמרה חנה לסלאו באחד המערכונים שלה: "לא נורא, חנה'לה. בסוף תמותי – ואז תתחילי לחיות". 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *