סיבות להומוסקסואליות

בזמן האחרון יוצא לי די הרבה לעסוק ביחס של החברה להומואים. היום, למשל, ראיתי כמה סרטים תיעודיים מעניינים מאוד שעוסקים בהומוסקסואליות ובגורמים לה.

בסרט הראשון אנו מצטרפים לשחקן ולזמר הסקוטי, ג'ון בארומן, שיוצא למסע כדי לברר האם הומוסקסואליות היא מבחירה או מכיוון שכך אנו נולדים. כמעט תמיד הוא ידע שהוא הומו, עוד מגיל 8 או 9, אבל הוא רוצה לדעת מה יש למדע לומר על כך.

1. הומו זה יותר ממשיכה פיזית

הסרט מתחיל בסריקת מוח במכשיר fMRI, המגלה שלג'ון יש משיכה לגברים ולא לנשים (כנראה שקודם צריך לבסס מבחינה מדעית את היותו הומו, ואין להסתפק שהוא מכריז על כך). אני מכיר גברים שנמשכים מאוד לגברים אחרים, אך לא מסוגלים בשום פנים ואופן לחיות עם גבר או להתאהב בו. משיכה פיזית או מינית לבדה היא רק חלק מנטייה מינית, ולא כולה, וצריך לקחת בחשבון גורמים נוספים כגון היכולת להתאהב.

2. סימנים מקדימים בילדוּת

חוקר אחר שנפגש עם ג'ון מתעד את התנהגותם של ילדים בסרטי וידיאו משפחתיים. הוא מצא שרוב הילדים שהפגינו התנהגות מגדרית "לא נכונה" – הפכו להיות הומואים ולסביות בבגרותם. ג'ון שיחק עם הרבה בובות ברבי, חיילים וכלי רכב, אבל זה עדיין לא מסביר מדוע.

הרי אנחנו משחקים עם צעצועים מסוימים בגלל ההתנהגות המגדרית שלנו, ולא ההתנהגות המגדרית היא שנקבעת בגלל שאנו משחקים בצעצועים כאלה ולא באחרים. אני, למשל, לא שיחקתי בבובות ברבי אלא בחיילים, במכוניות ובלגו. אבל מצד שני לפעמים הייתי שם שמיכה דקה סביב המותניים ומדמיין שאני אישה, או רץ בשלוליות עם מגפיים גבוהים ומדמיין שאני וונדר-וומן. ולהפתעתנו כי רבה, גם אני לופת-זרגים.

3. זה לא כל-כך נעים לראות גֶן (להומוסקסואליות) סגור

בהמשך, ג'ון מגיע לחוקר אחר שמחפש את הגן האחראי להומוסקסואליות. גן שכזה עדיין לא נמצא, אבל החוקר יוצא מתוך נקודת הנחה שהוא קיים באחד משני כרומוזומי X, המגיעים מהאישה (הגבר מספק רק כרומוזום Y אחד). הוא עושה בדיקת DNA לג'ון, על מנת להשוות את הגנים שלו עם הגנים של אימא שלו ושל אחיו הגדול. להפתעתו הרבה של ג'ון, הגנים שלו דומים כמעט לגמרי לאלו של אחיו הגדול, הסטרייט.

4. גבריות מגיעה מאימא

כנראה שלא מפה תבוא "הישועה" וג'ון ממשיך במסע שלו. הוא מגיע אל קבוצת חוקרים הטוענים שרמות נמוכות מדי של טסטוסטרון, בזמן השהייה ברחם – הן שהופכות את העובר לנשי יותר, ולכן להומו. אחד מהחוקרים מצא מתאם סטטיסטי בין צורת כף היד הגברית, ובין רמות הטסטוסטרון ברחם לפני הלידה:

אצל רוב הגברים הסטרייטים, הקמיצה קצת יותר ארוכה מהאצבע המורה, ואילו אצל רוב הגברים ההומואים – הקמיצה והאצבע שוות באורכן, כמו אצל נשים. נשמע מבטיח, חושב ג'ון, עד שמתברר שגם אצלו יש קמיצה ארוכה יותר מהאצבע. כלומר, ברחם אימו הוא נחשף לטסטוסטרון בכמויות שהיו אמורות להפוך אותו לסטרייט – אבל זה לא קרה.

ועוד קצת על הקשר בין ביולוגיה להומוסקסואליות: מסתבר שאותם אלמנטים ביולוגיים שהופכים גבר להומו, הם גם אותם אלמנטים שהופכים את האימא שלו לאישה פורייה יותר. וראו זה פלא, משפחתה של אם לבן הומו, היא משפחה מרובת-ילדים בדרך כלל, דבר שיכול לתת הסבר סביר מדוע האבולוציה לא מחקה את ההומוסקסואליות עד ימינו. עוד על האלמנטים הביולוגיים בנושא זה ניתן לקרוא במאמר "האבולוציה של הומוסקסואליות", מאת דר' גיל גרינגרוז.

5. הומו = אישה גדולה ושעירה

ג'ון עובר גם סדרת בדיקות פסיכולוגיות ופסיכוטכניות, על-ידי פסיכולוג שצפה בו אפילו כאשר ניווט בכביש באמצעות מפה. שלא כמו אצל גברים סטרייטים, טוען הפסיכולוג, לגברים הומואים יש דפוסי-חשיבה הדומים לאלו של נשים סטרייטיות: ג'ון מסובב את המפה בהתאם למיקום של גופו במרחב, כי הוא לא מצליח לקרוא אותה נכון בצורה אחרת; הוא מקבל תוצאות מאוד גבוהות במבחן מילולי, מה שאצל גברים סטרייטים לא קיים; ועד כהנה וכהנה. החוקר טוען שדפוסי החשיבה הנשיים של גברים הומואים אינם נרכשים אלא מולדים.

האמת שגם לי יש חוש כיוון גרוע, הרבה יותר מאשר לג'ון. הייתי אומר שיש לי אפילו דיסלקציה מרחבית קשה מאוד: אומנם אני יכול לנסוע בשני כבישים שונים, אבל לחבר ביניהם ליצירת דרך חדשה? קשה לי מאוד וייקח לי קצת זמן להבין מה מתחבר לאן. לעומת זאת, לחברים ההומואים האחרים שלי אין שום בעיה מהסוג הזה – הם מנווטים כמו גברים סטרייטים, בלי מפות ובלי התברברויות מיותרות.

6. יש לך אחים גדולים? נדפקת

הלאה, אל המרחב. ג'ון מגלה שיש מתאם סטטיסטי גבוה בין כמות האחים הגדולים שיש (או היו) לך, ובין הסיכוי שתהיה הומו. ככל שלגבר יש יותר אחים גדולים, כך סיכויו גדלים להיות הומו. הטענה היא שגוף האישה רואה בעובר הזכרי אלמנט זר, וככל שאישה יולדת יותר בנים – כך הגוף שלה מפתח "נוגדנים נגד זכרים". התנגודת הזו היא, כנראה, ההסבר לכך שחלקנו הופכים להיות הומואים עוד ברחם אימנו. לג'ון יש אח אחד גדול, ואימו עברה הפלה של עוד אח אחד שלא נולד.

סדר הלידה במשפחה - הסיכוי להיות הומו
מקור: דיסוננס קוגניטיבי

הכול טוב ויפה, אלא שכמו כל חטאי הססטיסטיקה גם פה יש בעיות: אני, למשל, בן בכור במשפחתי ואין לי אחים גדולים ממני, ואני בכל זאת הומו (מה גם שהאחים הקטנים שכן יש לי אינם הומואים, עד כמה שידוע לי לפחות). וכך הסרט מסתיים כשג'ון חוזר הביתה, לבן-זוגו, בטוח מאי פעם שהומוסקסואליות אינה נובעת מחינוך או מבחירה; ואחזור לזה עוד רגע.

7. האפי-גיי-נטיקה

בשני סרטים אחרים עסקו בתאומים זהים, שהינם בעצם שיבוטים טבעיים בעלי אותו מטען גנטי. בכל הנוגע להומוסקסואליות בתאומים זהים, אם אחד מהם הומו/לסבית כך יהיה גם השני בסבירות גבוהה מאוד. לעומת זאת – תאומים זהים שאחד מהם הומו והשני סטרייט הם דבר נדיר, והוא מתרחש בגלל השפעות אפיגנטיות (גנים שהופעלו אצל התאום האחד ולא אצל השני, עקב אורח-חיים מסוים, השפעות ביולוגיות וכו'). יש לציין שהעובדה שהסביבה משפיעה על הגנטיקה, אין משמעה שאפשר לחנך או להפוך מישהו להיות הומו או לסבית. ההשפעות הן די אקראיות בטבען, למרות שנראה לי שאפשר לחזות את השינויים שהן יכולות ליצור.

8. נורמה חברתית

בכל הנוגע לאפשרות להפוך מישהו להומו על-ידי חינוך או כבחירה – חששו הגדול של ג'ון מהסרט הקודם – ייתכן שהדבר אפשרי, אם כי לא הייתי מהמר על זה. תראו מה הלך בימי יוון ורומא העתיקות, שם היה נהוג שכל גבר (שאיננו עבד) יכול לשכב עם נשים ועם גברים נחותים ממנו מעמדית (אקט פוליטי של שליטה, שנועד להבהיר להם מה מעמדם – אבק הארץ). זאת-אומרת שאחוז ההומואים ביוון וברומא העתיקות היה גבוה יותר מאשר היום, כיוון שאז הדבר היה נהוג ומקובל. כלומר – הסביבה והחברה משפיעות בצורה ישירה על גילויי הומוסקסואליות, אבל לדעתי גם אז זה לא נעשה מבחירה מודעת. למרות שאני, בתור הומו, לא אוהב את הטיעון הזה, זו לא פעם ראשונה שאני טוען לכך שזה אפשרי.

9. לסיכום

כמובן שלא משנה אם נוכיח שהומואים נולדים ככה או בוחרים בזה, או שמה שכתוב בתורה בנוגע למשכב זכר כבר לא רלוונטי לימינו. אנשים תמיד יפחדו ממה ששונה מהם וישנאו אותו, ולכן אי אפשר יהיה למגר לגמרי את ההומופוביה מהעולם. בדיוק כפי שעד היום ממשיכים להפלות נשים, שחורים, יהודים, מוסלמים ושאר כאלה ש"לא מתאימים". עדיף להבין שכולנו דומים וכולנו שונים, ושלכל אחד יש זכות לחיות. במופלא ממך תדרוש, אבל אל תהפוך אותו לגורם מפלה בין אנשים.

שליש מהצעירים בארה"ב, בריטניה וישראל אינם 100% סטרייטים >>>

7 Replies to “סיבות להומוסקסואליות”

    1. גם מחשב, סמארטפון, טלוויזיה ורפואה לא קיימים בטבע. תפסיק מייד להשתמש בהם. זה לא טבעי.
      גם לקיים יחסי מין שלא לצורך רבייה מנוגד לטבע – רוב בעלי החיים מקיימים יחסים רק לצורך רבייה. תזכור את זה בפעם הבאה שאתה חרמן, אבא'לה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *