פתרון למסתננים לפני שיהיה מאוחר

רשויות ארה"ב מתמודדות עם הגירה בלתי חוקית משך שנים רבות. המסתננים עוברים את הגבול באופן לא חוקי ממגוון רחב של סיבות: ניסיון לשפר את חייהם, משלוחי סמים ועוד. מדיניותה של רשות הגבולות האמריקאית הוקשחה לאחרונה, וכעת המסתננים אינם רק מוחזרים לארצות המוצא שלהם, אלא אף עלולים להיענש.

בשנת 2011, שוטרי הגבולות בארה"ב תפסו יותר מ-320,000 אנשים שניסו לעבור את הגבול באופן לא חוקי (יש הטוענים שהמספרים אף גבוהים יותר, וכי רשות הגבולות בארה"ב מסלפת את המספרים כדי להוכיח יעילות). ההפסדים והעלויות למשלם המסים האמריקאי מגיעים לעשרות מיליארדי דולרים; והאנלוגיה למתרחש בישראל – ברורה.

כל מדינה רשאית להחליט מי יבוא בשעריה, והסתערות של אלפי אנשים על הגבולות אינה מקובלת בשום מקום בעולם. גם במדינות אירופה, מעוז "הסובלנות והנאורות", לא מאפשרים לכל שמוק להיכנס למדינה, בלי תהליך מסודר של פיקוח ובקרה. אני בהחלט מבין ללבם של הסודנים ושל פליטי מדינות אפריקאיות נוספות, שמגיעים לפה מכיוון שחייהם קשים מנשוא; אבל הצפת ישראל באלפי אנשים באופן לא מסודר ובלתי-חוקי – מהווה בעיה.

דר' גיא בכור – מומחה למזרחנות מהמרכז הבינתחומי בהרצליה – טוען בדף הפייסבוק שלו, שבג"ץ כבר קבע פעמיים שאין להעסיק את המהגרים מאפריקה (ינואר 2011, פס"ד 6312/10). במקביל קבע בג"ץ שאין לקנוס מי שיחליט להעסיק את הזרים, עד אחרי שיוקם מרכז שהייה ליד גבול מצריים. המדינה התחייבה לבג"ץ שמרכז כזה יקום עד מאי 2011, ועינינו הרואות – זה עדיין לא קרה. מעבר לכך טוען דר' בכור, שההגירה תפר את המאזן הדמוגרפי בישראל.


האלימות נגד המסתננים
היא ביזיון וגזענות ממדרגה ראשונה
, אבל אין זה אומר ש"גניבת הגבולות" הזו צריכה לעבור בשתיקה מבחינה מדינית. אם הממשלה מסכימה לאכלס את הפליטים ולנהוג בהם כתושבים ואף כאזרחים, מה טוב. אבל אם החליטה הממשלה שאין לעשות כך – יש להחזיר את הפליטים לארצות מוצאם או למצוא פתרון אחר.

לצערי הרב כל שני וחמישי שומעים פה על אונס או ניסיון לאונס על-ידי מסתנן זר, וחלקם אף טוען שלא רק לאדם הלבן יש זכות על ישראל. לפי הטיעון הזה, מותר לכולם לעבור גבולות לכל מקום שרק ירצו. אנחנו עדיין לא חיים בעולם האוטופי הזה. למרביתנו (ובהם גם אני) עדיין יש תודעה לאומית גדולה מדי, מכדי להתעלם מגבולות בין מדינות.

כמובן שמחד אין להכניס את כולם לקלחת אחת, ואסור להפוך כמה פושעים למנת-חלקה של כל אוכלוסיית המסתננים; אבל מאידך גם אין להעלים עין מהמתרחש. חובה על הממשלה למצוא פתרון, יהיה טיבו אשר יהיה. הישיבה הזו על הגדר לא מיטיבה עם איש.

15 Replies to “פתרון למסתננים לפני שיהיה מאוחר”

 1. אה לא.
  מצטער אבל לא כתבת כאן כלום. זה יפה שעל הממשלה למצוא פתרון אבל אני מצפה ממך למצוא אחד גם, אחרת תמיד אפשר להגיד שהפתרון של הממשלה לא היה הפתרון הנכון.

  1. לא, ידידי.
   ממשלת ישראל הבטיחה לבג"ץ לספק פתרון, וממשלת ישראל צריכה לספק אותו.

   מבחינתי שייתנו אזרחות ל-100,000 הפליטים שהגיעו לכאן, ושתיבנה חומה על גבול מצריים למניעת הסתננויות נוספות. אחרת כל שני וחמישי ייכנסו לפה אלפים שיציפו את המדינה.

 2. נו חביבי, לשם שינוי, אנחנו מסכימים לגבי המסקנות. אכן צריך להגיע לפתרון, והישיבה על הגדר אכן אינה מועילה.

  לגבי השאר, הנה כמה הבהרות:

  1. אני לא יודע מה קורה בארה"ב, אבל כאן מדובר מאנשים שנמלטים ממדינות שבהן יש סכנה לחייהם. על פי אמנת הפליטים, שישראל הייתה מהיוזמות שלה, הם זכאים להגנה.

  2. יש כזה דבר בעולם, תהליך מסודר לבדיקת בקשות של מבקשי מקלט. משרד הפנים הישראלי נמנע מלקיים אותו. מדוע? יש לי כמה תשובות, אבל מעניין לשמוע מה אתה חושב. בכל מקרה, מעמד של תשובות חברתית זה לא רק עניין של החלטת ממשלה, אלא גם של מחויבות לעקרונות משפטיים.

  3. לגבי בג"ץ, גיא בכור פשוט משקר. תקרא את פסק הדין לפני שאתה מצטט אותו בכזו התלהבות: נכתב שם במפורש שלא יוענקו אישורי עבודה, ויחד עם זאת לא ייקנסו מעסיקים. המשמעות: הרבה ישראלים חוששים להעסיק פליטים כי אישור השהייה שלהם אינו מהווה אישור עבודה, אבל בפירוש אין מדובר באיסור העסקה, ופסק הדין אף מציין זאת כאיזון בין הרצון למנוע הגירת עבודה מצד אחד, לרגישות למצבם של הפליטים מצד שני. מי שכן מעסיק אותם, עושה זאת כחוק, ומחויב גם לשלם להם את הזכויות כולל ביטוח לאומי ופנסיה. אני אומר לך את זה שמי שטיפל אישית בלא מעט מקרים כאלה. די כבר להפיץ שטויות ומידע מסולף. מעבר לזה: אני מבין שבטווח הארוך, אתה חושב שאם לא יעסיקו אותם הם לא יגיעו. נגיד שזה נכון. בטווח הקצר, השקרים שמפיץ משרד הפנים גורמים לכך שלאנשים האלה קשה למצוא עבודה, וזו אחת הסיבות שהם מסתובבים בהמוניהם חסרי מעש ברחובות. לעוד מידע:
  http://www.kavlaoved.org.il/media-viewf6af.html?id=3091

  4. לגבי הבעיה הדמוגרפית: לא יודע אם שמתם לב, אתה והמזרחן הבכיר, ישראל שולטת כבר עכשיו על אוכלוסיה שכמעט מחציתה אינה יהודית, ובקרוב תיאלץ כנראה לתת להם אזרחות או משהו כזה, אחרת תואשם רשמית באפרטהייד. הפליטים מאפריקה הם לא ממש הבעיה.

  5. באופן כללי, הטקסט הזה של גיא בכור נגוע בכזו כמות של זוהמה מילולית ועובדתית, שאני לא מבין איך אתה מסתמך עליו. יופי, אז הוא מזרחן בכיר. אתה יודע, גדולי הלאומנים הדוחים היו אנשים משכילים (הייתי אומר "מיין קאמפף" אבל אז אואשם באחזקת מקלדת סמולנית אוטומטית). רק דבר אחד: אם גיא בכור חושב שהמסע מאריתריאה לפה הוא כזה תענוג, נופש ממש, שייצא אליו בעצמו. מעניין מה הוא יאמר אחרי שייכלא לשנה וחצי בלב סיני, כשעשרות בדואים אונסים אותו ומענים אותו מדי יום ביומו. הוא משקר גם לגבי המספרים. הוא משקר לגבי הכול. לא צריך ללכת רחוק כדי להפריך את זה. תפתח את ynet. והנה הבהרות לגבי עוד שקרן: http://noaka.wordpress.com/2012/06/01/numbers/

  6. אתה שומע כל שני וחמישי על אונס או ניסיון לאונס מצד עובד זר כי זה מה שהתקשורת מדווחת לך כרגע. בזמן הזה מתרחשים עוד 100 מעשי אונס או ניסיונות מצד ישראלים לבנים כמוך. חלקם של הפליטים בפשע זהה לחלקם באוכלוסיה, אפילו קטן יותר לפי אומדנים מסוימים. אני אולי סמולן עוכר ישראל, אז לא תאמין לי. אולי ניצב בדימוס במשטרה ישכנע אותך:
  http://www.onlife.co.il/עבודה/חברה/44683/בעיית-הפליטים-השנאה-המכוערת-והפתרון-האנושי

  1. ל-6 אתה מדבר שטויות עד כדי טמטום,אז זה שיש ישראלים גם אנסים ,זה אומר שאנו צריכים לסבול גם ממי שלא שייך לפה ואונססס אתה שומע את עצמך????,פה זה עבריינים ישראלים הם שייכים לפה אין לנו ברירה,והמסתננים לא,אנו לא צריכים לאכול את החרא של סודן,אתה רוצה להוסיף עוד מאות אלפים אנסים סודנים כי בין כה יש אנסים ישראלים,למה לגרום לנשים ישראליות שיסבלו מאנסים יאנסו ברחובות יחששו לצאת וידבקו במחלות….,איך היית מרגיש אם אישתך או ילדתך חלילה הייתה נאנסת????,הם העלו פה ברמות מבהילות את הפשע המחלות והעוני שיש פה די והותר לא צריך לספוג את זה גם מבחוץ,ראו מה קורה בתחנה המרכזית…,הפתרון להשיב אותם למדינתם ולחסום את המעברים לחלוטין….דיי להתייפייף זה עולה לנו במחיר כבד….,ל5 מה אתה רוצה בדיוק שנעשה להם????ומה שאנו סובלים מהם פה זה תענוג גדוללל????חבל שאינכם גרים תחנה המרכזית,ואם לא נעשה את מה שהצעתי קודם, כל ישראל חלילה תהפוך למדינת עוני פשע ובעיות בריאות….ואין פה עניין גזעני חלילה מי שיחשוב כך יעיד על בורותו בלבד,יש פה מצב נתון שאנו מסכנים את עצמנו בשהות שלהם פה ואין לנו אפשרות להשאירם ולכלכל אותם…יש פה מספיק עניים שלהם אין תקציבים,והמיסים לא צריכים לעלות יותר ממה שכבר עלו ועולים כדי לממן אנשים שהסתננו לכאן!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. לא אוהב את הרעיון שנכנסים לפה אלפים בלי פיקוח, אבל אני גם יודע שזכויות אדם הם לא עניין לדעת-קהל.

   אז אני חוזר לסיכום הפוסט שלי – שהמדינה תחליט. היא אפשרה את ההגירה הבלתי חוקית הזו מלכתחילה, אז שהיא גם תטפל בה.

   1. מה זה שהיא תחליט(ביננו עד עכשיו היא מחליטה על הכל,אתה רק נמצא באשליה שאנחנו מחליטים),
    אנחנו צריכים להחליט.
    למה לא לעשות משאל עם?

    1. כי עד כמה שאני לא מרוצה מהעובדה שכל אחד פשוט יכול לצעוד לתוך המדינה בלי הרבה בעיות, אני עדיין לא חושב שהנושא הזה צריך להיות נתון ל"חוכמת ההמונים". כבר ראינו מה מסוגלת לעשות עריצות הרוב.

     שהמדינה תחליט מי ראוי להישאר ומי ראוי לחזור. ואני מניח שזה מה שקורה כעת.

     1. "חוכמת ההמונים" שקבעה שלאפרו-אמריקאים לא מגיעות זכויות, או שלנשים לא מגיעות זכויות… וכו' וכו'.

  1. כל הסדר כלשהו יהיה מקובל מבחינתי. רק לא לאפשר שיטפון של עשרות-אלפים שיציפו את המדינה בלי בקרה.

   אהבתי את ההצעה שיש באתר, למתן זכות כניסה ל-1,750 פליטים בשנה. כל עוד זה מאורגן ע"י המדינה ונעשה בהסכמתה, אין לי בעיה עם זה. כמו שלא הייתה לי בעיה עם סיוע למיליון עולי רוסיה ולאלפי עולי אתיופיה.

   אבל גם אם המדינה תחליט שלא לבצע את זה, ושיש להחזיר את כולם לארצותיהם – לא אשמיע קול נגד המהלך.

   1. האתר של הוועד למאבק ברצח עם זה סוס טרויאני,מתחילים בלהגן על פליטים שלא ימותו וגומרים באזרחות.
    http://www.cga.org.il/?page_id=37
    הצעת החוק שלהם מוכיחה את זה.
    מי שמפעיל קצת דימיון וחזון בקריאת הצעת החוק הזאת מבין מה העתיד שהם מבקשים.

    זאת לעומת הצעת המקלט האמיתי שלי – מחנות אוהלים לא מגודרים.
    סובלים שם ולא נהנים לחיות בישראל מצד שני לא נפגעים ומקבלים את המינימום שבמינימום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *