פתרון לתאונות הדרכים?

באתר ynet פורסמה כתבה על החמרה באכיפה ובעונשים, לנהגים שיעברו עבירות תנועה כאלה ואחרות: "על רקע העלייה הניכרת במספר ההרוגים בתאונות, חושפים היום משרד התחבורה והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים תוכנית חדשה-ישנה להגברת הבטיחות. בבסיסה: יוזמות חקיקה המחמירות עם עברייני תנועה".

מצוין, או לפחות כך זה נשמע. אבל הדברים לעולם אינם שחור או לבן כמו שהיינו רוצים שיהיו. לדוגמה, אפשר לעשות השוואה לעבריינות מסוג אחר ולשאול: האם החמרת הענישה על אונס תצמצם את מקרי האונס? רוב הסיכויים שכן.

אבל יש הבדל אחד חשוב בין אונס, גניבה, רצח וכל שאר הפשעים – ובין תאונת דרכים. אונס, גניבה ורצח מבוצעים מתוך כוונה תחילה, מרצון מלא לפגוע בבני אדם. תאונת-דרכים כשמה כן היא – תאונה, טעות – ולא פשע שמתבצע מתוך כוונה תחילה להרוג ולרצוח אנשים. לכן, החמרת אכיפה וענישה על משהו שמלכתחילה בוצע מתוך טעות-אנוש ובלי כוונה תחילה – לא תהיה יעילה.

בנוסף, הנה ניסוי מחשבה שממחיש עוד פגם בצורת החשיבה הזו:
נניח שנוכל לצמצם את כמות תאונות הדרכים למינימום האפשרי – כל נהג ונהגת יהיו מועדים לעשות תאונת דרכים אחת בלבד במהלך חייהם. תאונת-דרכים אחת במהלך 50 שנות נהיגה על הכביש. נשמע סביר בהחלט, כיוון שאי אפשר למנוע טעויות ותאונות לחלוטין.

אבל אם לוקחים בחשבון שנכון להיום יש 2 מיליון נהגים ונהגות על הכביש, וכל אחד מהם מועד לעשות תאונת-דרכים אחת בלבד פעם אחת בחייו – הרי שבממוצע אנו מקבלים תאונת-דרכים אחת בכל יום, במשך 5,400 שנה ברציפות. כלומר גם אם מצמצמים את תאונות הדרכים למינימום האפשרי, עדיין מגיעים (בממוצע, כמובן) לרצף תאונות דרכים שאותו אי אפשר למנוע. מי שחושב שאפשר למנוע טעויות לחלוטין, במאת האחוזים, אוכל סרט, ואני מאחל לו בתיאבון.

אז מה הפתרון?
אין לי שמץ של מושג. זה כנראה טבעו של עם שמדינתו נוצרה תוך 60 שנה, במהירות הבזק. עמים אחרים, שהייתה להם שהות של מאות שנים לגיבוש זהותם הלאומית בשטחם הטבעי – סובלים פחות מתאונות דרכים (בכבישי גרמניה נוהגים כמו מטורפים, עד כמה שהבנתי, ושם לא מגיעים למניין הנקטלים שיש בישראל). אולי פשוט צריך לשמוע מוזיקה בזמן הנסיעה. ממני, לפחות, זה מונע להיות עצבני על הכביש.

תגובה אחת ל “פתרון לתאונות הדרכים?”

  1. המלחמה בתאונות דרכים כמו המלחמה בסמים כמו המלחמה בסרטן כמו המלחמה בערבים כמו המלחמה בגזענות ועוד
    מלחמות – הכל בלוף בשביל להכניס אנשים ללחץ ולהסית אותם מהבעיות האמיתיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *