שובר שתיקה

מאז שנת 2004, ארגון "שוברים שתיקה" אוסף עדויות מחיילי צה"ל ששירתו בשטחים. אלו הן לא סתם עדויות של אזרחים מהשורה, אלא של לוחמים שהיו עדים להתעללויות מזוויעות בתושבים פלסטינים. שום מצב-מלחמה בין שני עמים לא יכול להצדיק דבר כזה.

החיילים עצמם עברו טראומה קשה מיחס הצבא לפלסטינים, מה שמקשה מאוד להגיד שיש להם אג'נדה פוליטית שהם רוצים לקדם. הם פשוט מספרים את סיפוריהם, והסיפורים קשים לאוזן.

כשמבינים שעדויות הפלסטינים בשטח תואמות בסופו של דבר לעדויות החיילים, אי אפשר להתעלם מכך בטענה ש"זה המצב". חיילים שמתעללים בפלסטינים במחסומים, צריכים להישפט ולהיענש בחומרה.

ההתנהגות הבזויה הזו מחליאה אותי, אף-על-פי שאינני תומך בהקמת מדינה פלסטינית (את דעותיי בנושא אפשר לקרוא בבלוג). לא צריך להיות שמאלני או ימני כדי לזהות ברוטליות. לא צריך לנטות לצד פוליטי כזה או אחר, כדי להיגעל מיצורים חסרי-מוסר השורפים מסגדים.

סרט תיעודי בשם "עדות", מתאר מקרים חמורים של התעללות חיילים בפלסטינים. העדויות נבחרו בקפידה על-ידי במאי הסרט במשך 7 שנים, לפני שהפכו לחלק מהתסריט. לא צפיתי בכל הסרט, אבל שלושת העדויות הראשונות היו מספיק מזעזעות: חיילים המתנהגים כאחרוני הברברים, מעכבים פלסטינים במחסומים בלי שום סיבה נראית לעין; מענים אותם באכזריות ומתעמרים בהם מדי יום.

סרט תיעודי נוסף בשם "שלטון החוק", מתאר את מערכת החוקים הנהוגה בשטחי הגדה המערבית מ-1967 ועד היום. מכיוון שאי אפשר להחיל את החוק הישראלי על יהודה ושומרון (אחרת הפלסטינים שם יהפכו לאזרחי מדינת ישראל), מונהגת במקום מערכת חוקים צבאית.

אני לא איש צבא ולא משפטן, אבל מהמקרים שתוארו בסרט נראה שאין הרבה תשומת לב לזכויות האדם של אזרחים תמימים בשטחים. אפשר לעצור אותם בלי שום סיבה, לחקור אותם בעינויים משך זמן רב ובלי להגיש כל כתב אישום, ובסוף לשחרר אותם כאילו לא קרה דבר.

בשום פנים ואופן אינני מתעלם מהרציחות הנתעבות, שביצעו הפלסטינים בישראל משך עשרות שנים. בשום פנים ואופן אינני שוכח שהפלסטינים מעולם לא רצו שלום, אלא לטבוח ביהודים ולמשוך את האדמה תחת רגליהם (עוד מתקופת פרעות 1920 – 1939). הרי אם לא היו מקימים את גדר ההפרדה סביב יהודה ושומרון, עד היום היו ממשיכים להתפוצץ מחבלים בלב תל אביב.

בשל התנהגותם הבזויה, לפלסטינים לא מגיע לקבל מדינה על שטחי ישראל. לא רק אני חושב כך: גם אנשי שמאל מובהקים מעזים לומר היום את אותם הדברים בדיוק; גם פוליטיקאים "יוניים" כבר מזמן הבינו שאין עם מי לדבר.

אני בז לרטוריקת ה"כיבוש", זו המאשימה אך ורק את ישראל במצב הנוכחי. ההנהגה הפלסטינית לדורותיה, אשמה לא פחות במצב הבעייתי בו כולנו נמצאים. זה עדיין לא מצדיק התעללות ברוטלית באזרחים פלסטינים בשטחים. כל עוד פלסטינים נמצאים תחת שלטון ישראלי, צריך לנהוג בהם בצורה מושכלת ולא כאחרוני הברברים.

צריך לברור את המוץ מהבר, ולא להאשים כל פלסטיני בכך שיש לו מנהיגים טרוריסטים. את אלו הנמצאים אשמים במעשי טרור וחבלה, אפשר לשרוף על המוקד מבחינתי; אבל גברים, נשים, ילדים וזקנים שכל מבוקשם הוא לחיות חיים שפויים – לא ראויים לסבול מהתעללות, מאלימות ומיחס משפיל ומבזה.

15 Replies to “שובר שתיקה”

 1. הכיבוש הוא האשם במצב נקודה. נחמדים או לא, הפלשתינאים נמצאים תחת שלטון צבאי דל ישראל. אין להם זכויות אזרח או זכויות בכלל ומצד שני איננו מניחים להם לנפשם. זה שאין יותר מדי צדיקים פלשתינאים לא משנה את העובדה שישראל מעולם לא סיפחה את השטחים אבל כן מקימה שם ישובים אזרחיים כך שנוצר שלטון אפרטהייד בשליטת ישראל. במצב כזה יהיה בהכרח טרור ותהיה בהכרח התעמרות בתושבים.. אבל גם אם כל חייל צה"ל יהיה שילוב של.יאנוש קורצ'אק וראול וולנברג זה לא ישנה כלום. עצם הכיבוד הוא העוול ולא התוצאות שלו בשטח.

 2. ומה עם המשפט הכל מותר באהבה ומלחמה?

  אני מבין שאתה רוצה לשמר את הקיים כמו כל איש ימין טיפוסי ולכן אתה רוצה התנהגות טובה של החיילים –
  העיקר לא לחמם את הערבים.
  שהחיילים יתנהגו יפה ובינתיים נחכה לגודו(שיפתור את הבעיות).

  הבעיה שזה לא עובד ככה בחיים:
  בשביל להתנהג טוב לערבים צריך לא לשנוא אותם ואם לא נישנא אותם הסכסוך ידעך מעצמו.

  1. רק בגלל שמישהו אמור לסנן אנשים במחסום, לא אומר שהוא צריך להתנהג כמו בהמה. זה הרי כמו להגיד שאם אתה עובד בשערי הטיסות בנתב"ג, בסוף תתעלל בנוסעים הבאים והיוצאים.

 3. למען האמת זה כן אומר וזה כן קורה.

  רק שיש הרבה גורמים שחוברים יחדיו למה המצב בשדה התעופה טוב יותר בהרבה מבמחסומים.

  1) גיל הבודקים-אנשים צעירים רוצים אקשן אין להם סבלנות לבדיקות.
  2)הסדיר כמעט ולא מקבל כסף
  3)כמובן העבודה נעשית בכפיה,ובשדה התעופה בבחירה.
  4)חם רצח או גשם הרבה פעמים-עבודה בשטח.
  5)עומדים עם נשק ומדים-מאוד לא נוח כאשר זה נמשך הרבה זמן.
  6)רצון לסגור חשבון עם הערבים שבגללם…
  7)הרבה מהבודקים בשדה התעופה הם בעלי משפחות ולא רוצים לאבד את העבודה.
  8)עבודה שלא מפטרים אותך ממנה-בזכות כל הטמבלים שמאמינים שהערבים הפילו את התאומים וכד'.

 4. עידו, הידוע בכינוי מסובב הסיבות, מה התירוץ לאלימות הערבים לפני 67'? גם אז זה היה באשמת היהודים, המערבים, כי הערבים הם סה"כ ילידים חסרי תבונה ואחריות למעשיהם. אין להם יכולת לחשוב, לקבל החלטות ולשאת באחריות, כל מהמהות שלהם האי סה"כ תגובה לאי ההחלטה של כנסת ישראל. אין להם דת, אין להם מסורת, אין להם ערכים.. הכל מסתכם באי ההחלטה לספח אותם.
  גזענות כזו לא תמצא גם בחוג הסלון של מרזל.

 5. פילושיט (בעברית זה נשמע כמו מאפה)
  השאלה מה אתה רוצה להשיג במאמר שלך…אני די בטוח שהכוונות שלך טובות, אבל לצערי כל מה שיצא מהמאמר בסופו של דבר יהיה תעמולה נגד זכות הקיום של ישראל.יוצא לי להתווכח עם ערבים על הנושא הרבה,ובסופו של דבר,כל מה שהם יודעים על ישראל זה תעמולה שנבנית על מידע כמו זה,כאשר הוא מנופח,מנותק מההקשר ומוגזם..הם לא יודעים שיש בישראל 21% תושבים ערביים שהם שווי זכויות בפני החוק(או שהם אף פעם לא יודו בכך),ושאר דברים טובים על ישראל.התקשורת שם מפוצצת אותם בתעמולה אנטי ישראלית ואנטישמית..השאלה שנשאלת כאן היא האם אתה רוצה לספק עוד שמן למדורה הזאת. האם אין מספיק מקטרגים בעולם המוסלמי (שמונה 1 ביליון בערך) על מדינת ישראל,שהם צריכים את עזרתך? האם מבין 7 מיליון ישראלים אתה חושב שיש מספיק סניגורים על העמדה הישראלית? כל המצב הזה יוצר עיוות של תפיסת המציאות בישראל וחוסר איזון בדעת הקהל העולמית.בסופו של דבר עיוות זה יכול לעלות לישראל ביוקר אפילו בזכות הקיום שלה. כדי שתבין מה יכול לקרות, רק תסתכל צפונה לסוריה, ותראה מה הם עושים לבני עמם, ועכשיו תחשוב מה הם יעשו לאויבים שלהם,שזה אתה, משפחתך וכולנו…

 6. עידו,
  אם היה כיבוש,הרי שהשטח נכבש ממדינה כלשהיא, מאיזו מדינה נכבשו השטחים? מתי זכתה המדינה הזאת לעצמאות? האם השטחים הללו הוכרו ע"י האום כשייכים לאותה מדינה? אלו לא שטחים כבושים,אלא שטחים שנויים במחלוקת.אני מציע לך לפתוח את וויקיפדיה בערך DISPUTED TERRITORIES ותראה כמה שטחים כאלה קיימים בעולם.רק לא ממזמן עלו לכותרות האיים שבמחלוקת בין יפן לסין.גם לא חסרים שטחים כאלה בין מדינות ערביות מבין המקטרגים הגדולים ביותר שלנו…הבעיה היא שכאשר מדובר על ישראל,משתמשים במונחים ואמות מידה שונים משאר המדינות…

 7. אלדד,
  "הטמבלים שמאמינים שהערבים הפילו את התאומים"? סליחה, אבל מי אתה מאמין שהפיל את התאומים?
  חוץ מזה,אני יפנה אותך לניסוי מעניין שבו לקחו אנשים רגילים וחילקו אותם לסוהרים ולאסירים לתקופת זמן מוגבלת.בוא נגיד שהם היו חייבים לסיים את הניסוי מחשש לחיי המשתתפים.כנראה שהאכזריות טמונה בגנים שלנו (בני אנוש) ומספיק לחלק אותנו לקבוצות כדי להוציא אותה…
  חוץ מזה, זה לא משנה אם כל הכבשים יהיו צמחוניות, הזאבים עדיין יאכלו אותן…
  כך זה גם לא משנה אם כל עם ישראל יאהב את הערבים.

 8. "אני שם" צא מהמערה האמריקאים הפילו וזה תירוץ לצאת למסע כיבוש עולמי לפני שהדולר יתמוטט.

  לגבי הניסוי אני מכיר אותו כבר שנים וכמובן פירשת אותו לא נכון.
  הפירוש הנכון לדעתי היא שבתנאים מסוימים כולם נעשים אכזריים.
  אבל כמובן למה שהתנאים האלה יתרחשו?
  אפילו בבתי כלא אפשר להוריד את מידת האכזריות אם רוצים.

  אל תשכח שבית כלא זה מצב מלאכותי ולא טבעי.

  גם חתולים שאתה שם להם מוזיקה רועשת מאוד ומקום לא הרמוני באופן כללי ישתו מקערת היין ולא מקערת החלב.

 9. אלדד,
  יש הבדל רציני בין "אני חושב", "אני מאמין" או "אנשים אומרים" לבין העובדות…
  אני ישמח מאוד להסביר לך מהו אבל אני לא חושב שיש צורך. האם יש לך הוכחות חותכות לכך,או יש לך מידע מהימן שלנו אין? חוץ ממשפטי קוליות כמו "צא מהמערה"?
  העובדה שבוש יכל להרוויח הון פוליטי מן המצב, לא מעידה שהוא היה אחראי להתפתחותו…
  בנוסף לכך, התירוץ השחוק הזה הוא בעצמו נוצר כדי לעשות הון פוליטי בעולם הערבי…יוצא לי לדבר עם ערבים, והם בטוחים שישראל אחראית לתקרית. האם אתה גם תומך בתיאוריה זאת? הרי ישראל יוצאת נשכרת מכך שארה"ב מעורבת במלחמות נגד אוייביה…
  הם גם בטוחים שהפרוטוקולים של זקני ציון נכונים, ושאנחנו הרגנו את החיילים המצרים בסיני, ושהמערב שם אותנו כאן כמכשול לעולם הערבי…
  הפירוש שלך לניסוי לא סותר את שלי. כולנו נעשים אכזרים בתנאים מסויימים, אבל שים לב שהסוהרים התאכזרו לאסירים ולהיפך, ולא לסוהרים אחרים. כלומר היא היתה מבוססת על שיוך למחנות וקבוצות אוייב-ידיד.
  לצערי האנשים שנמצאים במצב הזה לא מסוגלים לחשוב בפשטות כמוך, ולהבין שניתן לעשות זאת יחד. גם אם תרד בעצמך לפרטים תמצא שהמצב לא כל כך פשוט לפתרון… הוא מושפע מרקע תרבותי דתי אתני.
  אני לא יודע בקשר לחתולים שאתה מזכיר…

 10. "אני שם" אתה לא מבין את עולם הקונספירציות אתה סתם מדבר באויר.
  יש כאן סרט טוב קח את הזמן ותראה אותו בחלקים כי הוא ארוך ויסביר לך פחות או יותר מה הולך.
  אני לא מסכים עם הכול אבל יש הרבה מאוד דברים נכונים בו:
  http://www.youtube.com/watch?feature=fvwpbe&NR=1&v=Vyn73ARRKls

  ברור שהסוהרים יתאכזרו לאסירים ולא לסוהרים אחרים. אם היית רוצה להציק למישהו היית מציק למי שיכול להחזיר לך או לא?

  ספציפית לגבי הסכסוך הישראלי פלסטיני נתתי כבר את הקישור אבל במיוחד בשבילך טרחתי למצוא אותו שוב:
  http://www.hopeways.org/articles/he012204.htm

  לגבי החתולים זה ניסוי שסיפרו לי שעשו מתישהוא בעבר ומוכיח שגם בחיות במצבים לא טבעיים עושים פעולות לא טבעיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *