האם הירח יוצר רעידות אדמה?

ירח מעל התפרצות געשיתהתיאוריה המקובלת כיום גורסת שהירח לא נוצר יחד עם כדור הארץ בו-זמנית. זמן קצר לאחר היווצרות כדור הארץ מעננת הגז של מערכת השמש, לפני כ-4 מיליארדי שנים, התנגש בו עצם בגודל מאדים (חצי מגודלו של כדור-הארץ).

ההתנגשות קרעה כמעט חצי ממאסת כדור-הארץ, ושלחה כמויות עצומות של חומר מותך אל החלל. החומר התגבש ויצר את הירח, אלא שאז הוא היה קרוב לכדור-הארץ פי 15 מאשר כיום (22,000 קילומטרים לפני 4 מיליארד שנים, לעומת 380,000 קילומטרים כיום).

הקִרבה הזו של הירח לפלנטת האם שלו, עשתה שמות בכדור הארץ: הרי געש התפרצו ללא הפסקה במשך מיליוני שנים, והאדמה רעדה, עלתה וירדה כל העת. עם חלוף הזמן הירח התרחק עד למצבו הנוכחי כיום, והוא ממשיך להתרחק מאתנו בקצב של 3.8 סנטימטרים בשנה. מיליארד שנה אחרי היווצרות הירח הוא עדיין חולל גאות ושפל בגובה אלפי מטרים, אבל גם היום – ממרחק של כמעט 400,000 קילומטרים – מסתבר שלירח יש השפעה רבה גם על גושי אדמה.

לכולנו ברור וידוע שהגאות והשפל נוצרים בגלל כבידת הירח (בשילוב עם כבידת השמש), אך טענות חדשות גורסות שההשפעה הזו שמורה לא רק למימי האוקיינוסים. גיאולוג אמריקאי בשם ג'ים ברקלנד (Jim Berkland), טוען שחזה כמה וכמה רעידות אדמה ואסונות טבע הודות לחישובי המרחק המשתנה בין כדור-הארץ לירח (רעידת האדמה של 1989 בקליפורניה, הצונאמי של 2004 באסיה, רעידת האדמה ב-2005 בפקיסטן).

ברקלנד טוען שהשפעתו של הירח גדולה ביותר כשהוא נמצא במרחק הקרוב ביותר אלינו (פריגיאה, 355,000 קילומטרים; לעומת המרחק הרחוק ביותר, אפוגיאה, 407,000 קילומטרים). אומנם הוא טוען שהצליח לחזות כמה וכמה אסונות-טבע, כפי שצוין מעלה, אך למרות זאת התיאוריות שלו לא מקובלות בקרב המדענים. למעשה, בעבר הוא הושעה מתפקידו כגיאולוג מחוזי עד שהסכים להפסיק לפרסם תחזיות שמפחידות את הציבור.

הפחדה או לא הפחדה, ברקלנד אינו היחיד שתומך בתיאוריה של השפעת הירח על אסונות טבע. זוג הוולקנולוגים, סטיב ודונה א'ומרה (O'meara), טוענים שהופעת הירח מעל הרי געש, בשילוב כבידת השמש, גורמת להם להתפרץ. הם מצליחים לנחש מתי יתפרצו הרי-געש בוודאות של 80% – רמת דיוק חסרת תקדים בתחומי הוולקנולוגיה והסייסמולוגיה. אחת התחזיות שלהם אפילו הצילה את חייהם של רבים הגרים סביב הר הגעש אָרֶנָל בקוסטה ריקה. "או שאנחנו סתם ברי-מזל, או שלירח יש באמת השפעה על התפרצויות של הרי-געש", אומרים בני הזוג.

אבל לא משנה כמה כל זה נשמע מרתק, כי התיאוריות הללו אינן מקובלות על חברי הקהילה המדעית. כמו בכל מדע אחר – המדענים (ולא המדע) הם שיוצרים את ה"סטטוס-קוו" בתחום מסוים, והם אלו שחורצים את גורלן של תיאוריות. אולי שווה לבדוק את התיאוריות של ברקלנד ושל בני-הזוג א'ומרה, באופן קצת יותר מעמיק. זה בהחלט עדיף מלטמון את הראש בחול, ולהתעלם ממשהו שיכול להציל חיים.

מחזור הירח משפיע על רעידות אדמה – מכון דוידסון

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *