חוסר למחשבה

מהו אחד הדברים החשובים ביותר שמדינה צריכה לספק לאזרחיה?
למקרה שתהיתם – לא "ביטחון צבאי", כפי שנהוג לשטוף את מוחות הישראלים.

Sickoאחרי שצפיתי בסרטו של מייקל מור, Sicko, הבנתי שארצות-הברית היא אולי המדינה העשירה ביותר בעולם, אבל גם הדפוקה ביותר מבחינת רווחת אזרחיה. בארצות-הברית אתם יכולים לסבול מכל בעיה רפואית – מכאב-ראש פשוט ועד מחלה סופנית; אבל אם אין לכם ביטוח, או שהוא אינו מכסה את ההוצאות, או לא מאשר את הטיפול הנחוץ לכם – אתם נזרקים מהמערכת ונשארים לבדכם.

זה ממש לא סיפור פנטזיה – זו מציאות כאובה. בארצות-הברית הנאורה, הדמוקרטיה הגדולה בעולם – אין טיפול רפואי לכולם. מהבחינה הזו ישראל מתקדמת שבעתיים מארה"ב. הרפואה הציבורית שלנו מאפשרת לכל אחד לקבל טיפול ותרופות, בלי לשלם סכומי-עתק. אבל בהשוואה למתרחש במדינות אחרות בעולם, גם הרפואה הציבורית שלנו נראית כמו עינוי אחד גדול.

בצרפת, למשל, הרפואה הציבורית כל-כך מתקדמת, עד שהמדינה מממנת מטפלת צמודה אפילו לאימהות שזה עתה ילדו. המטפלת מגיעה פעמיים בשבוע, מכבסת, מנקה ומבשלת – והכול במימון המדינה. כמו כן אין הגבלה על מספר ימי המחלה שאפשר לקחת (בהשוואה לישראל הנותנת 18 ימי מחלה בשנה). דברים דומים יש גם בבריטניה. אבל לא צריך להרחיק עד למדינות ה"נאורות".

קובה היא אולי מדינה טוטליטרית-פאשיסטית, אבל גם שם כל אזרח מקבל טיפול רפואי חינם. השתלות-שיניים, שבישראל עולות אלפי שקלים לכל שן (גם למי שיש ביטוח), ניתנות חינם בקובה. אנשים בארצות-הברית הסובלים ממחלות-נשימה, צריכים לשלם 120 דולר כדי לקבל משאף קטנטן – שבקובה עולה 5 סנט. כשצפיתי בסרטו של מור, באמריקאית שמקבלת משאפי-אסטמה בקובה כמעט בחינם, ודמעות עולות בעיניה – הבנתי באמת ובתמים לפי מה נמדדת מדינה: לפי יחסהּ לחלשים ולנזקקים.

במובן הזה, ארצות-הברית היא אחת המדינות החשוכות ביותר בעולם (אם לא ה-חשוכה). מכיוון שבארה"ב אין רפואה ציבורית הממומנת מכספי המסים (כמו בישראל או בצרפת), כל אחד חייב לשלם בכוחות עצמו על טיפול רפואי ותרופות, או להיות מבוטח בביטוח רפואי כלשהו. אבל למעשה, חברות הביטוח בארה"ב מעסיקות רופאים ומומחים, שמטרתם לבחון כל בקשה לקבלת טיפול רפואי – ולסרב לכמות מסוימת של בקשות. כך הם חוסכים לחברות הללו מאות-אלפי ומיליוני דולרים, על חשבון בריאותם וחייהם של אנשים.

יש להזכיר שכאן לא מדובר על רמת הטיפול הרפואי או על איכותו. רמת הטיפול בארצות-הברית היא אכן מתקדמת, ועל כך אין עוררין. הבעיה נעוצה בנגישותה של הרפואה המתקדמת הזו, לאנשים שידם אינה משגת לשלם עבור הטיפול.

ישראל נמצאת במקום טוב, יחסית לאמריקה, אך במקום רע בהשוואה למדינות כגון צרפת, בריטניה, שוודיה וקובה. התפישה השלטת בישראל גורסת שהדבר הכי חשוב הוא הביטחון, ובכך למעשה מזניחים את הרווחה הרפואית והחינוכית של אזרחי המדינה. לא סתם אומרים שהבריאות היא הדבר החשוב ביותר בחיים; כי ברגע שאדם סובל מבעיה רפואית שפוגעת בחייו ומשתקת אותם, כל דבר אחר מאבד משמעות ותוקף.

כמובן שבישראל, כמו בישראל, הדברים אינם כה פשוטים. פה יש קבוצות-ענק של אנשים שאינם עובדים, אינם משלמים מסים ומחפשים איך להערים על הממסד מכל כיוון. אם כולם היו נושאים בנטל המס באמת ובתמים, אולי מערכת הבריאות לא הייתה קורסת, והרופאים לא היו נאלצים להשבית בתי-חולים ומרפאות.

אבל במדינה שבה הביטחון הוא החשוב ביותר (ואף-פעם אינו קיים הלכה למעשה) – אי אפשר לצפות שדברים פעוטים כמו בריאות, חינוך ורווחה יגיעו למעמד הראוי להם.

5 Replies to “חוסר למחשבה”

  1. אני כל כך מסכימה איתך.הכי חשובים בריאות וחינוך.לצערי במדינה שלנו המנהיגות כל כך חולה בכל כך הרבה נגעים וגם ממש חסרת ערכים ולא מחונכת.מתוך המקום הזה ,גם תחושת הביטחון שלנו מאד מעורערת.המדינה שלנו זקוקה דחוף לאנשים חכמים,יצירתיים,איכפתיים ואוהבים שיקחו עליהם את המשימה המורכבת הזו של ניהול המדינה שלנו.

    1. ברור לי שפה זה לא אירופה, וגם לא יהיה אירופה; אבל עדיין – במדינה שבה משרד הביטחון מקבל את התקציב הגדול ביותר, אי אפשר לצפות שרופאים לא ישבתו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *