שכיר? מהצד? או לבד?

אחרי שבעל אתר שכר את שירותיי המקצועיים למשך כמה ימים, ואחרי שמנהל חברה גדולה לטכנולוגיות IT, הציע לי סכום נאה לקידום האתר שלוהתחלתי לחשוב ברצינות על נשנוש עבודה מהצד. אפילו קרובת-משפחה, שנעזרה בידע המקצועי שלי, שאלה מדוע אני לא משלים הכנסה בשעות הפנאי.

האמת שלאחרונה כמעט התפתיתי לעניין הזה. אומנם אני עובד במשרה מלאה, אבל כל עוד אין מיליונים בבנק – אפשר תמיד לקבל עוד כסף. אז התחלתי לחשב עלויות של מתן שירותים כאלה ואחרים, והגעתי למסקנות יפות.

למה כן
סיבה ראשונה: יותר כסף, כמובן. אם אעבוד במקביל לעבודה הנוכחית שלי, אוכל להרוויח עוד כסף מהצד, ואם אהיה פרילנס בכל מקרה ארוויח משכורת מכובדת בהחלט.

סיבה שנייה: אם אהיה פרילנס במשרה מלאה, אוכל להשקיע פחות מאשר בעבודה הנוכחית, ולקבל משכורת יותר גדולה. בנוסף אוכל לבחור את היקף המשרה, וזה מה שנוח.

אז למה בכל-זאת לא?
דבר ראשון: בל נשכח שבשביל לנהל עסק – ולא משנה אם אתה פרילנס יחיד שמתקיים מפרויקטים, או עסק רשום לכל עניין ודבר – צריך לטפל בנושאים כאובים כגון מס הכנסה ושאר רעות חולות. כי אם אתה בדבר-מה עוסק – הממסד אותך עושק. צחוק הגורל הוא שהממסד מכריח אותנו לעבוד כדי לא להיות עליו לנטל, בעוד שהוא עצמו חי על חשבוננו – בין שאנו עובדים ובין שלא (ואת זה למדתי על בשרי).

דבר שני: באשר להשלמת הכנסה כעבודה צדדית, נשאלת השאלה הבאה: מדוע לעבוד במשרה מלאה, אם אחר-כך חוזרים הביתה וממשיכים לעבוד? זה פסיכי לחלוטין. בשיטה הזו לא יהיו לי מנוחה או חיים. אומנם זה יגדיל את ההכנסות, אבל גם את הסיכוי שתתחפף עלי דעתי.

דבר שלישי: בהנחה שמדובר בעבודה כעצמאי ולא כשכיר, אתה צריך לדאוג כל הזמן שהכסף ימשיך לזרום. דבר זה, כשלעצמו, אינו פשוט. אתה צריך להיות המנכ"ל, מנהל הכספים, מנהל השיווק ומנהל התפעול של עצמך. ובנוסף תצטרך גם לעשות קפה (ואולי פנלים; אי אפשר לדעת).

דבר רביעי: פעם הייתי פרילנס במשך שנה, אחרי השחרור מהצבא. בלי שום מסגרת-זמן תוחמת, כנדרש בעבודת-יום רגילה, היום והלילה התחילו להתערבב לי. כשהולכים לישון עם הזריחה וקמים לקראת שקיעה, העבודה מתחילה לזלוג לשעות לא שגרתיות. אותי זה שיגע.

אז מה הלאה?
אחרי הצבא עשיתי קורס גרפיקה ממוחשבת, וחשבתי לפתוח עסק עם עוד חבר מהלימודים. היינו די רציניים בנושא הזה, אבל מהר מאוד הבנו שזה לא פשוט. צריך למצוא מקום שממנו נעבוד (אז עוד לא היה כל-כך ברור שאפשר גם מהבית), וכן לקחת הלוואות-ענק. אם העסק לא ייצלח, כך הבנו, אנחנו עלולים לבלות את השנים הבאות רק בלנסות להחזיר את ההלוואות – וזה היה הקש ששבר את גב העסקה.

אני מעריץ ומעריך כל מי שמסוגל להרים עסק במו ידיו, ולהרוויח מכך. זו מטלה לא פשוטה בכלל, ואני מניח שדרושות לה תעצומות-נפש לא קטנות. יש יתרונות בכל דבר – בין אם אני שכיר, עובד מהצד או עצמאי. היום אני חושב שהיתרונות של להיות שכיר משמעותיים יותר. אולי בעתיד זה ישתנה.

2 Replies to “שכיר? מהצד? או לבד?”

 1. לא שאני בעד להעלים הכנסות ממס הכנסה…
  אבל תקבל תוספת קטנה פעם ב.. מבלי להצהיר זה לא יהיה הסוף.

  חוץ מזה, יש פרוייקטים שהם משרות או חצאי משרות ויש פרוייקטים מבלי להסבך
  אם מישהו לוקח ואתך לפרוייקט קל להוציא אישור ממס הכנסה על הדברים הללו
  ואין סיבה שלא תיקח איזה פרוייקט פעם בכמה זמן שיתן לך תוספת חביבה שתוכל לשדרג לך את התקופות בהם אתה לא עובד.

  אתה מערבב בין להיות עצמאי, פרילנסר ובין לקבל עבודה פעם בכמה זמן.

  אה…. ואם יש תוספות רצניות ופרוייקט של עשרות רבות של כספים
  בשביל זה יש רואי חשבון שסדרו לך את הבלאגן מול הרשויות תמוכת סכום סמלי.

  יאללה לעבודה!

  1. ברור לי שאתה צודק, אבל כל ה"מסביב" עושה לי כאב ראש. אני מעדיף לקום בבוקר, לחזור אחר הצהריים ולקבל משכורת – בלי לשבור את הראש על כל מיני דברים מסביב (בנוסף לעבודה שצריך לעשות).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *