שפעת החזירים עשתה מכולנו חמורים

שפעת החזיריםדוח המועצה האירופית קובע שרופאים קיבלו כספים מחברות התרופות, על מנת להוציא הנחיות להתחסנות מסיבית נגד שפעת החזירים.

העולם נכנס לבהלה, הוציא מיליארדים על חיסונים מיותרים – ובסוף מסתבר ששפעת החזירים כלל לא הייתה מגיפה.

ומה בישראל? התקשורת שלנו הלהיטה את היצרים, וכל אחד שמת בגלל מחלה אחת, אבל במקרה הייתה לו גם שפעת חזירים – הוכרז כנפטר בגלל השפעת האיומה.

ככה זה כשטובת הציבור באה במקום שני, אחרי אינטרסים כספיים – מחרבנים עלינו וקוראים לזה גשם. בעקבות הפניקה שיצרו חברות התרופות, הן הרוויחו יותר מ-7 מיליארד דולר, ואזהרת המגיפה לא התממשה עד היום. שפעת החזירים מעולם לא הגיעה לשום ממדים של מגיפה.

כולם מכירים את הקשר בין הון לשלטון, אך מעטים מכירים בכך שישנו קשר בין הון ומדע. הימים בהם המדע היה נחלתם של גאונים בודדים – דוגמת גליליאו, ניוטון ואיינשטיין – נגמרו בשליש הראשון של המאה ה-20. מאז ועד היום, "מדע" משמעו קבוצות של מדענים שחוקרות ומפרסמות, והכול תלוי במימון שהן מקבלות וממי הן מקבלות אותו.

כך תאגידים וחברות מטים את המחקר המדעי "האובייקטיבי" לכיוונים הרצויים להם, וכך הם גם מקבלים את התוצאות הרצויות להם. מדוע להשקיע בפיתוח תרופה למחלה מסוימת, כאשר מתברר לחברת תרופות שלא יהיה לה כל רווח מכך?

בארצות הברית מקווים להכניס לתוקף חוק חדש, שיחייב כל חברת תרופות לדווח על כספים ששילמה לרופאים. המאגר האינטרנטי יהיה פתוח לציבור הרחב, שיוכל לוודא איזו אמת רפואית-מדעית עומדת מאחורי המלצותיו של רופא להתחסן או לקבל כל טיפול אחר. גם בארץ מנסים לעשות את זה, אבל כמובן שפה זה נופל על אוזניים ערלות.

לא רק שההתחסנות המיותרת הזו עלולה לסכן את בריאות הציבור, היא אף פגעה באמון הציבור במדענים העומדים מאחורי כל הנחיה שכזו. אם וכאשר תתרחש מגיפה אמתית, הציבור לא יאמין יותר להנחיות הניתנות לו מגורמים רשמיים.

ואולי עדיף שכך – לא צריך שכל היוצא מפיו של רופא ייחשב דבר אלוהים חיים; זה הלקח שלמדנו כאן. יש מקום להפעיל שיקול דעת, גם אם איננו מדענים ורופאים בעצמנו. כל המידע נמצא בקצות אצבעותינו – רק צריך לדעת למצוא אותו.

לכתבה ב-ynet

 

תגובה אחת ל “שפעת החזירים עשתה מכולנו חמורים”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *