ישראל מתייבשת: משבר המים והאנרגיה

עדכונים ומידע בנושא המים בישראל
הח"כים קוראים למרד בנושא מס הבצורת (29.10.09)
לממשלה יש אינטרס ליצור מחסור במים – סבר פלוצקר (10.7.09)
מרי אזרחי בנושא מחירי המים – הבלוג של יקירמרכז

"ישראל מתייבשת", אומרים לנו סלבס עצובים בטמבלוויזיה, ועור פניהם נסדק ומתקלף עד מוות. ואנחנו, הצופים התמימים, צריכים לחוש על עורנו ובשרנו את מצוקת המים החמורה ביותר שידעה ישראל בכל שנות קיומה. כמו בכל דבר אחר, ממשלות ישראל מתעוררות מעט מדי ומאוחר מדי ומטילות את האחריות על האזרח הקטן.

ישראל היא יצואנית כלל-עולמית של טכנולוגיות להתפלת מים מזה עשרות שנים, אבל מה שטוב לחו"ל לא טוב לנו; אנחנו העדפנו לבקש מים מהטורקים (למרות שזה בוטל, בסופו של דבר, בגלל המחיר היקר). היום יש טכנולוגיות התפלה מתקדמות יותר מבעבר, ואם נכלול גם תגליות ננוטכנולוגיות בתחום, אפשרויות ההתפלה רק מתחילות. אומנם היישומים הננוטכנולוגיים קצת רחוקים אבל אפשר להתפיל מים באיכות גבוהה יותר מאי פעם. אז למה עד היום לא מתפילים מים בקנה מידה כלל-ארצי? דווקא כן מתפילים, אבל עדיין לא בקצב הנחוץ לנו.

כבר בשנת 2000 נתבקשה נציבות המים בישראל להכין תוכנית התפלה בהיקף של 20 מיליארד ש"ח, כאשר חצי מכך מיועד למגזר הפרטי. ישראל מתפילה מים באופן כלל-ארצי כבר משנת 2002, באמצעות כמה מתקני התפלה: באשקלון, בפלמחים, בחדרה, בראשון לציון וגם באילת – אחד המקומות הבודדים בארץ בהם כשליש מהמים מותפלים. נכון לשנת 2009, המגזר הביתי והעירוני צורך כ-750 מיליון מ"ק מים שפירים (מתוקים) בשנה, החקלאות צורכת 350 מיליון מ"ק מים שפירים בשנה והתעשייה צורכת 90 מיליון מ"ק בשנה. אגב, כיום רוב המים המיועדים לחקלאות (75%) מגיעים ממחזור מי שופכין; למרבה הפלא, ישראל היא שיאנית עולמית במחזור מי שופכין למטרות חקלאיות. ומה עם בריכות שחייה ומכוני שטיפת רכב? הם לא מהווים בעיה. מכוני שטיפת רכב מחויבים במחזור המים, ובריכות שחייה גם כך ממולאות פעם בשנה לערך ואינן דורשות יותר מכך.

התפלת מים היא תהליך שזולל אנרגיה בכמויות מסחריות. פרופ` רפי סמיט מהטכניון אומר שהאנרגיה הדרושה להתפלת מטר מעוקב אחד של מים, יכולה להסיע מכונית פרטית למרחק של עד 8 קילומטרים או למזג חדר בינוני במשך שעה ורבע. אם מדינת ישראל תספק את כל צריכת המים העירונית והתעשייתית בעזרת מי ים מותפלים, האנרגיה שתשמש לכך תגיע ל- 5% מצריכת החשמל של המדינה. אבל אולי במקום לדבר הרבה אפשר ליצור תהליך התפלה שיקבל אנרגיה ממקורות חלופיים, כמו שמש, רוח, ביו-מאסה וכו'.

ואם באנרגיה סולארית עסקינן, אז כדאי לדעת שישראל היתה בין המדינות החלוצות בשימוש באנרגיה סולארית כבר בשנות ה-50, בדמות דודי שמש. כיום ל-95% מבתי האב בישראל יש דוד שמש, מה שמוביל ישירות ל-4% חיסכון בתצרוכת האנרגיה של המדינה כולה. אם דודי שמש יכולים לחסוך 4% בחשמל, אני מניח שלוחות סולאריים יחסכו יותר. חוקר מאוניברסיטת בר אילן ייצר לא מזמן תא סולארי גדול פי 100 מהתא הרגיל, והמנצל את כל שטח התא ליצירת אנרגיה מהשמש. המחקר הישראלי בתחום האנרגיה הסולארית ממשיך כל הזמן, אבל כנראה שהמעבר ממדע ומחקר לפיתוח טכנולוגיה וליישומה הרבה יותר מורכב ממה שנדמה.

במדינות אחרות בעולם יש הטבות מס לתושבים המעוניינים להתקין לוחות סולאריים בביתם. למה לא מנצלים את העובדה שישראל היא מדינה שטופת שמש, ומסבסדים לכל אזרח את האפשרות להתקין לוחות סולאריים על הגג? מדוע המדינה אינה מנצלת את השטחים הנרחבים הבלתי מיושבים להקמת חוות סולאריות, שיכולות לספק חשמל נקי לחצי מדינה לפחות? על השאלה הזו תענה חברת החשמל, שכמו חברת מקורות עלולה גם היא לאבד פה את המונופול ואת אחיזת החנק שלה במדינה. אומנם היום לכל אחד יש את האפשרות להתקין לוחות סולאריים בבית, לייצר חשמל ואפילו לקבל החזרים כספיים מחברת החשמל על חשמל עודף; אבל כמה עולה להתקין לוח סולארי כזה? משכנתא. מעטים הם היכולים להרשות לעצמם דבר כזה.

ובחזרה למים. כיום מתקני ההתפלה הקיימים בארץ מספקים עשרות מיליוני מ"ק מים בשנה, ועד 2020 התוכנית הכוללת להתפלה בישראל תספק את כל 750 מיליון המ"ק הנחוצים בשנה. הצרה היא שחלק מהתוכניות עוכבו בשל שנים גשומות יותר, שנתנו פתח לאופטימיות גדולה מדי, או בשל בירוקרטיות כאלה ואחרות. השר לשעבר, בנימין בן אליעזר, אמר עוד בממשלה האחרונה שצריך להדק את החגורות ולחסוך כמה שיותר. מה שמעצבן הוא שממשלות ישראל יכלו להשקיע בהתפלה כלל-ארצית לפני שנים רבות, אבל העדיפו לחכות עד לרגע האחרון עד שנאלצו להקצות כסף לפרסומות מפחידות עם סלבס מתקלפים. יש דברים בוערים יותר על הפרק מאשר מים (מלחמות, שחיתויות, אינוסים – רק תבחרו).

למרות כל הכתוב לעיל צריך לשקול גם את הטיעונים המתנגדים להתפלה – ולמרבה הפלא יש כאלה. עמותת אדם טבע ודין טוענת שההתפלה משווקת על ידי הממשלה כפתרון קסם לבעיית המים, אבל בעצם צריך לשקול התפלה רק כמוצא אחרון – אחרי שמוצו אפשרויות זולות (ופחות מזהמות, אגב, לטענתם). חוקרים ישראלים טוענים, בנוסף, שמים מותפלים מזיקים לחקלאות למרות שהם טובים לשתייה. אז אולי יהיה פשוט יותר להפנות מים מותפלים אך ורק לשתייה, והחקלאות תמשיך לקבל מי קולחין?

אני כמעט מתפתה להגיד שחברת מקורות פוחדת לאבד את המונופול שלה על המים בישראל, ולכן לא השקיעה בתחום ההתפלה בארץ; אבל כיוון שלאחרונה היא כן הפכה להיות חלק מהפרויקטים לעשור הקרוב בתחום הזה – הנה הלכה לה התזה הקונספירטורית שלי. אבל יש קונספירטורים גדולים ממני, מסתבר. ד"ר פרץ דר, מבכירי יועצי המים בישראל, אומר שהממשלה מייצרת פאניקה במשק המים, וזאת כדי להקים מפעלי התפלה שיכניסו כסף נוסף לכיסם של בעלי ההון. הפתרון של ד"ר דר פשוט יותר: להתקלח 5 דקות פחות. אבל מי בכלל שומע לדעת-יחיד של מומחה בתחומו, כשעל הכף מונחים מיליונים ומיליארדים של שקלים.

אז איפה כל זה משאיר אותנו? אין לי שמץ. בינתיים נמשיך ליהנות מפרסומות עם סלבס מתקלפים. מי יודע; אולי כדי להעלות את המודעות לבעיית זיהום האוויר נתחיל לראות גם פרסומות עם סלבס פולטי עשן ונפיחות.

3 Replies to “ישראל מתייבשת: משבר המים והאנרגיה”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *