אנרגיה ירוקה וחיסכון באנרגיה

ישבתי וחשבתי איזה גורם יכול להיות החשוב ביותר לקיומנו הפיזיולוגי, והבנתי שמעבר למים ולאוכל – שהם החשובים ביותר – הגורם האמתי הוא בעצם אנרגיה. אותה אנרגיית חשמל שמאפשרת לנו להדליק אורות, להפעיל מכשירים חשמליים, לנהוג בכלי רכב ובעצם לנהל את כל אורח החיים המודרני שלו אנו מורגלים. בלי אנרגיה אי אפשר לטהר מים לשתייה בכמויות הענק הנחוצות לנו, להשקות שדות חקלאיים ענקיים להאכלת מיליוני פיות ולהפעיל כלי רכב, טלוויזיה, מחשב או טלפון סלולרי.

כל אלה דורשים אנרגיה, ובעיקר אנרגיית חשמל, שכיום מרביתה מיוצרת באמצעים מזהמים כאלה ואחרים: תחנות כוח מבוססות-פחם, כלי רכב מזהמים, תעשיות ייצור שפולטות חומרים מסוכנים וחלקיקים לאוויר ולמים שלנו ועוד. אם כך – ברגע שתימצא אנרגיה ירוקה ומתחדשת, שתהיה זמינה בכל פינה על פני כדור הארץ, נוכל לפתור את בעיות הרעב והעוני וגם לצמצם את הזיהום המחריד, שמחמם את כדור הארץ ומטנף אותו בחומרים מסוכנים. כל כך הרבה ציפורים באבן אחת שנקראת אנרגיה ירוקה ומתחדשת.

הצרה היא שאין חיה כזו; לפחות לא בממדים שעליהם אני מדבר. כיום למיליארד אנשים בכדור הארץ אין גישה למי שתייה נקיים. אם היינו יכולים ליצור מקור אנרגיה נקי ומתחדש, ולהפעיל באמצעותו מתקני התפלת מים או מתקני ייצור מים מהלחות באוויר – היו נפתרות הרבה מבעיות הרעב והעוני בעולם. אומנם לא כל אדמה אפשר להפוך לאדמה חקלאית – כפי שגילו חקלאי ארצות הברית בשנות ה-30, לאחר שעקרו את העשבים השוטים ויצרו בשל כך סופות חול במשך עשור שלם – אבל בעזרת תכנון נכון ואנרגיה נקייה אפשר לפחות להתחיל.

אז מה מצבנו העולמי מבחינת אנרגיה ירוקה?

די לתת מבט באתר הידען, למשל, על מנת לראות את קצב הפיתוחים המואץ בתחום הזה, גם אם הם עדיין לא ישימים באופן גלובלי. ישראל היתה מהמדינות הראשונות שהתקינו דודי שמש על גגות בתים כבר בשנות ה-50, מה שחוסך 4% בתצרוכת האנרגיה הכללית בישראל עד היום. אירופה, למשל, היא אחת מהיבשות המתקדמות ביותר כיום מבחינת אנרגיה ירוקה ומתחדשת. מדינות אירופיות רבות פתחו שדות ענקיים של תחנות רוח המייצרות חשמל, וגם ארצות הברית משקיעה בכך זמן וכסף. אגב, הבנתי שאם יותקנו 2 מיליון תחנות כאלה הן יוכלו לספק חשמל לכל העולם; אם זה באמת נכון – צריך להזדרז.

באשר ללוחות סולריים, גם שם שולטות בעיקר מדינות אירופה, אבל גם בישראל התחיל הטרנד של ייצור חשמל ביתי באמצעות רכישת לוחות סולריים באופן עצמאי. הלוחות מאפשרים לייצר מספיק חשמל לכל דירה, וגם מייצרים חשמל עודף שאותו ניתן למכור לחברת החשמל תמורת כסף. הכול טוב ויפה, אלא שזה פתרון לאנשים שיכולים להרשות לעצמם משכנתא – שכן רכישת הלוחות הסולריים עולה מאות אלפי שקלים למשטח של כ-30 מ”ר. אם מדינת ישראל תסבסד את הלוחות הסולריים, אולי כולנו נוכל להתחיל לחסוך.

פתרונות יותר נדירים יכולים להיות תאי דלק מימן, למשל, המפיקים אנרגיית חשמל מהתגובה הכימית בין מימן לחמצן. התהליך אינו מזהם ויעילותו גבוהה יותר ממנועי בעירה פנימית בכלי רכב או מתחנות כוח פחמיות. כלי רכב אחראים ל-20% מהפליטות המזהמות; אם נשלב בכל רכב תא מימן הבעיה הזו תיפתר. הצרה היא שעלות הפקת המימן גבוהה מאוד לעומת הפקת דלק מנפט, וזה מה שמעכב את ההתפתחויות בתחום הזה. כיום יש כלי רכב שמונעים בתאי מימן, בעיקר באירופה, אבל עד שלא יהיה מהפך אמתי בעלויות ייצור המימן – השיטה הירוקה הזו לא תוכל להחליף את השיטה המזהמת הנוכחית.

מסתבר שיש פתרונות אף יותר אזוטריים להפקת אנרגיה ירוקה ומתחדשת, אך דבר לא נעשה על מנת לחקור את הנושא כראוי או ליישם אותו. פתרונות כמו אנרגיית ואקום (מה שנקרא גם אנרגיית נקודת אפס, Zero Point Energy) ידועים כבר שנים רבות, אך מהנדסים ואנשי טכנולוגיה רבים ספקנים באשר ליכולת שלנו לחלץ אנרגיה ברת-שימוש מהשיטה הזו. הבעיה היא ליצור מתקנים שיוכלו לייצר מספיק אנרגיה לכולנו, או אפילו יחידות עצמאיות כגון הגנרטור האלקטרומגנטי הביתי הזה, שיוצרו טוען שהוא מייצר פי 5 יותר אנרגיה מאשר הוא צורך ומחירו 5,000 דולר. אם יתברר שהגנרטור הזה אמתי ולא סתם זיוף מתוחכם, אני עצמי מוכן לרכוש אותו ולהתנתק מרשת החשמל הארצית.

אפשרות אזוטרית נוספת קשורה לתגליותיו של מהנדס החשמל ד”ר ניקולה טסלה, שמצא כבר בתחילת המאה ה-20 שאפשר להעביר חשמל בצורה אלחוטית לכל פינה בכדור הארץ באמצעות סליל טסלה. החזון של טסלה היה לגרום לכל כדור הארץ להדהד מרוב אנרגיית חשמל. פוטנציאל האנרגיה הזה יחלחל בכל פינה באדמת כדור הארץ, ונוכל להתחבר אליו מכל מקום ולקבל חשמל חינם – ללא זיהום. נראה לי שהסיבה שלא משקיעים ברעיון כזה, היא כיוון שמכשיר כזה יחסל את תעשיות האנרגיה שתלויות בנפט, ואנשים עשירים רבים לא יוכלו להיות עשירים יותר. פתרונות אחרים שעליהם שמעתי היו לוויינים שיאספו את קרני השמש בלוחות סולריים, וישדרו גלי מיקרו או רדיו אל האדמה, לשימוש כחשמל בכל מקום בכדור הארץ. כמובן שבמקרה הזה צריך להיזהר, כי גלי מיקרו או רדיו בעוצמה גבוהה מדי עלולים לצלות את היושבים תחת הקרן (רעיון טוב לטרוריסטים שרוצים למחוק ערים שלמות).

לסיום – כנראה שבינתיים ניאלץ להסתפק בעיקר באנרגיות שמש ורוח, וכן ללמוד כיצד לחסוך באנרגיה, כל אחד בביתו שלו. הנה כמה טיפים לחיסכון באנרגיה, מהקל לכבד:

  • שימוש במזגן בצורה נבונה – בקיץ לא פחות מ-25 מעלות ובחורף לא יותר מ-27, בערך.
  • החלפת כל נורות הליבון בנורות פלואורסנט, החוסכות עד 80% בחשמל.
  • ניתוק מכשירי חשמל מהשקע כאשר הם אינם בשימוש. האורות האדומים הקטנים שמסמנים מתי המכשירים לא פועלים, בעצם שואבים 10%-15% מהחשמל בבית.
  • הגדלת יעילותם של כלי רכב, מ-25 ק”מ ל-4 ליטר לכדי 50 ק”מ ל-4 ליטר למשל, תחסוך פליטה של מיליארד טון פחמן.
  • צמצום אכילת בשר מכמה פעמים בשבוע לפעם אחת או אפילו פחות, שכן תעשיית הבשר בעולם אחראית לעד 18% מכמות הפליטות המזהמות (פליטות תרתי משמע, כי מדובר בנפיחות של פרות וכבשים).

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *