פיזיקאי ישראלי מועמד לפרס נובל

פרופ' יקיר אהרונוב הוא פיזיקאי מומחה למכניקת הקוואנטים, ולפי תחזיות שעורכת חברת תומסון-רויטרס מדי שנה – הוא כנראה יהיה מועמד לפרס נובל בפיזיקה לשנת 2009.

אהרונוב הוא פרופסור אמריטוס (בגמלאות) של בית הספר לפיזיקה באוניברסיטת תל אביב, ומכהן כפרופסור לפיזיקה תיאורטית באוניברסיטת צ'פמן בארצות הברית.

בשנת 1953 עשה עבודת מחקר לקבלת הדוקטורט, בהנחיית הפיזיקאי הנודע דיויד בוהם (Bohm), ואז גילה תופעה מוזרה: חלקיקים טעונים חשמלית מסוגלים להרגיש בנוכחות של פוטנציאל מגנטי – מבלי שכל שדה מגנטי מופעל עליהם. בנוסף לתגלית הזו, שנקראת "אפקט אהרונוב-בוהם" ושכנראה תביא לאהרונוב את פרס נובל הקרוב, יש על שמו עוד כמה אפקטים אחרים במכניקת הקוואנטים. אין ספק – פרופ' אהרונוב הוא אחד מהפיזיקאים הישראלים הפוריים ביותר. מזה שנים מספר שהוא עובד עם פרופ' לב ויידמן מאוניברסיטת תל אביב על אפשרויות מדידה "חלשות", שאינן מפריעות לחלקיקים הנצפים.

ואם בפיזיקאים ישראלים מחוננים עסקינן, כמובן שנזכיר שוב את פרופ' לב ויידמן עצמו, שיחד עם דר' אבשלום אליצור גילה את אפקט אליצור-ויידמן – אפשרות למדוד משהו מבלי למדוד אותו כלל. היה לי העונג והכבוד לעשות סמינר בפילוסופיה של תורת הקוואנטים עם פרופ' ויידמן, ונהניתי מכל רגע (למרות שלקח לי כמעט כל הסמסטר להבין רבים מהדברים שעליהם הוא דיבר).

בין שפרופ' אהרונוב יקבל את הפרס ובין שלא – כל הכבוד על הישגיו המדעיים והמקצועיים. אנשים שכמותו שמים את ישראל בחזית ההתפתחויות בנושאי מדע, טכנולוגיה, אמנות וחברה.

"הזמן החדש" – שיחה עם פרופ' יקיר אהרונוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *