צמחים זה רצח?

בכלכליסט התפרסם מאמר מדהים אודות התנהגותם של פטריות ועובשים. פטרייה מסוג מסוים הונחה בתחילתו של מבוך, כאשר בקצהו השני יש סוכר. הפטרייה התפשטה בכיוון הסוכר, התברברה ימינה ושמאלה, אחורה וקדימה, ובסוף – תוך יום אחד – הגיעה לסוכר הנכסף.

לאחר מכן לקחו חלק מאותה פטרייה, והניחו אותו במבוך זהה נוסף (גם הוא עם סוכר). הפעם הפטרייה לא התברברה ימינה ושמאלה – היא התפשטה ישר לכיוון הסוכר, כאילו זכרה מה עשתה בפעם הקודמת.

כבר שמעתי כמה טענות בעבר שצמחים הם סוג של יצורים "חיים", אך עם חילוף-חומרים אטי פי מיליארד (אגב, פטריות אינן צמחים במובן המקובל, מכיוון שאין להן כלורופיל והן לא זקוקות לאור שמש). ידוע גם שצמחים מתקשרים אחד עם השני באמצעים כימיים, וחלקם מפרישים חומרי-הגנה כאשר תוקפים אותם.

אומנם זה עדיין לא אומר שלצמחים יש תודעה או אינטליגנציה; אבל אם נשפוט לפי תוצאות הניסויים המתוארות במאמר הזה – אני חושב שלא ירחק היום בו זה יתגלה. פעילי זכויות בעלי-חיים, לתשומת לבכם.


צמחים, מה הם רואים? (21.6.12)
"צמחים רואים כשאנחנו מתקרבים אליהם, ויודעים כשאנחנו עומדים מעליהם. הם אפילו יודעים אם החולצה שלנו כחולה או אדומה. העציץ במרפסת שלך יודע אם צבעת את הבית או אם הזזת אותו. הוא יודע אם יש בבית אור עמום, לדוגמה נר בחדר חשוך, ויודע אם עכשיו אמצע היום או בין הערביים, מהיכן מגיע האור שנופל עליו וכמה זמן הוא מאיר. ולא רק שהוא רואה את כל הדברים האלה, הוא גם מסוגל לעבד את המידע ולפעול לפיו, לרוב באופן הכי יעיל שאפשר. צמחים… הם לא רק יצור חי ונושם, אלא גם חכם ומסתגל, קשוב לסביבתו ומגיב אליה בזמן אמת, רק לאט."

8 תשובות מפתיעות על צמחים (28.6.2012)
איך צמחים יודעים מה מזג האוויר בחוץ, מה גורם להם לצבוע את העלים באדום והאם הם מסוגלים "לשקר" לצמחים אחרים.

חפרת, אדון יורופסקי

4 Replies to “צמחים זה רצח?”

  1. לא צריך תודעה או אינטילגנציה כדי לפתור את הבעיה שהציגו במאמר. אנחנו טועים ומניחים שאם יצור כלשהו פותר מבוך או אפילו זוכר את הפתרון של מבוך, הוא עושה את זה כמונו וזה ממש לא בטוח.

    1. אני מסכים שזה לא בהכרח נעשה כמו אצל בן אדם (וכשמדובר בפטרייה, על אחת כמה וכמה). אבל בכל זאת, זה גורם לך להרהר על המושגים הללו, תודעה ואינטליגנציה. ידוע שיש תודעה גם ברמה התאית בגוף האדם. ברור שאין זה אומר שתא מודע כמו שאדם מודע, אבל גם אם זו רמה פחותה מאוד של תודעה – זה עדיין לא פחות מעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *