יהורם גאון על "לפני הכיבוש"

בגלל הכיבושהכול יכולים לומר על הארץ שלנו, רק דבר אחד לא – שמשעמם פה. הו אלוהים, כמה שלא משעמם כאן. אבל לא רק… לא רק משעמם. מעצבן.

מעצבן לקום בבוקר שאחרי רצח מתועב של אנשים שיושבים בבית קפה, ולשמוע שוב את שגרירי העולם הגדול מטעם עצמם, היושבים בטלוויזיה שלנו, שמסבירים לנו שזה קורה לנו בגללנו.
כן, אנחנו אשמים.

רצחו ארבעה בלב תל אביב, אבל האשמים… הם אנחנו. אני צריך איזה רופא טוב שיסביר לי פעם איך קוראים למחלה הזו, שבעטיה, מה שלא יעשו לנו – אנחנו אשמים. שמעתם פעם על נרצחים חפים מפשע האשמים במותם? זה רק אצלנו אפשרי.

יותר מזה עוד הוסיף ואמר נציג אירופה בטלוויזיה שלנו, שיש קו ישיר המחבר את הפיגועים באירופה לדיכוי ולכיבוש שלנו כאן. ככה הוא אמר… וכל האולפן האזין בנימוס.

באנגליה שוחטים שוטר בריטי כי הוא כופר באסלאם, והכיבוש שלנו אשם. מפציצים בפריז אולם הופעות על יושביו הכופרים באסלאם – גם בזה, אנחנו, מסביר הפרשן העולמי, יותר נכון, הכיבוש שלנו אשם.
והאולפן שותק.

ולמה אנחנו אשמים? כי אין הסדר.
למה אנחנו אשמים? כי אין לערבים אופק מדיני.
למה אנחנו אשמים? כי אין לערבים תקווה.
למה אנחנו אשמים? בגלל הכיבוש.
זהו… הכיבוש.

והם מיואשים ועצובים, אז ההיגיון מכתיב בפשטות, שכשאין לך אופק אתה הולך לרצוח יהודים בבית קפה. מה פשוט מזה? מה הגיוני מזה? כבשנו אותם, חסמנו להם את העתיד, הגבלנו להם את השמיים. אוי הכיבוש, כמה רע טמון בחובו של הכיבוש הזה.

כי אם לא היה כיבוש… אם לא היה כיבוש אתם יודעים מה היה כאן בארץ? גן עדן! מונטה קרלו, שווייץ! היו עושים סקי בשלגים של הרי באר שבע, ובדיונות החול של החרמון היה מתקיים הפעם מרוץ הסהרה. איזה עולם נפלא היה כאן אם רק… לא היה כיבוש.

ממש כמו מה שהיה כאן לפני הכיבוש.
כשעוד היו לערבים גם אופק, גם תקווה, גם שמיים פתוחים, ואפשרויות אין סוף להקים לעצמם לא מדינה אחת, כמה מדינות (!) המשתרעות על פני כל יהודה ושומרון, ירדן ועזה. הכול היה שלהם אז, למי ששכח. אויייייי כמה אופק היה להם אז.

והנה למשל, כבר עם האופק הזה, כבר בשנות 1949-1950, הרבה לפני הכיבוש הארור, תראו כמה נפלא היה כאן, שנאלצו כאן בארץ – שהגנה על עצמה מפני פלישה וחורבן סופי – להתמודד עם התקפות טרור שכוונו נגד אזרחים.

ונהגו אז, למי שלא זוכר, אז אני אזכיר, נהגו לרשום את שמותיהם של הנוסעים היהודים בכבישי הארץ על מנת לזהות את הגופות במקרה שהמכוניות יותקפו ויעלו באש. זה היה לפני הכיבוש.

השנים שלאחר מלחמת הקוממיות היו שנים, למי ששכח, אז אני אזכיר לו, שהערבים ניסו בכל דרך לערער ולמוטט את יסודות המדינה שאך נולדה, והתמודדה עם עלייה של ניצולים מחורבן קודם, אירופי, אותו הם – הערבים – רצו להמשיך ולסיים כאן.

והם רצו כבר אז, אז, אז! לפני הכיבוש, לשים קץ ללידתה של ישראל ולהביא בפירוש לחיסולה. ומתוך מאות או אלפי המקרים שעד לכיבוש – הנה, ככה, תזכורת צנועה, ומעט מן ההרבה כל כך מן הימים שלא היה עוד כיבוש:

בפברואר 1951 למשל אנסו ורצחו ילדה ישראלית בשכונת קטמון בירושלים; בראשון בינואר 1952 שבעה חמושים מסתננים תקפו ורצחו נערה בת 19 בביתה שבשכונת בית ישראל בירושלים.

ב-31 בדצמבר 1951 התרחש רצח, אונס, וגופתה של נערה בת 18 נמצאה חבויה במערה. פני הילדה שנאנסה ונרצחה – הושחתו. הרבה לפני הכיבוש.

הרבה לפני הכיבוש גאה גל הרציחות בישובי הספר, וחוליות מסתננים פלשו לבתים שבכפרים, הניחו חומרי נפץ ואף הטילו רימוני יד, פתחו באש לתוך הבתים, אחד המתיישבים בכפר הס בשרון נרצח, נרצחה גם אישה, נשים וילדים, בירושלים נרצחו 2 יהודים… בגליל מכונית הותקפה על ידי מסתננים, המכונית הובילה נערים לטיול בגליל ואחד הנערים נהרג בתקיפת המחבלים.

בשנת 1953 כשעוד לא כבשנו כלום צעיר נהרג ו-3 אחרים נפצעו בפיגועי ירי באזורי מגורים בדרום ירושלים, וב-9 ביוני תקפו מחבלים מושב סמוך ללוד והרגו את אחד התושבים. הם זרקו רימוני יד וירו לכל הכיוונים. לפני הכיבוש.

באותו הלילה קבוצה אחרת של מחבלים תקפה בית בעיר חדרה, ומחבלים אחרים הרסו בית במושב משמר איילון. ב-11 ביוני 1953 לעומת זאת, גם לפני הכיבוש, מחבלים תקפו זוג צעיר בביתם בכפר הס וירו בהם למוות.

אני לא מבין! עוד לא היה… עוד לא היה כיבוש. עוד היה להם אופק… כל השטחים היו שלהם. אז למה, בעצם? למה בעצם ב-2 לספטמבר 1953 חדרו מסתננים לשכונת קטמון, לב לבה של ירושלים זרקו רימוני יד לכל הכיוונים, וב-13 באוקטובר 1953 רצחו מסתננים אם ו-2 ילדיה ילדה בת 3 וילד בן שנה וחצי שנרצחו בשנתם. למה?

למה ב-17 במרץ 1954 ארבו מחבלים לאוטובוס שנסע מאילת לתל אביב, ופתחו באש מטווח קצר; הם עלו לאוטובוס, ירו בכל אחד מהנוסעים – 11 נוסעים, גברים, נשים, ילדים נרצחו, מה שייקרא אחר כך "רצח מעלה עקרבים". גם זה היה לפני הכיבוש.

נוסף על הטבח במעלה עקרבים רצחו המסתננים שומר יהודי במושב כסלון שבפרוזדור ירושלים. וב-9 במאי 1954 שלושה יהודים נרצחו על ידי מסתננים שוב, בפרוזדור ירושלים.

באותה שנה בכביש ואדי ערה הותקפו מכוניות על ידי כנופיות מזוינות; כביש זה הנו עורק ראשי בין מרכז הארץ וצפונה. ב-11 באפריל 1956 חדרה חולייה של ערבים לכפרם של חסידי חב"ד – המרצחים תקפו את המוסד החקלאי החינוכי ביריות ורימוני יד, 4 ילדים מורה אחד נהרגו, דמם של הנרצחים הותז על ספרי הלימוד וסידורי התפילה שלהם.

באותו יום ובאותו כפר פתחו המחבלים באש בבית כנסת מלא בילדים, 3 ילדים ועובד נוער נהרגו במקום ו-5 נפצעו. לפני… לפני… לפני הכיבוש.

בנחל עוז רצחו לפני הכיבוש באכזריות בלתי רגילה את רועי רוטנברג, חבר משק נחל עוז. רועי היה בן 21 במותו. במהלך אוגוסט 1956 נרצחו עוד 9 יהודים בפעילות של פדאיון. לפני! לפני הכיבוש.

וככה זה ממשיך. זה ממשיך. הרשימה ארוכה ונוראה ועדיין אין כיבוש, אפילו בתוכניות עוד אין כיבוש. אז למה? למה ב-23 בספטמבר 1956 הותקף כינוס ארכאולוגי של כ-100 משתתפים שהגיעו מירושלים לרמת רחל לצפייה בחפירות במקום אש מקלעים נפתחה עליהם בפתאומיות ו-4 נהרגו ורבים נפצעו.

ואני מדלג על 10 שנים של פיגועים ושל אופק ערבי פתוח וחדוות יצירה וימים מלאי תקווה בלי כיבוש, והנה ב-1 בינואר 1965 מנסים מחבלים פלסטיניים להפציץ את המוביל הארצי, וזה כבר היה הפיגוע הראשון שבוצע על ידי הפת"ח של אש"ף לפני הכיבוש.

לפני הכיבוש גם ב-27 באוקטובר 1966 רכבת משא הורדה מן הפסים בפיצוץ מטען חבלה על הפסים ליד הכפר בתיר באזור ירושלים. במאמצים רבים ניסו ארגוני הטרור אש"ף, פת"ח, בדומה לקודמם הפדאיון, להתיש את כוחה של ישראל ולהקיז את דמה ולא לתת לה להתקיים – דרך התקפות, מיקושים, יריות ממארב, הפגזות, חדירות חבלה ורצח, ותחנות השידור הערביות והעיתונות הערבית אינן חדלות להשמיע השכם וערב איומים לחיסול המדינה היהודית.

זה לא החל ב-1967. לא… לא… גם לא ב-1948. אהרון הרשלר ז"ל, תלמיד ישיבה ביישוב היהודי של לפני קום המדינה נהרג בינואר 1873 בעודו בן 23, מאש של חוליית ערבים שחדרה לשכונת משכנות שאננים. כמה זה לפני הכיבוש? תעשו חשבון.

אז הנה לנו חלק מהתשובה למה שאירע במרכז תל אביב. לא? למה אנחנו מחפשים כל כך רחוק? סונטים בנו שאין להם למה לשאוף.

והנה הם צועקים לנו את זה בקולות ירי ודם נרצחים מכל תחנת שידור אפשרית, ואנחנו לא שומעים: שאיפתם המוצהרת שלא נהיה פה. בכלל! עם כיבוש או בלעדיו. מה לא ברור פה?

"גאון ברדיו" עם יהורם גאון, רשת ב'
10.6.2016

 

11 Replies to “יהורם גאון על "לפני הכיבוש"”

 1. סורי, אבל לא הבנתי מה הפואנטה שלך.
  מקרה לפני קום המדינה- ממש לא רלוונטי, ולא קשור לנושא.
  בתקופה שבין 48 ל67 ברור שהיו פיגועים, אתה לא יכול לכבוש מדינה ואז לצפות שהם יחיו עם זה בשלום.
  שום דבר ממה שנמצא בשטחי ארץ ישראל לא שייך לנו, אולי רק מתוקף היותנו לאום שמגיע לו מדינה.
  לאחר מלחמת העצמאות אנחנו גירשו מפה ערבים, לא קיבלו אותך במדינות השכנות ואנחנו לא קיבלנו אותם גם כן.
  בין היתר, החלטת האו"ם לא רלוונטית, נכון שלאחר וועדת אונסקופ זה מה שנראה היה לנכון לעשות- לקיים מעין טריטוריות יהודיות וערביות שהתקיימו אחד עם השניה, אבל למה שהם יסכימו לכך?
  הם עדיין מפסידים שטחים, עוזבים את רכושם וכו'.
  לא שמעת על בעיית הפליטים לאחר מלחמת יום העצמאות?
  אני לא מצדיק מתקפות טרור, אבל אני לא רואה איך הקיום שלנו פה "הכרחי/חשוב יותר" מקיומם פה.
  אתה חושב שאם נחזור לשטחי הקו הירוק הם עדיין ימשיכו לתקוף?
  אולי, לא אומר שלא.
  אבל לבוא מאירופה פתאום משום מקום ולהתחיל לכבוש פה שטחים ולצפות שיקבלו את זה בברכה זה פשוט מגוחך.

  1. מתי בדיוק כבשנו שטחים מישות שנקראת פלסטין? היתה פעם כזו מדינה? לאום?
   בוא נחזיר ת השטחים ה"כבושים". בשמחה. למדינות מהן כבשנו – מצרים וירדן. האם הם יסכימו לקבל את זה? לא. אז למה לתת שטחים למישהו אחר? מה מותרות העם המומצא – הפלסטינים עלינו?
   דרך אגב מעזה יצאנו. אין שם כיבוש. המלחמה האחרונה מאיפה התחילה? איזה כיבוש יש בעזה בדיוק?

  2. מתי – אתה יודע למה היהודים "באו פתאום מאירופה משום מקום", כמו שקראת לזה?
   כי כבר במאה ה-8 לפני הספירה ארץ ישראל נכבשה ע"י מלך אשורי בשם שלמנאסר, שהגלה את היהודים החוצה. לכן הם היו צריכים לחזור מתישהו מה"שום מקום" שלך. אותו דבר קרה במאה ה-6 לפנה"ס (גלות בבל) ואח"כ במשך עשרות שנים כשהארץ נכבשה ע"י הרומאים ושוב הוגלו ונרצחו יהודים.

   יהודים היו פה לפחות 2,000 שנה, אם לא 3,000, אבל אתה וחבריך תמכרו את האימא שלכם כדי לתמוך באלו שמוכנים לרצוח אתכם בלי להניד עפעף.

   כדאי שקודם תכיר את ההיסטוריה והארכאולוגיה של העם שלך, לפני שאתה יוצא בהצהרות מטופשות.
   אגב, אם אתה באמת חושב שאין לנו שום זכות כאן על האדמה, אתה מוזמן לעזוב למדינה אחרת. נראה איזו מדינה אנטישמית תקבל אותך בברכה גדולה יותר, נורבגיה או שוודיה.

 2. "מתי בדיוק כבשנו שטחים מישות שנקראת פלסטין? היתה פעם כזו מדינה? לאום?
  בוא נחזיר ת השטחים ה"כבושים". בשמחה. למדינות מהן כבשנו – מצרים וירדן. האם הם יסכימו לקבל את זה? לא. אז למה לתת שטחים למישהו אחר? מה מותרות העם המומצא – הפלסטינים עלינו?"

  למה כל זה קריטי? אז אם אין להם הגדרה מדינית הם לא בעלי זכויות? מה זה הבזיון הזה? עד שללאום אין מדינה הם בעצם פליטים אז אפשר לעשות איתם מה שאתה רוצה אם אתה מספיק חזק?

  "דרך אגב מעזה יצאנו. אין שם כיבוש. המלחמה האחרונה מאיפה התחילה? איזה כיבוש יש בעזה בדיוק?"

  נכון, אין בעזה כיבוש, יש מצור. כמובן שהמוצר נובע מתוקף הנסיבות, אין ויכוח על כך.

  "מתי – אתה יודע למה היהודים "באו פתאום מאירופה משום מקום", כמו שקראת לזה?
  כי כבר במאה ה-8 לפני הספירה ארץ ישראל נכבשה ע"י מלך אשורי בשם שלמנאסר, שהגלה את היהודים החוצה. לכן הם היו צריכים לחזור מתישהו מה"שום מקום" שלך. אותו דבר קרה במאה ה-6 לפנה"ס (גלות בבל) ואח"כ במשך עשרות שנים כשהארץ נכבשה ע"י הרומאים ושוב הוגלו ונרצחו יהודים.

  יהודים היו פה לפחות 2,000 שנה, אם לא 3,000, אבל אתה וחבריך תמכרו את האימא שלכם כדי לתמוך באלו שמוכנים לרצוח אתכם בלי להניד עפעף."

  אתה קראת בכלל מה שכתבתי?
  לנפנף בפרצוף עם זה שהישבן שלך נמצא פה יותר זמן בעבר לא משנה, הם פיזית גרו פה כשהעפילו, אז מה, זהו? לא מגיע להם כלום?

  "אגב, אם אתה באמת חושב שאין לנו שום זכות כאן על האדמה, אתה מוזמן לעזוב למדינה אחרת. נראה איזו מדינה אנטישמית תקבל אותך בברכה גדולה יותר, נורבגיה או שוודיה."

  אני מאמין שאתה מסוגל ליותר ולא להגיב לי בצורה כזאת.
  לא אמרתי שאין לנו זכות על המקום, היא פשוט שוות ערך לשלהם, אבל הוא מוצגת כיותר שווה.
  ההשוואת פינים הזו מי ישב יותר זמן זה מגוחך, אתה רואה את האינדיאנים מבקשים את אדמתם בחזרה כי הם היו שם לפני הבריטים?
  הם נטמעים בחברה הכללית, לא מבלבלים ביצים.

  1. אין דבר כזה פלסטינים. אתה לא חייב להאמין לי – תקשיב ל"פלסטיני" שהיה ח"כ פעם, עזמי בשארה, אומר את הדברים בלב שלם. ולא רק הוא… חבר בכיר באש"ף התראיין לעיתון הולנדי בשנות ה-70 ואמר במפורש: אין דבר כזה פלסטין, זהו כלי במלחמה נגד היהודים. אותם דברים אמרו גם מלך ירדן לשעבר, חוסיין טלאל; נשיא סוריה לשעבר, חאפז אל אסד; והרשימה ממשיכה.

   מה כן יש? יש ערבים שאימצו לעצמם שם אחר כדי להעיף מפה את כולנו. הרי מה זה "פלסטין"? מילה בערבית?
   כשהקיסר הרומאי אדריאנוס כבש את ישראל ויהודה, הוא נתן לישראל שם אחר כדי למחוק את הזהות היהודית שהייתה פה. השם הזה היה "סוריה פלשתינה" (ולירושלים הוא קרא "איליה קפיטולינה").

   2,100 שנה לאחר מעשה באים ערבים, משתמשים בשם רומאי ואומרים "זה שלי" כדי לעשות בדיוק את מה שעשה הקיסר הרומאי – למחוק את היהודים. מעניין מה יקרה אם יבואו עכשיו הדרוזים וידרשו מדינה… גם אז תהיה מוכן לתת? ומה אם ידרשו מדינה גם הצ'רקסים?
   ממשלות השמאל הכי גדולות בתולדות ישראל ניסו להחזיר שטחים וקיבלו יריקה בפרצוף. למה? כי את הערבים לא מעניין שטח כזה או אחר. הם פשוט לא רוצים אותנו כאן… וחבל לראות שאתה מצטרף לשאיפה שלהם בכזה להט.

 3. קודם כל ברור שהערבים לא רוצים אותנו כאן ועדיין צריך לחיות לידם.

  אני גם רוצה לחיות בלי שכנים בבניין המשותף אבל מה לעשות…

  חבל על הדיבורים והזיון שכל ההיסטורי – אין מה לעשות אנחנו תקועים

  עם הערבים וצריך לדעת לפתור את הבעיה.

  אבל היום בניגוד לאז אפשר להגיע לעמק השווה.

  אם פעם רצו להוציא אותנו מכאן ולא היו מוכנים להתפשר היום אפשר

  אם מאמינים ואני מדגיש אם מאמינים להגיע לפשרה.

  השיטה לדעתי היא נסיגה חד צדדית אבל אמיתית לא בלוף כמו של

  אריק. פשוט לשים את כל החיילים בגבולות שלנו וגמרנו.

  שימו לב שאנחנו כבר ממש קרובים לנקודה הזאת.

  הימין אומר שניצח. אבל הוא לא ניצח הוא פשוט מפסיד בשלבים.

  רק נשאר להוריד סגר כלכלי ואז סגר של נשק.

  וזהו בעצם יש להם מדינה.

  בדמיון של הימין אין להם ולא יהיה להם. הם עוד בכעסים על

  העבר.

  זהו נגמר.

  1. עד כמה שאני לא מוכן לתת פה אפילו גרגיר, לצערי אתה צודק. וגם הרבה יותר מזה – לא רק שאתה צודק, אלא שהפלסטינים כבר מזמן ניצחו במערכה הזו. הכול רק שאלה של זמן, עד שיחזירו שטחים על ימין ועל שמאל, על אפנו ועל חמתנו.

   אז אם הכול שאלה של זמן – למה לא לתת כבר עכשיו? ככה. כי לא מגיע להם דבר ממה שהם דורשים. הם ניצחו רק בזכות הטרור, לא בזכות צדקת הדרך.

   1. בדיוק ההיפך.

    בגלל הטירור השיפור במצב שלהם מתעכב והם סובלים קשות.

    אם הם היו רק מסכנים ומתנהגים יפה,מזמן לא היו לנו תירוצים

    והיינו צריכים לתת להם מדינה ולסתום.

    היו צריכים לנג'ז לאו"ם ולאירופאים 24 שעות ביממה והיו מקבלים

    הכל מזמן.

 4. המשחקים ההיסטורים האלו מגוחכים, אף אחד לא ינצח בזה ותמיד כל אחד יוכל להציג את הצד שלו יפה יותר.
  צידוק היסטורי זה מזמן "פאסה", צידוק טבעי הוא הצידוק הרלוונטי פה.
  הפלסטינים כרגע חסרי אמצעים ואחזקתם במצב הקיים לא מקדם את אותנו ולא אותם.
  הצבת גבולות ברורים הינו הפתרון בלעדי, הפרדה מוחלטת ולא השיתוף פעולה החד צדדי שקיים כרגע הוא הפתרון הנעלה ביותר.
  ולכן טעני ואמשיך לטעון, הזכות הקיום של שנינו שווה פה, קיום שני מדינות לשני עמים זה האופציה הטובה ביותר למצב הזה וכי מלחמה ממושכת של שני הצדדים לא תניב כלום. עד שאחד הצדדים לא יעשה צעד משמעותי (לא בהכרח במובן הטוב) לא יקרה פה כלום וישאר המצב הקיים.
  "philoshit" אתה יכול להמשיך לחשוב שאין להם זכות קיום והם ממציאים הכל, אבל הם נטל לך, לי ולכולנו.

 5. אדון מתי הנכבד, הזכות שלנו היא לא שוות ערך לשלהם, פשוט מאוד כי להם אין שום זכות על הארץ הזאת, אם לא אנחנו הם עדיין היו גרים באוהלים וזה שנשחטו פה יהודים עוד לפני שקמה המדינה זה רק מראה כמה שהם פשוט אומה של רוצחים, אתה יכול ללכת למוזיאון תל אביב ולראות במו עינייך מה הם עשו לנשים יהודיות, איך שהם אנסו בחורות צעירות לפני האבות שלהם, כרתו להם את השדיים, חתכו לילדים קטנים את איברי המין שלהם, ואלה האנשים שאתה תומך בהם שתהיה להם מדינה? עשה טובה לנו ולעצמך ותארוז, ארה"ב מחכה לך! ערבים הם אומה של חיות ורוצחים וזה שיש אולי כמה מבניהם שהם "בסדר" זה ממש לא מעניין אותי!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *