הפוליטיקה של התחממות כדור הארץ

כמה חוקרים מדנמרק, מישראל ומארצות הברית שילבו נתונים ממחקריהם השונים, ומצאו – לתדהמתם, ולכעסם של אחרים – שייתכן שאנו אחראים רק לשליש מעליית הטמפרטורה בכדור הארץ.

אבל לפני שאפשר לקפוץ לשמיים כדאי מאוד לזכור: טיעוני החוקרים לא ממש מתקבלים על ידי הקהילה המדעית עד היום, ויעבור זמן עד שיהיו מספיק נתונים על מנת לקבוע אם הם באמת צודקים.

הפיזיקאי הדני, ד"ר הנריק סוונסמרק (Svensmark), גילה ב-1997 שיש קשר בין קרינה קוסמית ובין שינויי אקלים בכדור הארץ. התזה שלו הולכת כך:

  • קרינה קוסמית מהחלל מפציצה את האטמוספרה של כדור הארץ בקביעות.
  • ההפצצה הזו מחוללת שינויים כאלה ואחרים בהרכב האטמוספרה (יוניזציה).
  • השינויים הללו הם שאחראים ליצירה או לאי-יצירה של עננים (עדיין אין תיאוריה המסבירה כיצד בדיוק; כנראה שהיוניזציה מחוללת אירוסולים, שסביבם מתגבשים עננים).
  • עננים הם הגורם החשוב ביותר בקירור כדור הארץ, כיוון שהם מחזירים לחלל את מרבית אור השמש.

כלומר, כמה שיותר קרינה קוסמית מפציצה אותנו – כך נוצרים יותר עננים וכדור הארץ מתקרר; ככל שהקרינה הקוסמית פוחתת, נוצרים פחות עננים – וכדור הארץ מתחמם. מה משפיע על כמות הקרינה הקוסמית המגיעה לכדור הארץ? הגורם העיקרי הוא השדה המגנטי של השמש. ככל שהוא חזק יותר, כך פחות קרינה קוסמית תפגע בכדור הארץ – ואנו נתחמם. גורמים נוספים לשינויים בקרינה הקוסמית הם השדה המגנטי של כדור הארץ עצמו, שגם הוא מסנן הרבה קרינה קוסמית.

לפי נתוני לוויין מהשנים 1980 עד 2000 לערך, יש התאמה כמעט מדויקת בין השינויים בכמות העננים ובין עוצמת הקרינה הקוסמית – עדות מובהקת לכך שהקרינה שולטת ביצירת עננים בכדור הארץ (Cosmic Rays and Climate). גם המיקום של מערכת השמש בגלקסיה קובע כמה קרינה קוסמית תגיע אלינו, וכאן נכנס לתמונה האסטרופיזיקאי הישראלי, פרופ' ניר שביב (Shaviv).

פרופ' שביב מחזק את טיעוניו של ד"ר סוונסמרק, וטוען שמערכת השמש עוברת בחלקים שונים של הגלקסיה וסופגת קרינה קוסמית בכמויות משתנות. לפי חישובים של פרופ` שביב ושל הגיאולוג ד"ר יאן וייזר (Veizer), שינויים בקרינה הקוסמית אחראים לשני שליש משינויי הטמפרטורה בכדור הארץ. כלומר – עליית הטמפרטורה בעשרות השנים האחרונות היא, ברובה, תוצאה של תהליך טבעי. רק שליש מתהליך זה מושפע מזיהום כדור הארץ על ידי בני אדם.

מדובר במחזור של עשרות מיליוני שנים, שבו מערכת השמש סופגת מספיק שינויים בקרינה הקוסמית מהגלקסיה, על מנת שכדור הארץ יתחמם ויתקרר בתקופות קבועות (שינויים של 5 עד 10 מעלות, תלוי במיקומנו בגלקסיה: ברגע שאנו נמצאים בתוך זרוע ספירלית בגלקסיה, אנו סופגים יותר קרינה קוסמית מפיצוצי סופרנובה, יותר עננים נוצרים באטמוספרה שלנו וכדור הארץ מתקרר).

אם משלבים את המידע הזה עם המידע אודות השדה המגנטי של השמש ושל כדור הארץ, אנו מקבלים תיאוריה אחרת אודות התחממות כדור הארץ. רק שליש מעליית הטמפרטורה הוא תוצאה של גזי חממה וזיהום אוויר מעשה ידי אדם; העלייה במעלות החום בשנים האחרונות היא יותר אפקט טבעי מאשר מלאכותי. אומנם בני אדם זיהמו את האטמוספרה בגזי חממה ובחומרים מזיקים אחרים, אבל אם צודקים שלושת החוקרים – הרי שזו "תרומה" צנועה לעומת השינויים הטבעיים הגורמים לעלייה ולירידה במעלות החום.

כמו שציינתי כבר בהתחלה, רוב הקהילה המדעית העוסקת בנושא אינה מסכימה עם התיאוריה הזו. במדע הכל כך "מוצק" של ההתחממות הגלובלית, מדענים רבים יתנגדו לתיאוריה מתחרה מתוך חשש לאבד את יוקרתם שלהם. בניגוד למדע שהתקיים עד תחילת המאה ה-20, במדע של היום הסכמת עמיתיך למקצוע חשובה לא פחות מנתונים אמפיריים ומתיאוריות מגובשות. אז מי צודק? אין שום משמעות למילה הזו; מי שצודק היום יכול להיות טועה מחר, ולהפך. כל פעם מישהו אחר צודק, עד שתיאוריה מסוימת הופכת להיות השלטת.

האם זה אומר שכל חסידי אפקט החממה טועים ומטעים? ייתכן מאוד שכן. למעשה, עד היום אף אחד לא הצליח להראות קשר ישיר בין זיהום האוויר מעשה ידי אדם ובין העלייה בטמפרטורה הממוצעת. ייתכן מאוד שעלייה זו נוצרת מגורמים אחרים – והתיאוריה הקוסמו-קלימטולוגית החדשה הזו היא בהחלט הסבר משכנע.

אלא שהסבר טוב ונתונים אמפיריים לא תמיד מספיקים, כמו שציינתי. מדע הוא פוליטיקה, לא פחות מכל פוליטיקה אחרת. חזית אפקט החממה בקהילה המדעית קשה מאוד לשבירה, ויצטרכו לאסוף נתונים רבים שיאומתו על ידי מדענים נוספים ברחבי העולם על מנת שתתחולל פה שבירת פרדיגמה. אני אישית מקווה ששלושת החוקרים ה"סוררים" צודקים. לפחות כך עוד נשארה תקווה שלא חירבנו לעצמנו באופן סופי את המקום היחיד שבו אנו יכולים כרגע לחיות.

עדכונים רלוונטיים
התחממות גלובלית – מעשה הונאה?

ריאיון עם פרופ' ניר שביב, גלובס, 29.12.2017

 

תגובה אחת ל “הפוליטיקה של התחממות כדור הארץ”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *