מקום בו שורפים ספרים, ישרפו בו גם בני אדם

היינריך היינה (Heine) היה משורר וסופר גרמני ממוצא יהודי שנולד בדיסלדורף ב-1797. הוא נולד כיהודי בשם הרי (חיים) היינה, אך המיר את דתו לנצרות ביולי 1825.

אפילו על ערש דווי, כשהוצע לו להמיר דתו חזרה ליהדות, אמר שעדיף לו למות נוצרי ולא יהודי. כנראה שהוא סלד מזהותו היהודית, והעדיף את כרטיס הכניסה לתרבות הנוצרית שסבבה אותו.

היינה כתב שירים וספרים שונים, וביניהם ספר אחד מעניין במיוחד שנקרא On the History of Religion and Philosophy in Germany, משנת 1834. בספר זה הוא מתאר את ההרסנות הטמונה בלאומנות הגרמנית, אותה זיהה כבר 100 שנים לפני עליית הנאציזם. היינה ראה שהלאומנות הגרמנית מגיעה עוד מימי העמים הגרמאנים – בטרם היותה של גרמניה אומה מלוכדת אחת.

היינריך היינה
מקור: Wikipedia

במאה ה-16 חי רופא ואסטרולוג צרפתי בשם מישל דה נוסטרדם, הידוע בכינויו נוסטרדמוס. כבר אז, כך עולה מתוך כתביו הקריפטיים, הוא הצליח לחזות את עלייתו של היטלר לשלטון. הוא קורא לו האנטי כרייסט השני, אחרי נפוליאון, ואף נוקב בשם שדומה לשמו: היסטר – שמו העתיק של נהר הדנובה. עם הנבואות הללו ניתן להתווכח ולפרש אותן בצורה כזו או אחרת, אך לדעתי היינה הצליח לחזות בצורה המדויקת ביותר מה יקרה ביום שבו יגיע מישהו, ויעשה שימוש במשמעת הגרמנית הבלתי מתפשרת.

בסוף הספר היינה כותב כמה דברים מצמררים במידת הדיוק שבהם – כמעט תחזית נבואית מושלמת:

"הנצרות – וזוהי תרומתה היפה ביותר – מיתנה במידה כלשהי את תשוקת הקרב הברוטלית של הגרמאנים, אלא שלא עלה בידה להרוס אותה. אם ישתבר באחד הימים הקמע המביית, הוא הצלב, שוב תסתער במלוא עוזה פראותם של הלוחמים הישנים, שיגעון הקרב (…) המחשבה מקדימה את המעשה כפי שהברק מקדים את הרעם.

"הרעם הגרמני הרי הוא גרמני ולפיכך אינו גמיש במיוחד והוא מתקרב באיטיות כלשהי; אלא שהוא בוא יבוא, וכאשר תשמעו אותו רועם כפי שלא קרה אף פעם בדברי ימי העולם, אז דעו: הרעם הגרמני הגיע סוף-סוף אל יעדו.

"בהישמע הרעש הזה ייפלו הנשרים מתים מן השמים, והאריות במדבריות אפריקה הרחוקות יסתתרו במאורותיהם המלכותיות. בגרמניה יוצג מחזה שכנגדו תיראה המהפכה הצרפתית כאידיליה בלתי מזיקה."

אומנם אין כל טעם בציון "חוכמות" לאחר מעשה, אך אולי כדאי לשים לב מה מתרחש כיום בעולם ואיפה נטבחים אנשים באלפיהם ובמאות אלפיהם. כבר היום, יום השואה, הפגינו צעירי מרצ בבקשה לתת מקלט לפליטים מדארפור שבאפריקה, ולשכן אותם בישראל. אולי תשומת לב תצליח למנוע את השואה הבאה, למרות שהרס ושנאה הם חלק בלתי נפרד מהמין האנושי.

תגובה אחת ל “מקום בו שורפים ספרים, ישרפו בו גם בני אדם”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *