לובי 99 – הגוף היחיד שבאמת פועל לטובת הציבור

מדינות ריבוניות הן המצאה של 500 השנים האחרונות, בערך. מדינות הוקמו על ידי בני אדם למען בני אדם – ולא להפך. ממשלות הן אלו שצריכות לפחד מהאזרחים, ולא להפך. אבל לצערנו ישראל הגיעה למצב שבו הכול הפוך – וצריך להזכיר זאת שוב ושוב, הן לציבור עצמו והן לשאר בעלי הכוח וההון.

אנחנו חיים במדינה טובה יחסית; אבל יש פה כל כך הרבה חובבנות מקצועית – שלא להגיד רשעות פושעת – שלפעמים נדמה שאי אפשר לטפל בכל כך הרבה תחלואים:

  • טייקונים ששולטים בעשרות אחוזים מהשוק בכל תחומי החיים, מרשים לעצמם לשחק בכספי הציבור ו/או להעלות מחירים כאוות נפשם כי המדינה חוסמת תחרות;
  • שחיתות שלטונית שמרקיעה שחקים, והפעם אף אחד לא מתבייש בה (בדיוק להפך) ואף מאשים את כל העולם ואישתו מלבד האשמים עצמם;
  • התנהלות בריונית של המדינה יותר מאשר הטייקונים בעצמם (אי שחרור קרקעות לבנייה, מיסי רכב הזויים שבעטיים המדינה לא מטפלת בתחבורה ציבורית ושאר מיסים עקיפים);
  • והרשימה ממשיכה ומתארכת מדי שנה.

אז מה הפתרון?

רובנו מוציא קיטור וכעס בפייסבוק ובשאר רשתות חברתיות, וממלא את החלל הווירטואלי בטרוניות אין סוף. גם אני. זה רק טבעי, כשמתברר שיש כל כך הרבה חרא שמוטח בציבור פעם אחר פעם.

פתרון נוסף הוא לצאת להפגנות, כמובן, ואנשים רבים אכן עושים זאת. הבעיה היא שצריך להפגין על כל כך הרבה עוולות ומחדלים, עד שכדי להפגין על כולם צריך להתפטר מהעבודה ולהפוך את ההפגנות לעבודה יומיומית. איש אינו יכול להרשות זאת לעצמו.

מזל שיש כמה אנשים חכמים, שמכירים את השטח מבפנים ויודעים גם לספק פתרונות למצב הבעייתי הזה. אנשים כמו יאיר (יאיא) פינק, למשל – איש הציונות הדתית, מקום 8 במפלגת העבודה בכנסת ה-21 ובין היתר המייסד והמנכ"ל לשעבר של עמותת לובי 99.

העקרון מאחורי לובי99 הוא פשוט מאוד, והוא מנוסח היטב בסלוגן של העמותה:
לטייקונים יש מעל 200 לוביסטים בכנסת. מי הלוביסט של הציבור?

למי שלא יודע, לוביסט (שדלן) הוא אדם / חברה שמקדמים אינטרסים שונים בגופי ציבור, שלטון וממשל. שירותיו של הלוביסט ניתנים עבור לקוח, שרוצה לקדם את ענייניו. מיהו אותו לקוח? כל אחד שרוצה לקדם את האינטרסים שלו במהירות האפשרית – טייקונים, עמותות ושאר גורמים.

לטייקונים בישראל, שאוחזים בחלק ניכר מהשוק במגוון תחומים, יש מאות לוביסטים שמייצגים אותם בכנסת ובשאר ועדות ציבוריות ושלטוניות. אם אחד מהם רוצה לקדם העלאת מחירי סלולר, הוא יכול לעשות זאת באמצעות לוביסטים ששכר לצורך כך. אם אחר ירצה לקדם העברה של משאבי טבע לידיו בלי לשלם יותר מדי בחזרה למדינה, הוא יכול לעשות זאת באמצעות לוביסטים. וכן הלאה.

בכל מערבולת האינטרסים הזו, נשכח בצד האינטרס החשוב מכל – האינטרס של הציבור. מה יותר חשוב? להעלות שוב פעם את מחירי הסלולר כי הלוביסטים שלהן טוענים שהחברות יקרסו? או להגן על הציבור מפני חוסר התחרות המשווע בתחום?

אלו הן רק דוגמאות קטנות לעשרות נושאים, בהם האינטרס של הציבור אינו מיוצג בקרב מקבלי ההחלטות; בעוד שהאינטרסים של בעלי ההון – מקבל את מלוא החשיבות. כך פעלו הדברים עד שהוקמה עמותת לובי 99 בשנת 2015 – היחידה בישראל ובעולם כולו שמשמשת על תקן של לוביסט עבור הציבור.

כיום העמותה מנוהלת על ידי עו"ד לינור דויטש, ומאחוריה מאות הישגים במגוון תחומים, לטובת הציבור – תחבורה ציבורית, הפרדת הון שלטון, חלקו של הציבור במשאבי טבע, חיזוק הכוח הציבורי מול חברות הפנסיה והביטוח, מלחמה בלוביסטים שפעילותם מזיקה לציבור, מלחמה בשחיתות שלטונית, פתיחת שוק הבנקאות לתחרות ועוד.

בדיוק לאחרונה נודע, כי המיליארדר אליעזר פישמן – בעל הון שהחזיק בחברות תקשורת רבות – הגיע להסדר חוב עם בנק הפועלים ובנק לאומי. נשמע נחמד, נכון? אלא שהסדר החוב הזה אומר שבמקום לשלם לבנקים 4 מיליארד שקל של חובות, פישמן ישלם רק 220 מיליון – ויקבל 95% הנחה על החוב שלו. שאר הכסף יישאר אצל בני משפחתו.

מתי בפעם האחרונה ויתרו לכם על חוב של כמה מאות או אלפי שקלים? אבל כשמדובר בטייקון שחייב מיליונים ומיליארדים, מוותרים ועוד איך… וכל זה מכספי הציבור בהם הוא שיחק במשך שנים. גם טייקונים אחרים, כמו נוחי דנקנר, עשו הסדרי חוב דומים לאחר פשיטת רגל; אבל הלחץ הציבורי שהופעל באמצעות לובי 99 ושאר גורמים – הביא לכך ששילמו את רוב החוב שלהם.

מכיוון שהסדר החוב של פישמן בוצע תחת צו איסור פרסום ובמחטף, הוא הצליח לכופף את הבנקים – שנמצאים בבעלות הציבור, אגב – לוותר לו על 95% מהחוב. אם לובי 99 לא תפעיל את כוחה, ההסדר הזה יישאר על כנו ועוד טייקון בישראל יהנה מכספי ציבור שלא שייכים לו. כספים שמגיעים היישר מהפנסיות ומקרנות הגמל של כולנו.

הגיע הזמן לעשות מעשה

אני לא יודע מה איתכם, אבל בשלב כלשהו הבנתי שהבכיינות שלי בפייסבוק לא תעזור. כמובן שידעתי את זה מראש, אבל לא הייתה לי דרך אחרת לפעול (למעט לצאת להפגנות). הבנתי שאני צריך לעזור ללובי 99 להשיג את המטרות שלו, כי אלו בעצם אותן המטרות שגם אני רוצה להשיג.

לכן בחרתי לתרום תרומה חודשית קבועה לפעילות העמותה. זו בהחלט תרומה צנועה, אבל כמו שאומרים בלובי 99 – הגיע הזמן להוכיח שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים. ולא סתם מעטים, אלא כאלה שחוגגים בלי סוף על חשבוננו ולעולם לא נותנים את הדין.

מעל 7,000 איש כבר הצטרפו, ויחד אנחנו מביאים יותר מ-200,000 שקלים מדי חודש כדי שלובי 99 תמשיך לפעול למעננו ולמען הציבור בישראל, מול הנבלות והחולרות שמשתינים עלינו מלמעלה.

מי שרוצה לתרום לעמותה המבורכת הזו, יכול לבחור כל סכום חד-פעמי או קבוע באתר העמותה: https://lobby99.org.il/join

אני חושב שזה שווה את הטרחה הקטנה הזו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *