בבועה של גוגל השואה היא רק אופציה

בכל פעם שיש מבצע צבאי בעזה, מכונת התעמולה הפלסטינית – שפועלת 24/7 בימים כתיקונם – נכנסת לפעולה מואצת. תמונות מהטבח והרצח המתמשכים בסוריה מופצות בפייסבוק ובאתרים נוספים, כאילו היו עדות לרצח-העם שמבצעת ישראל בפלסטינים; והעולם בולע הכול בשקיקה. הרי ישראל היא הבעיה הגדולה ביותר במזרח התיכון, אם לא בעולם כולו.

ואז מגיחה מהצללים איזו סוכנות חדשות זרה, ובתפקיד עלה התאנה המקומי – הצדיק האחרון בסדום – מיידעת את כולם שהתמונה בעצם לא קשורה לישראל, ושמישהו סתם ניסה לעשות פה הון פוליטי על חשבוננו. כמובן שיש כאלה שיגידו "אה, נכון, זה הרי ברור" – אבל מנגד ישנם אחרים שימשיכו להאמין בתעמולה הבזויה הזו, בדיוק כפי ש"תכנתו" אותם המסיתים.

ברוכים הבאים לעולם העובדות השקריות והחדשות המזויפות (Fake News). מקום בו כל אחד יכול לייצר, לפרסם ולהפיץ עובדות מסולפות ומומצאות, כאילו היו אמת לאמיתה. בדיוק כמו אלו שמסרבים לחסן את ילדיהם כי נחשפו לרשת שמועות וקונספירציות שמקורה במחקר שקרי אחד, הטוען לקשר בין חיסונים לאוטיזם. המחקר הזה הופרך כבר עשרות פעמים, אבל אנשים ממשיכים להפיץ אותו כאילו היה אמת. הסכנה היא שמחלות מסוימות, שכבר הוכחדו הודות לחיסונים, עלולות לחזור ביתר-שאת.

מילא אנשים מבוגרים שיש להם ניסיון-חיים ומעט שכל בקודקוד; אבל מה קורה כאשר ילדים ובני נוער נחשפים לשקרים הללו, שמעוותים לגמרי את תפישת עולמם וגורמים להם לחשוב שזו האמת? להם אין עובדות חלופיות לברוח אליהן, ולהבין שהם יכולים להסיק לבד את המסקנות. העובדה הראשונה שאליה הם ייחשפו – היא זו שתקבע את תפישת עולמם.

עולם הבועה הסגורה של גוגל ופייסבוק
מחנה השמדה אושוויץ בירקנאו

לאחרונה נתגלה שאם מחפשים בגוגל.קום את השאלה did the holocaust happen (האם השואה התרחשה) – התוצאה הראשונה היא לא אחר מאשר אתר ניאו-נאצי בזוי, שמכחיש את קיום השואה בריש גלי.

גוגל מצדה טוענת שאומנם זה מקומם, אבל מכיוון שאין כאן עבירה על החוק – היא מנועה מלהסיר את התוצאה הבעייתית. כמובן שזה לא האתר היחיד שעולה בגוגל כתגובה לחיפוש הזה. יש עוד כמה וכמה פניני חוכמה נוספים, שמכחישים נמרצות שהשואה אי פעם התקיימה.

איך מגיעים למצב כזה, בו אמת היסטורית מאוימת להימחק מהקיום על ידי עובדות שקריות?

קודם כל נתחיל מהעובדה הפשוטה שזה ממש לא פעם ראשונה או אחרונה. לדוגמה, ממצאים ארכיאולוגיים רבים שנתגלו כאן לאורך שנים, מציבים את עם ישראל בארץ ישראל כבר לפני 2,800 שנה. זה לא מונע מחבורות טיפשים להצהיר בקול גדול שישראל "כבשה" שטחים מידיהם של אחרים. כבשה שטחים שעליהם היא מתקיימת כבר 2,800 שנה, אם לא יותר.

כמה מהטיפשים הללו הם לא רק נתינים זרים במדינות אחרות, אלא ישראלים תושבי ישראל שלא אכפת להם לשרוף את הגשר מאחוריהם. זהו סוג חדש של אנטישמיות שעד לפני 40 שנה לא התקיים במחוזותינו – מה שמחזיר אותנו שוב לנושא הכחשת השואה באינטרנט. בדיוק כמו בדוגמה הקודמת, גם כשמדובר בשואה יש יצרני עובדות שקריות שפועלים השכם וערב כדי להציף את הנושא אונליין. הם עושים זאת ביעילות כה גדולה עד שהם זוכים לריבוי גולשים, שמצדם משתפים את התוכן ומקשרים אל האתרים הללו – מה שמזכה אותם בנקודות בגוגל.

כמובן שאי אפשר באמת להאשים את גוגל ופייסבוק. האלגוריתמים שלהן, מתוחכמים ככל שיהיו ובעלי אינטליגנציה מלאכותית מבריקה ככל שתהיה – אינם אלא מכונות. כל מטרתם של האלגוריתמים היא לתת לנו יותר ממה שאנו ממילא מחפשים. האלגוריתמים מתבססים על מדדים שונים של פופולריות, כגון קישורים, שיתופים, תגובות, לייקים ועוד. וכבר אמר נאצי בכיר – ככל שחוזרים על משהו שוב ושוב, כך הוא הופך להיות אמת.

כבר כתבתי על תופעת Filter Bubble בעבר. זו בדיוק הסיבה שגוגל עוקבת אחר היסטוריית החיפושים שלנו, המיקומים שלנו בנייד ושאר עשרות פרמטרים נוספים – כדי שתוכל לתת לנו פרסומות מותאמות אישית, ועל הדרך גם את התוכן הנכון בתוצאות האורגניות. פייסבוק יודעת עלינו יותר אפילו מאשר גוגל – בעיקר כי אנחנו מנדבים לה את המידע מרצוננו הטוב. בהתאם למידע הזה (סטטוסים, תגובות, לייקים, שיתופים, רגשונים) פייסבוק תופרת לנו פרסומות, ומציעה לנו תכנים ואנשים חדשים להכיר.

אז למרות מאות אלפי ניצולי שואה שמהווים עדות חיה לזוועה, ולמרות אלפי מסמכים, תמונות וסרטים מתקופת מלחמת העולם השנייה שמראים את זוועת המחנות, ולמרות שעד היום נשארו שרידיהם של מחנות הריכוז וההשמדה – יש כאלו שלא נותנים לעובדות לבלבל אותם. אבל הבעיה היא שהם מצליחים לבלבל גם את המכונות השולטות בזרימת המידע העולמית – גוגל ופייסבוק.

ילדים, בני נוער ומבוגרים שמשתמשים בעיקר בגוגל – יגלו עולם שבו השואה מעולם לא התרחשה. וזה יהיה אמיתי וטבעי לחלוטין, כמו עוד אחת מהעובדות ההיסטוריות שלומדים בבית הספר. דברים דומים קורים עם תנועת החרם על ישראל (BDS), שמסלפת עובדות ומייצרת מציאות חלופית עבור אלפים שאכן מאמינים שישראל היא שורש הרוע.

אפילו ארגון האומות המאוחדות מצביע נגד ישראל הרבה יותר מאשר נגד אומות "שוחרות שלום" אחרות כגון אירן, קוריאה הצפונית, סוריה ואחיותיהן להתעללות בבני אדם. אז אם באו"ם נפלה שלהבת, אי אפשר לצפות שגוגל יהיה חכם יותר. לכן זה תלוי בנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *