צבא העם מת מזמן

פורסם: 2006

הטלוויזיה התקלקלה ואתם רצים לחנות האלקטרוניקה הקרובה לתיקון; אלא מסתבר שהטכנאי הוא לא יותר מאשר המוכר בחנות הבגדים הקרובה, שהחליט שעכשיו הוא גם מתקן טלוויזיות בשעות הפנאי. נשמע אידיוטי?

לא לגמרי – הרי זה מה שקורה בצבא ההגנה לישראל: מגייסים כל אזרח בן 18, ולא משנה אם הוא רוצה או לא רוצה, מתאים או לא מתאים. הסיסמה היא "כולם יכולים לתרום", אבל לצערי הרב היא כבר שייכת לימי הביניים ולא למאה ה-21. אחר כך מתפלאים מדוע יש מחדלים שגורמים לפציעות ולמוות מיותר של חיילים, ומדוע עשרות אחוזים משתמטים משירות צבאי. אולי צבא פשוט לא מתאים לכולם?

נמאס לשמוע על חיילים חסרי הכשרה שהלכו אל מותם רק כי הג'יפ שלהם התהפך; נמאס לשמוע את הבכיינות של ראשי הצבא בנוגע למשתמטים. מפקדי צבא נכבדים, האיומים שלכם לא מרתיעים את מי שאינו רואה את עצמו כחלק מהצבא. הרי הפחדה רק מייצרת מצב של התנגדות ושל אנטגוניזם . אתם באמת לא מבינים אפילו אחוז אחד מסכן מההתנהגות האנושית?

לא כל אחד מתאים למכור ירקות או לנהל את התעשייה האווירית. אז למה כל אחד מתאים להיות חייל? זה כל כך קל עד שאין מיון וסינון? מתי תבינו שאם מכריחים אדם לעשות משהו, הוא פשוט יעשה עבודה גרועה. לא רק שזו הזניית המקצוע, זה גם טמטום מוחלט למלא את שורות הצבא בצעירים חסרי מוטיבציה, שמרוב זלזול וחוסר רצון להתגייס ממילא אינם תורמים דבר מהותי (ומי כמוני יודע, כי בעצמי הייתי אחד מחסרי המוטיבציה הללו, שראה בשירות הצבאי שלו בזבוז זמן מוחלט).

צבא וחיילוּת הם מקצוע לכל עניין ודבר, ולא כל אחד מתאים למקצוע הזה – בדיוק כפי שלא כל אחד מתאים להיות מכונאי מטוסים. אף אחד לא הולך לעשות טיפול שורש אצל סנדלר, אבל את הביטחון שלנו אנחנו נותנים בידיהם של חסרי המוטיבציה. מה אגיד לכם – פתרון קסם מופלא לעילא ולעילא!

הפתרון צריך להתבסס על דגם הצבא בארצות הברית: צריך לגייס את אלו המוכנים להתגייס ולשלם להם משכורות גבוהות; צבא שכיר לכל עניין ודבר. ואל נא יבואו כל המתחכמים ויאמרו שצבא שכיר לא יהיה גדול מספיק על מנת לעמוד מול הבעיות דהיום. אני מודע מאוד לבעיות הביטחון של מדינת ישראל, אבל בניגוד לכל העיוורים שחושבים שחוקים וגינויים יגדילו את אחוז המתגייסים, הבנתי שהפתרון טמון באלה שכן רוצים לשרת – לא באלו שלא. כמו שיש אנשים שרוצים להיות מהנדסים, רופאים ומוכרי פלאפל, כך ישנם אלו שרוצים להיות חיילים. אותם צריך לאמן, בהם צריך להשקיע והם אלו שיגנו על המדינה.

אתם רוצים לפתור את בעיית המשתמטים, במקום לחפש פתרונות הפחדה בלתי יעילים בעליל? הגיע הזמן לנטוש את מושגי המנדט הבריטי של "צבא העם", ולעבור למאה ה-21. יש להתחיל ולתכנן צבא שכיר שמעסיק חיילים בדיוק כפי שחברה מסחרית מעסיקה עובדים. ההפרטה הזו תייצר מצב שרק אלו בעלי המוטיבציה יתגייסו ויתרמו באמת ובתמים למערכת הצבאית.

3 Replies to “צבא העם מת מזמן”

 1. איך אני האמנתי פעם בשכירי חרב,גם אני הייתי פעם תמים.
  אז תגיד זה לא שכירי חרב זה שכירים.
  משכירים לשכירי חרב זה רק עיניין של זמן.
  כמו בארה"ב.
  מי שמתגייס שם זה מי שאין לו ברירה.
  הרי איזה אדם נורמלי יסכן את חייו אם הוא לא חייב?

  הסיבה שאין מוטיבציה כי המשכורות נמוכות יחסית להשקעה,והתנאים רעים.
  אין כבוד לחיילים מתייחסים אליהם כמו זבל.
  ברמת השכר שלהם היום צריך להתיחס אליהם כמו מלכים.

  לא בטוח שכדאי אנשים שאוהבים להיות חיילים כי המשמעות היא אוהבים להרוג.

  1. אז מה עדיף? הרי בסופו של דבר נגיע גם ל-90% שלא מתגייסים.
   ובקשר לאנשים ש"אוהבים להרוג" – לפי הסיפורים של החיילים מ"שוברים שתיקה", גם אצלנו לא חסר.

   1. יש תעמולה מצוינת לצורך הגיוס בצבא.
    היתה מגמה של אי התגיסות שנבלמה לחלוטין כמו ששמת לב(הידוענים עכשיו לא מעיזים לא להתגיס).
    אנשים לא יתגיסו מ 2 סיבות-לא יהיו מלחמות או ישכנעו אותם שצריך צבא שכיר…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *