אוהבים להידפק

פורסם: 2004

שר האוצר נתניהו הכריז כי מה-1 ליולי 2004, ייגבה מס בגובה 25% מכל זכייה בהגרלה שערכה 40 אלף שקל ומעלה. האם זה רק אני או ששרי ממשלה מרשים לעצמם ללגלג על יושבי המדינה האומללה הזו?

החוצפה שמעזה להפגין הממשלה בכל הנוגע לכלכלה רק הולכת וגדלה, וכל מה שהציבור מסוגל לעשות הוא להתלונן. התרעמתי כמובן גם על גביית מסי בורסה בשעתו, אך מה כבר אזרח קטן שכמותי מסוגל לעשות… הרי יידרשו לי שנים על גבי שנים בכדי להילחם בחוקים שמאושררים בכנסת תוך ימים ספורים, שלא לדבר על ההוצאות הכספיות שהדבר ידרוש ממני. ככה זה פה – משתלם להיות פוליטיקאי, אך לא אזרח קטן מן השורה. אולי עדיף לברוח ממדינה האוכלת יושביה אל עבר מדינה אוכלת יהודיה… לפחות בהולנד אוכל לגדל צבעונים ובצרפת ללמוד על חשבון המדינה, לפני שאיזה אנטישמי מושתן יביא בי כדור עופרת במהירות 900 מטר בשנייה…

אז נכון שכמו כל משק כלכלי צריך להצטמצם, אך מפה ועד מיסוי כספי זכייה בפרסים ובהגרלות יש מרחק רב. מה השלב הבא, מיסוי מתנות ימי הולדת? היש גבול להצעות החוק הללו בתואנת שווא כי הדבר יטיב עם הגירעון ההולך וגדל? ומה הוא המספר המגוחך של 25% מדמי הזכייה? רבע מהסכום?!!!

כלומר, אם זכיתי במיליון שקל אשלם למדינה 250 אלף?! על מה ולמה?!!! על ששירתתי בצבא בדם, יזע ודמעות? על שלא זכיתי לחינוך אקדמי חינם כמו באירופה? או שמא כיוון שאני משלם מסים ולכן אני ראוי שידפקו אותי רק עוד קצת? אחרי הכל, טובת העם בטווח הארוך עומדת לנגד עיני הממשלה. רעיון יותר פשיסטי מזה עוד לא שמעתי.

אריסטו אמר שעצם ישיבתך במדינה מהווה הסכמה רטרואקטיבית לחוקיה ולתנאיה; נשיא ארה"ב בשנות ה-60, ג`ון פיצג`ראלד קנדי, אמר "אל תשאלו מה המדינה יכולה לעשות למענכם, שאלו מה אתם יכולים לעשות למען מדינתכם". ברור ששני שוכני העפר הללו לא יודעים דבר וחצי דבר על החיים במדינת ישראל, שכל שהיא יודעת הוא לקחת ולא לתת דבר בתמורה. כמה שרק נותנים פה יותר, כך מבקשים ודורשים יותר.

מדינה, מעצם הגדרתה, נועדה לשרת את טובת אזרחיה; למושג "מדינה" אין תוקף לולא האזרחים הדרים בה בדיוק כפי שלמושגים קולקטיב או חברה אין תוקף לולא היחידים המרכיבים אותם. אם טובת האזרחים נפגעת – אין שום תוקף מוסרי לקיומה של מדינה. הממשל אינו יכול לחוקק חוקים לשם "טובת העם" מבלי שהתייעץ בעם. אומנם אפלטון היה ודאי סולד מדברים אלו כיוון שמרבית העם נחשבה בעיניו כעדת טיפשים שאינם מסוגלים לקבל החלטות פוליטיות ולכן גם אינם ראויים לשבת בשלטון, אך הדמוקרטיה המודרנית לא טובה יותר, מסתבר. הממשל, שנבחר על ידי העם, משתמש בכוחו לרעה ומחוקק חוקים בלתי הוגנים. אומנם דמוקרטיה רחוקה מלהיות שיטת המשטר המושלמת, אך היא הכי קרובה לאידיאל.

3 Replies to “אוהבים להידפק”

 1. אוהבים לדפוק אותנו
  ובגדול. נדמה שנתניהו יושב בלשכתו ורק מחפש את הדרכים לדפוק את העם, רצוי את החלשים ביותר.

 2. דווקא בעניין המס על ההגרלות
  אני לא רואה בעיה בכך שהמדינה לוקחת מס, אפילו בגובה 25%.
  הפרס פשוט מצטמצם ואם תזכה ב-10 מיליון ש"ח, תהיה מאושר מ7.5 המיליון שלך, בזאת אין לי ספק.

  מה שכן, אכן הבעיה האמיתית היא שחלק מסויים מהאוכלוסיה נושא באופן לא צודק בחלק ניכר מכלל הנטל של מיסים ושירות צבאי, ומקבל פחות.
  היה אפשר למצוא לזה צידוק אם עניים היו יכולים להתקיים מהקצבאות שניתנות להם והמדינה הייתה מאפשרת לכל אזרח ללמוד חינם, אבל באמת אין לזה הצדקה כאשר הכספים משמשים לביטוי גחמותיהם של בעלי משרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *