ילדים זה שמחה – אבל גם הוצאה כלכלית

כולנו מכירים את הסיפורים הקשים של עוד משפחה מרובת ילדים, שלא מצליחה לגמור את החודש.

רק לאחרונה נחשפתי לכמה וכמה סיפורים כאלה בשיטוט אקראי בפייסבוק. אב לעשרה ילדים שאיבד את אישתו בתאונה והמדינה לא מוכנה לסייע לו; אם חד הורית לחמישה שלא יכולה לקנות ציוד בית ספר לילדים; והסיפורים ממשיכים להגיע בזרם אינסופי.

נכון ל-2019, קצת יותר משליש מהילדים בעולם מקבלים קצבאות מהמדינה בה הם חיים. הקצבאות מיועדות להגנה מפני מצבים של עוני, ומחקרים מצאו שהן ממלאות תפקיד חיוני בשבירת מעגל העוני. בישראל עבור כל ילד ההורים מקבלים קצבאות ילדים עד גיל 18 (בין 164 ל-207 שקל לחודש לכל ילד), נקודות זיכוי במס, מענקים של 1,000 שקל לכל ילד עד גיל 8 עבור רכישת ציוד לבית ספר, וכן תוכניות חיסכון לכל ילד בסיוע המדינה.

למרות כל מערכת התמיכה המוגזמת הזו, משפחות רבות מוצאות את עצמן במצבים כלכליים קשים. בל נשכח שעלותו של מעון יום עד גיל 3 כמעט לא מסובסדת על ידי המדינה, מה שאומר אלפי שקלים בכל חודש (ואם יש יותר מילד אחד במקביל, אז העלויות בהתאם).

נתונים של סוכנות UNFPA באו"ם מעידים שכמעט מחצית מההריונות בעולם אינם מתוכננים. זה אומר 121 מיליון הריונות בשנה; מתוכם מעל 60% מסתיימים בהפלה. כדאי לעצור ולקרוא את זה שוב כדי להבין את גודל החלסטרה. חצי מההריונות בעולם הם תוצאה של "אופס!"… או בעברית פשוטה: חלק ניכר מהאנושות לא אמור להיות כאן, והוא בסך הכול תוצאה של טעות.

היפוך דמוגרפי

ובכל זאת, לכל מטבע יש שני צדדים. מצד אחד העולם עומד בפני פיצוץ אוכלוסין מהגדול בתולדותיו; מצד שני במדינות רבות חל היפוך דמוגרפי שבו אנשים מפסיקים להתרבות ואוכלוסיית המבוגרים והקשישים תופסת נתח גדל והולך. אם בשנות ה-60 קצב הריבוי הממוצע בעולם היה 5.3 ילדים לאישה, ב-2019 כבר מדובר ב-2.4 ילדים לאישה.

במדינות מסוימות מדובר כבר בריבוי שלילי, כמו ביפן למשל. היפנים כבר לא מתחתנים ומביאים ילדים לעולם, ובמקביל גדלה אוכלוסיית הקשישים. אם מצב העניינים יימשך שם כפי שהוא כיום או יחמיר מעבר לכך, עוד 30 או 50 שנה לא יישארו יפנים. הם ייעלמו.

גם מדינות רבות באירופה נמצאות כיום בקצב ריבוי שלילי. נתונים גלובליים מעידים שדבר דומה יקרה בעולם כולו. עד שנת 2100 קצב הגידול יתאפס לחלוטין, ואוכלוסיית העולם תתחיל להתכווץ.

אחוז פריון בעולם לפי מדינה (ויקיפדיה)
קצב ריבוי לפי מדינות (מקור: Wikipedia)

בישראל כמובן שזה לא המצב, כפי שראינו בהתחלה. נכון להיום אנחנו יכולים "להתגאות" בקצב הריבוי הגדול ביותר בארגון המדינות המפותחות. תרומה מכרעת לריבוי הטבעי הזה מגיעה קודם כל מהחרדים (6.6 ילדים לאישה), אחריהם הערבים, הדתיים והמסורתיים; ובסוף התור מדשדשים החילונים (יותר מפי 3 פחות מהחרדים).

אני אישית לא הבאתי ילדים לעולם, מכיוון שאני ממש לא בנוי לגדל ילדים. מעבר לכך אני חושב שלא צריך יותר משני ילדים למשפחה, כי זה הממוצע הדרוש למניעת היעלמות של האנושות… אבל כמובן שכל אחד ואחת יחליטו לעצמם (או שייכנסו להיריון בטעות, כמו שקורה בחצי מהמקרים).

אבל מה שלא ברור לי (ואפילו מכעיס אותי), הוא מדוע אנשים שהביאו ילדים – באים בטענות למדינה, כאשר הם לא מצליחים לכלכל אותם. גם ככה ישראל משלמת לכם הון על כל ילד, אז עוד באים בטענות? אם הייתם מסוגלים לבצע את החישוב הכי פשוט של יכולת השתכרות, הייתם מגלים מוקדם ולא מאוחר האם תוכלו לכלכל ילדים וכמה מהם תוכלו לממן.

מי שבוחר להשריץ ילדים בעיוורון מוחלט ובלי טיפת מחשבה מקדימה, לא רשאי לבוא בטענות לאיש מלבד עצמו. ועל אלו שמביאים ילדים לא מתוכננים בטעות, עדיף שלא אגיד דבר. זה בכלל מחדל שבזכותו העולם הזה נאנק תחת עומס האנושות.

באחד מסרטי המטריקס אומרת אחת הדמויות שהאנושות היא כמו וירוס שמתפשט, מכלה את כל המשאבים ועובר למקום הבא. לצערי הרב זה בדיוק המצב… לפחות עד שיתחולל ההיפוך העולמי החזוי לסוף המאה ה-21 ותחילת המאה ה-22.

3 Replies to “ילדים זה שמחה – אבל גם הוצאה כלכלית”

 1. היי, קודם כל נחמד לראות אותך חוזר לכתוב בנמרצות, הלוואי והיה לי גם את הכוח לחזור לכתוב, שנים שאני לא כותב כלום (לא רק לבלוג אלא אפילו באופן כללי).

  שנית, אשמח לדעת מאיפה פתאום הגיע האובססיה שלך לספק חינוך פיננסי לעולם. אתה לומד כלכלה או מנהל עסקים במכללה/אוניברסיטה לאחרונה?
  התארים שלך הם בפילוסופיה לא? לא עדיף שתכתוב על מה שאתה מוסמך לדבר עליו? (אני אישית מעדיף)
  וזה רק אני, או שחלק גדול ממה שאתה כותב על הנושא מבוסס על הבלוג של הסולידית?

  שלישית, לגבי הפוסט. לצערי הבעיה שאתה מתאר בהחלט קיימת. אירוני איך שבאפריקה קצב הגידול הוא הגבוה ביותר, למרות שרוב המדינות שלהם עניות למדי. אם כי למעשה, זה לא למרות, אלא זה בדיוק הסיבה למה הם מביאים יותר ילדים.

  אני חושב, אם כי לא בדקתי את זה מספיק עדיין, שככל שהמדינה יותר מפותחת ויותר עשירה, כך יוקר המחיה בה גבוה יותר ויותר קשה לשרוד שם.
  מדינת עולם ראשון – יוקר מחיה גבוה.
  מדינת עולם שלישי – יוקר מחיה נמוך.
  ג'ונגלים באפריקה – יוקר מחיה אפסי (אם כי ההישרדות שלהם עדיין יכולה להיות קשה מאוד יחסית בכל זאת, ואנחנו כבר יודעים למה).

  מה גם שבאפריקה אף אחד לא עושה תארים מיותרים, ואני מנחש שגם לא מבזבז 12 שנים בללמוד בכפייה דברים תיאורטיים שלעולם לא ישתמש ברובם הגדול לאחר מכן, ובאמונה עיוורת, כי אין לו שמץ של מושג על מה מבוססים התיאוריות שמכריחים אותו ללמוד. למעט במדעים המדויקים והטבע i guess.

  ישנם מגוון דברים שאפשר לעשות כדי לטפל בבעיית יוקר המחיה, אבל זה נושא לתגובה אחרת.

  אני חושב שהעלייה ביוקר המחיה היא הסיבה המרכזית לבעיה שתיארת. אם כי יתכן והכפייה של חוק חינוך חובה, וחוסר היכולות להתנהל פיננסית טוב ולהשתלב בשוק העבודה בצורה יעילה (עם דגש על צבירת ניסיון במקצועות רווחיים וגם חשובים, ובלי לעשות תארים מיותרים רק בגלל המיתוס השגוי לפיו "לכולם יש תואר, ולכן אני חייב גם תואר כדי להשתלב בשוק העבודה ולשרוד כלכלית", עשויים להיות רלוונטיים גם כן.

  לדעתי הפתרונות הכלליים, בישראל, ובפרט לבעיית ה "החרדים בקרוב יהיו רוב האוכלוסייה בישראל!" הם:
  – ביטול חוק חינוך חובה, ומתן אפשרות לחנך את הילדים בבית (ע"י ההורים) ללא צורך באישור כדי לעשות זאת.
  ההורים פשוט ישימו דגש על שהילד ילמד מקצוע לאורך ילדותו ויצבור בו ניסיון, כך שישתחרר מהצבא בגיל 21 כשכבר יש לו המון שנות ניסיון במקצוע כלשהו, מה שיהפוך את העובדים בישראל לפרודקטיביים הרבה יותר.
  אם כי כנראה שעדיף שזה יקרה במקביל לבית הספר, ולא במקום, כי בית ספר זה בעצם בייביסיטר חינמי. ההורים יצטרכו לפרוש בגיל צעיר, ואז לחנך את הילד במהלך הפנסיה.
  – אפשרות (בלי כפייה אבל!) לחינוך פיננסי כמו שצריך, מהסוג שאתה והסולידית מקדמים.
  – אפשרות לחיות עצמאי לחלוטין לפני גיל 14. אפילו בגיל 8-9 (מתי שהילד יכול לחצות כביש לבד). אני לא רואה סיבה שילדים בגיל זה לא יוכלו להתנהל מול בנקים, בורסה, מערכת הבריאות, בעלי דירות, תחזוקת משק בית, ניהול פיננסי, מקום עבודה וכו'. אם כי כמובן שחשוב מאוד שזה יעשה עם סיוע ופיקוח צמוד של ההורים.
  – עידוד self reliance. שההורים ילמדו לגדל ולייצר את האוכל של המשפחה בכוחות עצמם, לבנות את משקי הבית שלהם בכוחות עצמם, לתקן חפצים בבית בכוחות עצמם, וכו'. זה חוסך הון תועפות.
  – הסתפקות במועט. בית מבוץ (מהסוג שאנשים באפריקה חיים בו) מספיק בשביל משק עם בית עם מערכות חשמל, מים וגז טובות. לא צריך הרבה שטח – 88 מ"ר יכול להספיק למשפחה עם 6 ילדים, למשל. ולדעתי אפילו הרבה פחות מזה.
  אין צורך לגור באזור המרכז היקר מאוד. יש לכל משפחה את כל המינימום שצריך גם בכמעט כל עיר בפריפריה. אחוזי פשיעה, דירוג שירותים ציבוריים, מצב ביטחוני וכו' הם פרמטרים כמעט זניחים לדעתי.
  אם כי לברוח מהארץ זה גם חשוב מאוד, אבל לא אתייחס לזה כאן.

  – ויש עוד המון דרכים שמשפחה יכולה להצטמצם כלכלית. זה נושא לסדרה של מאמרים, ואכתוב אותם בקרוב, מקווה לפרסם אותה בבלוג.

  השורה התחתונה שאני מנסה להגיד כאן, היא שאם ישראל ומדינות מפותחות אחרות יאמצו את מה שכתבתי, ועוד הרבה שיש לי לכתוב על הנושא, נוכל בקלות להביא בממוצע לפחות 3 ילדים לזוג ולהסתדר מצוין כלכלית, וכולנו נצא לפנסיה בגיל מוקדם, וכו'.

  כך שהבעיה הזו היא largely פתירה.

  ואם ישראל תמשיך עם הטמטום הכלכלי שלה, אין שום דבר שאזרח פרטי אחד יכול לעשות בנידון חוץ מליצור מדיה בנושא. לא חושב שלהפגין ברחוב כדי שהממשלה תעשה משהו בנידון יעזור איכשהו. ולכן, זה לא בעיה שלנו האזרחים הפשוטים.

  ואגב, יתכן ואתה כן יכול לגדל ילדים, אם תאמץ את הדרכים שלי, ותפנה לשיטות הפריה מלאכותיות שיחסכו ממך את הגהנום הכמעט נצחי של למצוא בת זוג להקים איתה משפחה ביחד.
  הומוסקסואליות לא מונעת ממך להקים משפחה. נדמה לי שאפילו שמעתי על הומוסקסואליים שהקימו משפחה של שני הורים הומוסקסואליים זכרים. יש כבר פתרונות זמינים לקשיים שלכם בהקמת משפחה. לא טיפולי המרה כמובן.
  יש גם אפשרויות שלא כוללות היריון כמו אימוץ, אומנה וכו', אבל אם כולם יהפכו להורים באופן הזה, האנושות עדיין תיכחד מהר מאוד, אז לא ממליץ על זה.

  אם אתה כבר בן 40+, זכור שמקסימום אם תחליט שלא בא לך לטפל בילד שלך יותר, זה בסדר, תמיד אפשר לשלוח אותו לפנימייה/הורים מאמצים/אומנה/הוסטל/כל אפוטרופוס אפשרי אחר שיטפל בו. ככה שזה גם לא אמור למנוע את זה ממך. אל תאבד תקווה.

 2. אוסיף ואציין עוד כמה דברים.
  ראשית, כי אם ההורים יחנכו את הילדים מהבית..

  – חוסך את כל הכסף על הבייביסטר שיכול לעלות עשרות אלפי שקלים בחודש פר ילד (!!) מגיל 0 עד 6. למיטב ידיעתי זה מסכם את רוב ההוצאות פר ילד עד הגיעו לגיל 18 (משהו כמו 550-600 אלף שקל פר ילד יוצא רק על זה).

  – אפשר יהיה להאיץ את קצב ההתפתחות של הילד. הרי להורה יש הרבה יותר זמן ואנרגיה לשבת עם הילד, והילד לא מבזבז את זמנו בבייביסטרים לא יעילים בגנים שמבזבזים הון תועפות כסף.

  קח שהילד יוכל למשל, להיות עצמאי לחלוטין הרבה לפני גיל 8-9. יוכל להתחיל "לרכוש" מקצוע ולצבור ניסיון גם כן הרבה לפני גיל 8-9. יוכל להתחיל לדבר לפני גיל שנה, ללכת לפני גיל שנה, וכו'.

  – ההורים לא יצטרכו רכב פרטי כדי להסתדר. היום לדעתי כמעט כל ההורים מחזיקים רכב פרטי וסבורים שלא ניתן להסתדר בלעדיו.

  – היכולת של ההורים לצאת לפנסיה מוקדמת ולחנך מהבית, יגרום לכך שאם לא יגדל להם ילד קשה במיוחד, גם הוא eventually יצא לפנסיה מוקדמת מאוד, כך שזה יעבור מדור לדור, והחיים של כולם יהיו הרבה הרבה יותר קלים, מה שמפנה עוד יותר זמן ואנרגיה להביא יותר ילדים לעולם.

  – יש גם הרבה דרכים להצטמצם בכל ההוצאות – להוציא לא יותר מכמה מאות שקלים בחודש על מזון פר בן אדם, להוציא גרושים על חשמל, מים, וארנונה, ככה שמוציאים גם עליהם רק כמה מאות שקלים בחודש. שכר דירה יהיה עד 1000-2000 שקלים בחודש פר הורה (אם הם גרים ביחד).
  וכמובן – לא מוציאים כסף על דברים לא הכרחיים. לא צריך כסף כדי להנות מאיכות חיים מעולה. זמן פנוי רב יותר וחינוך טוב יותר, ויותר זמן איכות עם הילדים – חשובים הרבה יותר.

  – שכחתי להתייחס לבעיה הגדולה ביותר אצל החילונים: זוגיות.
  שימו לב למצב מהיבט הבא:

  – חרדים: לא צריכים לחפש לעצמם זוגיות. ההורים כבר דואגים לסדר להם בן/בת זוג בגיל 18. כך שהחובה למצוא לעצמם בת זוג נחסכת מהם לחלוטין.
  ההורים חוסכים מהם עשרות שנים של גיהינום של חיפוש בת/בן זוג.
  כמו כן, החרדים לא צריכים לדאוג לגבי גירושים אאל"ט – אסור בחוק להתגרש אצלם, רבנים לא מאפשרים זאת.
  נראה לי ששמעתי אפילו על מקרים שחילונים חזרו בתשובה בגיל מבוגר (הרבה אחרי 18), והדבר הראשון שנתנו להם כשהם נכנסו לחברת החרדים, זה לשדך להם זוגיות ולדאוג שהם לא יצטרכו לחפש לעצמם בן/בת זוג. בדיוק כפי שקורה בגיל 18 לרובם.
  נכון, זה הכל קורה בכפייה. ועדיין, גם לאורח החיים הזה יש יתרונות. על כך בהמשך.

  – חילונים: אין אפשרות לקבל בן/בת זוג מיידית. כדי להקים משפחה בדרך היחידה שהייתה כמעט כל ההיטוריה האנושית (קיום יחסי מין), חובה למצוא לעצמך בת זוג, שזה אומר: למצוא בת/בן זוג אחד מתוך מיליארדי בני האדם החיים על כדוה"א, לשכנע אותה לקיים איתך יחסי מין (ללא קונדום), ולהקים משפחה.
  תהליך זה לרוב לוקח בסביבות ה 20 שנה (!!!!!), וחלק גדול מהזוגות (או 30% או 70% אאל"ט) מתגרשים בכל זאת בסופו של דבר, אם מתחתנים.
  לא לשכוח שאם אף אחד לא שורד את התהליך הזה ולא מביא ילדים לעולם בכוחות עצמו – החילונים יכחדו מהר מאוד.
  היתרון היחידי של החילונים בנושא הוא שאין כפייה. לא חייבים להתחתן, לא חייבים לקיים יחסי מין, לא חייבים אפילו אי פעם להיות הורים, לא חייבים אפילו לחפש בת זוג.

  ועדיין, למרות חוסר הכפייה, החיים של החילונים עדיין פי מיליון יותר קשים מאלו של החרדים גם מבחינת נושא הזוגיות, כפי שניתן לראות מהעובדות הנ"ל שסיפקתי. 20 שנים של גיהינום של חיפוש זוגיות נחסכים לחלוטין מהחרדים. ולבהמשך:

  – הפתרונות לבעיה הזאת מתחלקים ל 2 קבוצות:

  קבוצה א' – אפשרות לקיים יחסי מין מיידית ללא חיפוש.

  יוזמות שיאפשרו גם לחילונים לקיים יחסי מין ולהקים משפחה ללא חיפוש. נניח, אנחנו אוהבים לגלוש באינטרנט, אז אולי נקים אתרי אינטרנט בהם מי שמעוניין לקיים יחסי מין ללא זוגיות, יוכל דרך אותם אתרים להירשם אליהם וליצור משתמש, ואז להשתמש בו כדי לשלוח בקשה לכך, כשבמקביל יוכל לראות בקשות זהות של אנשים אחרים, ולספק להם מענה במידה ויחליט to do so.

  בקיצור כל פיתרון שיאפשר לנו לקיים יחסי מין ולהקים משפחה מיידית, בדיוק כפי שעושים החרדים, ויחסוך לנו את ה 20 שנה של מציאת בת זוג. כמובן שבניגוד לחרדים, לא נצטרך לעשות זאת בכפייה.

  קבוצה ב' – הפריה מלאכותית.

  הכוונה היא להביא ילדים לעולם בשיטות שהמדע מצא שמאפשרות לכולנו להביא ילדים בקלות, אם כי גם כאן עדיין הגבר יצטרך לשכנע אישה כלשהי להסכים לכך, ולעיתים או תמיד לשלם הון תועפות של כסף (מאות אלפי שקלים) לאישה, גם כן כדי שתסכים לכך.

  עד לפני המהפכה המדעית, כלומר עד ימי הביניים, לא היה בכלל דבר כזה הפריה מלאכותית. הדרך היחידה להביא ילדים לעולם הייתה דרך קיום יחסי מין, מהסוג שרובנו עושים גם בימינו.
  אבל היום יש, בזכות המדע (שבזכותו קרה גם בערך כל דבר טוב שאי פעם קרה לאנושות).

  לצערי התעצלתי (מלשון עצלנות) לברר לעומק את הנושא, אבל יש לפחות 5 אופציות בהקשר הזה (לפי chatGPT) של הפריה מלאכותית, ויש שירות הנקרא "פונדקאות" שמאפשר לשכנע אישה להביא ילד עם גבר על ידי תרומת זרע (או הפריית מבחנה, כבר לא זוכר), שנכנסת ל "בנק זרע", כך שהזרע של הגבר מובא למגע עם הזרע של האישה באופן מלאכותי ללא קיום יחסי מין – זה לא זנות וזה לא מקצר את תוחלת החיים של האישה.

  אם כי פונדקאות ספציפית עולה הון תועפות, יכול לעלות מאות אלפי שקלים לגבר פר ילד, אז קחו את זה בחשבון.

  אבל תבררו את הנושא, בטוח שלא חסר מידע ברשת.

  – היום אם הורים יישימו את מה שכתבתי ועוד אכתוב, יוכלו בקלות להיות הורים חד-הוריים ל 2 ילדים לפחות. בגלל זה ההפריה המלאכותית נראית לי בסדר גמור.

  – בכל מקרה, מספר הילדים שכל זוג הורים צריך להביא בממוצע כדי שלא ניכחד אך גם לא נתרבה, נע בין 2.1 ל 2.7, לא 2.0. וזאת מסיבות רבות שקצרה היריעה להרחיב עליה כאן. רק שתדע.

  – בקיצור, החילונים לא מתרבים כי הם לא יודעים להתנהל פיננסית, ולא יודעים להסתדר בחיים באופן כללי, בגלל שהם לא עושים את מה שתיארתי. לא כי הם משלמים הרבה יותר מיסים, נאלצים לבזבז 2-3 שנים בצבא, או חיים בסביבה משכילה בה "לכולם יש תואר", או

  כמובן אבל שזה בחיים לא יקרה, והאסון שתיארת ימשיך בכל מקרה, כי מתי בכלל רוב החילונים אי פעם יחשבו על משהו ממה שכתבתי כאן. הם במקום זה עסוקים בלהאשים את המדינה על הנ"ל – מגייסים אותנו בכפייה ולא נותנים לנו לרכוש מקצוע בצבא, מכריחים אותנו לעשות תארים כדי להשתלב בשוק העבודה, מכריחים אותנו לשלם מיסים ולממן את החרדים והמדינה ובלה בלה.. לא עושים הרבה מאמץ לעשות את מה שכתבתי.
  וגם אלו שכן עושים מאמץ כנראה לא ממש מצליחים לרוב, ובצדק, כי אף אחד לא מלמד אותם איך לעשות את מה שכתבתי, ומעטים מאוד האנשים שכבר יודעים לעשות את כל מה שכתבתי, ואף אחד גם לא מלמד אותם איך ללמוד לבד דברים אפילו, שזה הרבה יותר בסיסי.

  אבל שוב – זה לא בעיה שלנו האזרחים. אנחנו לא יכולים לשנות זאת יותר מדי בכוחות עצמינו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *