איך תבחרו מה ללמוד: מדריך קצר ומעשי

פורסם: נובמבר-דצמבר 2007

איך לבחור
רבים מאתנו נתקלים בשאלה הזו אחרי השחרור מהצבא או בתקופה מאוחרת יותר בחיים: אז מה נלמד?
בהנחה שאכן החלטתם ללמוד משהו ואתם מתלבטים, הפוסט הזה מיועד לכם. העצה הראשונית ביותר שאני יכול לתת כבר בסיפתח – הנאה היא המוטיבציה הגדולה והטובה ביותר. אם אתם אוהבים משהו, אתם תאהבו ללמוד אותו ולעסוק בו בתור מקצוע.

אני מכיר כמה אנשים שלא ידעו מה כדאי להם ללמוד או במה לעסוק, עד שלאחר התלבטויות רבות פנו למכונים מקצועיים שיסייעו להם באיתור הלימודים או המקצוע המתאימים להם. לדעתי זה מיותר לגמרי – לא צריך לבזבז אלפי שקלים על מבחני אישיות והעדפה מקצועית, רק כדי שבסוף יגידו לכם את מה שהייתם יכולים לדעת לבד עם קצת מחשבה. אומנם נכון הוא שלא כל אחד יודע בדיוק מה הוא רוצה מבחינת לימודים או מקצוע, אבל אפשר בהחלט לסייע לו להבין מה כדאי ללמוד באמצעות 2 שאלות עיקריות:

1. תחום הלימודים – מה אתם מעדיפים או אוהבים? לאן אתם יותר נוטים: מדעים מדויקים או רוח וחברה? גם תחביב אפשר להפוך למקצוע.
2. מטרת הלימודים – האם אתם מייעדים את הלימודים למטרה מקצועית לעתיד או לשם הרחבת אופקים והנאה? או אולי שניהם – גם זו אפשרות.

כמובן ששתי השאלות הללו הן חלוקה מלאכותית שלי ולא חייבים להיצמד לכל אפשרות בנפרד; אבל כיוון שחברים רבים שלי פונים אלי בבקשה שאסייע להם לבחור מה ללמוד, יצא לי לחשוב על כך רבות והבנתי שהחלוקה הזו הכי יעילה להדגשת מטרות. לא משנה אם אתם רוצים לימודים אקדמיים או מקצועיים – פשוט שאלו את עצמכם מה התחום המועדף עליכם, והאם הוא מיועד למטרת מקצוע או הנאה (או שניהם). הניסיון שלי בייעוץ לחברים בנושאי לימודים הראה לי שאלו 2 השאלות העיקריות שעולות – במודע או שלא במודע.

שוק העבודה מציע היום אפשרויות שלא היו קיימות לפני כמה עשורים, ובטח שלא לפני כמה מאות שנים. כיוון שהאפשרויות כל כך מגוונות אנשים מתבלבלים ולא יודעים לאן לפנות. מקצוע וקריירה הפכו כל כך חשובים למרבית האנשים כיום, עד שישנם אלו שהולכים ללמוד תחום נדרש שלא מעניין אותם ומחמיצים פנים – העיקר שתהיה להם משכורת שווה. יש אנשים שהתחום שהם אוהבים הוא גם התחום שאותו הם לומדים או רוצים ללמוד (לדוגמה: אם אתם גם חובבי מחשבים וגם לומדים MCSE). כמו שאמרתי, אפשר להפוך גם תחום עניין או תחביב למקצוע בסופו של דבר.

אגב – ערוץ 8 הפיק סדרה מעולה של 5 פרקים בשם "עידן הקריירה". שווה הצצה, אם מזדמן לכם, כיוון שהסדרה עוסקת בהשפעת העבודה והקריירה על חיינו בישראל.

מה לבחור
אם אתם יודעים מראש שלימודים אקדמיים לא מתאימים לכם, חיסכו לעצמכם זמן ופנו ישירות ללימודי הנדסאים וטכנאים או לקורסים מקצועיים. כל עוד אתם יודעים שאתם רוצים לימודי מקצוע, עניתם על שאלת המטרה: אתם יודעים שאתם רוצים מקצוע ביד – ומייד. מה"ט, למשל, מציע מגוון מסלולי לימוד מעניינים בני שנתיים לכל היותר: אדריכלות ועיצוב פנים, הנדסת תעשייה וניהול / חשמל / תוכנה / אלקטרוניקה / מכונות, הנדסת תקשורת אינטראקטיבית (אינטרנט ומולטימדיה), עיצוב תעשייתי, צילום, קולנוע וטלוויזיה וכן מסלולי טכנאי בתחומים דומים.

לחילופין, אם אתם מעוניינים בלימודים אקדמיים – שגם נמשכים זמן רב יותר – עליכם לשאול את עצמכם איזה תחום תלמדו:
אם יש לכם ראש אנליטי ואתם אנשים של מספרים ועובדות בשטח – כנראה שאתם מתאימים למדעים מדויקים.
אם אתם (כמוני) שואלים שאלות רחבות יותר על מהות הקיום ועל המקום שאנו תופסים בחברה האנושית – אולי מתאימים לכם יותר מדעי הרוח והחברה.

אפשר להמשיך את החלוקה הראשונית הזו לעוד חלוקות משנה – גם בהקשר ללימודים אקדמיים וגם בהקשר ללימודי מקצוע:
אם אתם אוהבים ורוצים לעזור לאחרים – לכו על פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, רפואה, עריכת דין, ייעוץ ארגוני, אימון אישי, כוח אדם ועוד.
אם אתם אוהבים פרסום, מכירות ושיווק – לימודי תקשורת, לוגיסטיקה, מכירות ושיווק יתאימו לכם.
אם אתם פריקים של כלכלה או ניהול – אולי יתאימו לכם לימודי כלכלה ומנהל עסקים, בשילוב נושאים נוספים.
אם אתם אוהבים אומנות ועיצוב – עומדים לרשותכם אדריכלות, עיצוב פנים, עיצוב גרפי, עיצוב אינטרנט, ציור, פיסול ועוד.
אם יוקרה היא משאת נפשכם – לכו על מנהל עסקים, מחשבים, רפואה, עריכת דין, אדריכלות ועוד.
די להעיף מבט באתר הלימודים "יורם" כדי להבין את שפע האפשרויות – האקדמיות והמקצועיות גם יחד. ישראל היא מדינה ברוכה בתחומי לימוד מכל הסוגים.

אגב מנהל עסקים: זהו התואר האקדמי הנפוץ והיוקרתי ביותר כיום, והוא נוגע בכלכלה, בהתנהגות ארגונית, בסטטיסטיקה, בניהול ועוד. התואר הזה מיועד לאנשים שיודעים שעסקים וניהול הם הכיוון שלהם, או כדי להתקדם במקום העבודה. כמובן שאפשר לעשות אותו גם אם סתם בא לכם תואר יפה ברזומה, או לשם הרחבת אופקים, אבל נראה לי שאנשים לא בוחרים אותו מהסיבות האלה.

לימודים אקדמיים רבים – הן במדעים מדויקים והן במדעי הרוח והחברה – הם לימודים שגם מקצוע בצדם: מחשבים, עריכת דין, מנהל עסקים, פיזיקה, אלקטרוניקה, הנדסה, רפואה ועוד. גם אם למדתם בלשנות – המשויכת למדעי הרוח – אתם יכולים למצוא עבודה כעורכי לשון או כמתרגמים. לעומת זאת, אם בחרתם ללמוד פילוסופיה או היסטוריה – שגם הם משויכים למדעי הרוח – רוב הסיכויים שלא תמצאו עבודה בתחומים אלו מלבד הוראה באקדמיה או בבתי הספר. כמובן שיכולות להיות אפשרויות נוספות. פעם קראתי על תחום מקצועי שנקרא "ייעוץ פילוסופי" – אנשים שלמדו פילוסופיה מייעצים ל"מטופלים" בנוגע לבעיות בחיים, באמצעות גישות פילוסופיות שונות.

שוק העבודה – בעולם ובישראל – הופך להיות תחרותי יותר מיום ליום. תואר ראשון ושני הפכו למוצר נפוץ בקורות החיים שלנו, אם כי אני מכיר גם אנשים שלמדו אך ורק מחשבים במשך 8 חודשים והצליחו למצוא משרה מעולה עם משכורת הייטק ורכב צמוד; או אחרים שפשוט צברו מספיק ותק וניסיון והתקדמו למקומות עבודה עם משכורות גבוהות – גם בלי לימודים.

יש אנשים שלומדים תחום כלשהו שכלל אינו קשור למקצוע בו הם עוסקים, והם מייעדים את לימודיהם לשם הרחבת אופקים, הנאה וצבירת ידע (או תארים וקורסים לרזומה). אני, למשל, עוסק בעריכה ובכתיבה למחייתי ולומד פילוסופיה. אומנם שניהם קשורים למדעי הרוח, אבל אין ביניהם קשר. הלימודים שלי מיועדים להנאה ולהרחבת אופקים, והעבודה – לפן הכלכלי.

אני מקווה שהפוסט הקצרצר הזה, עם 2 העצות המעשיות שבו, ייתן למתלבטים ביניכם כיוון אפשרי – גם אם ראשוני ביותר. הבחירה בלימודים ובמקצוע היא לא בחירה פשוטה, כיוון שאנשים רבים רואים במקצוע את אחד הדברים העיקריים בחייהם (ובייחוד אלו המעוניינים להגיע לדרגות בכירות וניהוליות). החלטה שכזו, שמשפיעה עלינו בעיקר מבחינה כלכלית, נראית מפחידה לעתים, ואכן – לא רצוי להקל בה ראש. למרות זאת, לא צריך גם לתת לה להשתלט על חייכם. אם תדעו לאזן בין מה שאתם אוהבים ורוצים לבין המטרות שלכם בחיים, תוכלו להגיע להחלטה מושכלת.

5 Replies to “איך תבחרו מה ללמוד: מדריך קצר ומעשי”

  1. תואר לא קשור לחוכמה או לאינטליגנציה
    כל מה שצריך בשביל לקבל תואר זה סבלנות, ויכולת ללמוד חומר ולירוק אותו חזרה במבחן.

  2. גם לימודי תעודה זו אופציה שראוי לציין לדעתי, אני למשל אחרי הצבא עשיתי קורס מורי דרך, זה איפשר לי לעבוד בעבודה מעניינת גם כשעוד לא נסגרתי על מה בדיוק אני רוצה ללמוד כשאהיה גדולה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *