השקרים של הממסד הרפואי

הכול התחיל מהפחדת הפוליו האחרונה שהייתה בארץ לקראת סוף 2013. משרד הבריאות הוציא המלצה להתחסן, אבל בשטח דבר לא קרה. הורים רבים לא מיהרו לחסן את ילדיהם, ולא היה ברור מדוע.

בסופו של דבר נתגלו קבוצות פייסבוק של הורים שהתנגדו לחיסון, מכיוון שבחלק מהמחוסנים התגלו תופעות לוואי בעייתיות. אני לא מכיר הרבה הורים שיסכימו להפוך את הילד שלהם לשפן ניסיונות, רק כדי לוודא שהחיסון אכן בטוח.

זמן מה לאחר מכן יצא לי להגיב לסטטוס בפייסבוק באותו נושא, וסביב התגובה שלי התפתח דיון סוער. באותו דיון פייסבוקי דיברו והגיבו אנשים שאינם רופאים, שמרשים לעצמם להתנסח בחד-משמעיות אודות יעילות החיסונים, ובאותה נשימה טוענים שכל רופא שחושב אחרת אינו מבין דבר.

רק כדי לסבר את האוזן, יוצא מכך שאנשים שאינם רופאים:

  • גם יוצאים נגד רופאים שמפקפקים באמינות החיסון (כמו הרופא הזה למשל);
  • גם טוענים בעזות מצח שאפילו רופאים יכולים לטעות (רק הרופאים המתנגדים, כמובן);
  • גם קובעים שהם עצמם נסמכים על נתונים מדויקים (של רופאים שלא יכולים לטעות?);
  • וגם שוכחים שהם חוטאים באותו חטא שנגדו הם יוצאים (היבריס).

מדעיזם בהתגלמותו.

אני לא רופא, לא מדען ולא משפטן, ובטח שאין לי את הידע ואת ההשכלה כדי לדעת האם חיסון כזה או אחר עלול לגרום לתופעות לוואי. אני חובב מדע וטכנולוגיה אבל גם מכיר במגבלותיהם. גם לי יש דעה בנושא החיסונים, כמו להרבה מאותם מגיבי-פייסבוק שחיים בסרט שהם יודעים יותר טוב מכולם, למרות שאינם רופאים (וממילא הם טוענים שגם רופאים יכולים לטעות, ובכך בעצם חיסלו אפילו את טיעוני התמיכה שלהם-עצמם). בסוף הבנתי שרק הרופאים שהם מכירים לא טועים. כנראה שיש פוליטיקה גם ברפואה.

אני לא טוען שחיסונים אינם עובדים, ובכלל זו לא מטרת הפוסט הזה. אז למה בכל זאת לא למהר להיות חלק מעדר צייתן וכנוע, שרץ להתחסן כל פעם שאומרים לו "קפוץ"?

הנה כמה סיבות טובות מאוד (לדעתי):

  • הרצון והמחשבה החופשיים קודמים לכל. יש כאן עניין מוסרי פשוט: אי אפשר לזעוק "כפייה דתית" ובאותה נשימה לייחל ל"כפייה רפואית". אתם רוצים להיות בריאים? דאגו לחסן את עצמכם ואל תחטטו בחייהם של אחרים. כפי שציינתי, אני לא אומר שחיסונים לא עובדים; אני כן אומר שרצונו של אדם – כבודו. מי שרוצה לממש את "1984" של אורוול, שינסה במקום אחר.
  • זוכרים את "מגפת" שפעת החזירים שהייתה פה ב-2010? מסתבר שלא היה ולא נברא. הרופאים שהמליצו על התחסנות מסיבית נגד השפעת, פשוט קיבלו כספים ותמריצים מיצרני התרופות. כך עובד עולם הרפואה של ימינו – הכול נגוע באינטרסים כספיים ואחרים. אם ליצרנית תרופות אין אפשרות להרוויח מייצור תרופה למחלה כלשהי, שיישרפו כל החולים.
  • יש חילוקי דעות גם בין הרופאים עצמם בנוגע לחיסון הפוליו. הדוגמה הראשונה הייתה אותו רופא שהעלה את טיעוניו במאמר ב"הארץ", אבל יש להניח שהוא לא היחיד. אומנם המתנגדים בקרב הרופאים הם כנראה מיעוט, אבל ככה התחילו המהפכות הגדולות ביותר במדע. גם איינשטיין היה פעם מיעוט. לפעמים צריך להקשיב גם למתנגדים, אפילו אם הם מיעוט, במקום לחשוב שהכול כבר ידוע לנו. ההיבריס הזה הוא חטאה האינטלקטואלי הגדול ביותר של האנושות – מאריסטו ביוון העתיקה ועד הפנאטים של ימינו, שלא מסוגלים להבין משהו אלא אם כן גידלו אותו בצלחת פטרי.
  • הווירוסים, החיידקים והמגפות מפתחים עמידות לאורך זמן. מעבר לכך, השימוש הנפוץ באנטיביוטיקה (גם בתעשיית המזון) רק מאיץ את קצב התפתחות העמידות. פרופ' סאלי דיוויס, הרופאה הראשית של בריטניה, כתבה על זה ספר שלם שנקרא "התרופות אינן עובדות" (או שאולי גם היא לא מבינה כלום). זה לא אומר שצריך להימנע מחיסונים; זה כן אומר שלא כדאי להתפתות לכל המלצה לרוץ ולהתחסן. שווה לשמוע חוות-דעת מכמה רופאים שונים.
  • תמיד אתנגד לחייב אנשים לצרוך עוד תרופות וסמים, בעולם שגם ככה מפוצץ בחומרים כימיים מכל כיוון. אומנם ברור לי שבלי חיסונים התרבות האנושית לא הייתה מגיעה רחוק, אבל היום ממילא הגענו למצב של התחסנות יתר (ראו סעיף קודם).
  • אני אנטי ממסדי. בעולם שבו כל אחד מנסה לשכנע את האחר בצדקתו, יש כאלה שלא מנסים אלא ישר כופים את כוחם על האחר. לא חסרים משטרים דיקטטוריים שפועלים באותה צורה, וגם בדמוקרטיה העאלק הגונה יש מספיק פגמים שהופכים אותה לסוג של דיקטטורה, אבל עם חילוף חומרים איטי יותר. לאורך כל ההיסטוריה קבוצות מנושלות מכוח נאלצו לסבול ולהילחם לקבלת זכויות מהממסד, מאבק שממשיך גם היום. אז מה הקשר לחיסונים? פשוט מאוד – עוד שיטה ממסדית לשליטה באוכלוסייה באמצעות פחד. קונספירטורי מדי בשבילכם? קראו שוב את הכתבה על מגפת השפעת שלא הייתה ולא נבראה.

שוב פעם מפחידים אותנו
הפעם עם קמפיין מוגזם לשלבקת חוגרת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *