אלנבי 40: אם שותים, לא שוכבים

הרבה "אונס" נזרק לאוויר כתגובה לסרטון המין הקבוצתי ממועדון אלנבי 40. אחרי חיפוש פשוט בגוגל ראיתי אחד מהסרטונים הלא מצונזרים, בהם הבחורה רוקדת עירומה לגמרי ומבצעת בעצמה מעשים מגונים בפרהסיה, כולל החדרת חפצים כגון בקבוקים. אין שום הצדקה למעשי אונס, אבל התנהלות מהסוג הזה לא בדיוק הופכת אותה לשה תמים.

בבית המשפט של פייסבוק ודעת הקהל, כולנו חורצים דעה לכאן או לכאן גם בלי העובדות הדרושות (כולל עבדכם הנאמן), אבל אנסה בכל זאת לתת את שני הסנט שלי בעקבות הפרשה.
1.
כשאומרים "לא" – מתכוונים ל"לא".
כששיכורים משתפים פעולה ולא אומרים דבר – גם אז מתכוונים ל"לא".
כששיכורים משתפים פעולה ואחר-כך אומרים שזה היה בהסכמה – הם מתכוונים ל"לא יודעים על מה אנחנו מדברים, תחליטו אתם בשבילנו".
ראו הוזהרתם/ן – Don't drink and fuck.

2.
אם עד היום החוק אסר רק נהיגה בשכרות, אז עכשיו יש פתח גם לחוק שיאסור יחסי מין בשכרות. נסו להיזכר כמה פעמים קיימתם יחסי מין כשהייתם שתויים או מעושנים, ודמיינו שמהיום אתם עבריינים רטרואקטיבית על כל פעם שכזו. סורו לתחנת המשטרה הקרובה לביתכם והסגירו את עצמכם מיידית.

3.
למרות שהבחורה אומרת שהכול בהסכמה, אחרים כבר החליטו בשבילה שהיא לא יודעת על מה היא מדברת, ומדובר למעשה באונס. כל המעוניינים ב"טובתה" נטלו ממנה מיידית את היכולת לבחור ולהחליט עבור עצמה מה קרה ומה היא עשתה. משמע שכל מקרה של סקס בגילופין הוא אונס (סקס בגילופין. תזכרו את זה, כי זה יבוא לכם בבומרנג כשהחוק בנושא יגיע יום אחד. צפו למעצרים נרחבים רטרואקטיבית).

4.
השאלה כאן היא האם מרגע שאת/ה שותה אלכוהול, את/ה הופך/ת לישות שמבחינה משפטית לא אחראית יותר למעשיה. אם כך הוא הדבר, זו חרב דו צדדית – אם הבחורה השיכורה לא הייתה מודעת למעשיה והיא פטורה מאחריות, אפשר לטעון שגם השיכורים האחרים בפרשה לא היו מודעים למעשיהם והם פטורים מאחריות. אלכוהול זה אלכוהול זה אלכוהול, לא ככה?

5.
אם יסתבר ששמו לבחורה סם אונס במשקה – אין ספק שמדובר בעבירה קשה וצריך לטפל בכל הנוכחים באירוע בהתאם. אבל לשתות אלכוהול ולקיים יחסי מין זו עדיין לא עבירה על החוק (עדיין… לכו תדעו מה יקרה בעקבות הפרשה הזו).

6.
אנשים חושבים שהעובדה שזה קרה במקום ציבורי, מוסיפה חטא על פשע – לא רק אונס אלא גם התערטלות בציבור. זה ממש לא משנה. אם היה מדובר במין קבוצתי בדירה פרטית, זה לא היה התערטלות בציבור וכנראה שגם לא היה אונס (תזכורת – הבחורה טוענת שהכול היה בהסכמה ולא רוצה להגיש תביעה). הניסיון לשפוך שמן על המדורה בגלל שזה קרה במקום ציבורי, הוא ניסיון מכוער להלהיט את הרוחות הלוהטות ממילא.

7.
לא, אני לא שותה אלכוהול. זה מגעיל-תחת.
אין לי שום אג'נדה נסתרת בנוגע למשקאות אלכוהוליים.

8.
לא, אני לא מנסה להגן על "אחוות הגברים" הסטרייטים.
אני בכלל הומו.

9.
למרות שבבית המשפט של דעת הקהל כולם אשמים עד שהוכח אחרת, צריך לזכור שבסופו של דבר בית משפט (אמתי) אכן יכול להחליט שהיה מדובר באונס. לפי החוק אונס יכול להתבצע גם אם ניתנה הסכמה לכאורה של הקורבן, "תוך ניצול מצב של חוסר הכרה או מצב אחר המונע מתן הסכמה חופשית". ובכל זאת אני טוען שיש כאן בעייתיות, כי זה הופך כל יחסי מין עם אלכוהול לפשע.

10.
מוטב היה לכולנו אם נושאים משפטיים היו מתנהלים מראש בדלתיים סגורות, ולא בתקשורת, בפייסבוק ובוואצאפ. זה היה חוסך הרבה התלהמות ועוגמת נפש.

"אני לא יכולה להגיד שזה אונס… לא הייתי שפויה", מאקו 3.10.15

בשם הפמיניזם / דנה גולדברג, הארץ, 8.0.15

הצעירה עבדה במועדון והשתתפה במין קבוצתי פעמים נוספות, הארץ 12.10.15

3 Replies to “אלנבי 40: אם שותים, לא שוכבים”

 1. פאק, זה המקום הראשון שאני שומע אישוש לדעה הזאת.
  כגבר שאוהב נשים עצמאיות וחזקות (כן, זה בין הדברים שהכי מושכים אותי בבחורות) מה שאותי קצת מזעזע זה שכל אותן דוברות בשם תרבות האונס פשוט לוקחות בעלות על גופה של אותה בחורה.
  אני לא יודע מה קרה שם כי אני לא יודע את הפרטים. אולי אונס ואולי לא.
  אבל הדיון הציבורי אח"כ…
  כאילו לא אפשרי שאישה עצמאית ובוגרת תעשה מה שהיא רוצה עם הגוף שלה.
  ויש אנשים מתירנים מבחירה מינית. אם הקו שהולכים בו יאומץ בארהב, יהיו הרבה נערות קולג' שיוכלו להתלונן על אונס בדיעבד…
  מה שהופך את העניין לאפילו יותר אפרפר הוא שאני מתערב שניתן יהיה גם לגרום לבחורה עצמה לראות את האירוע בדיעבד כאונס, תוך הנחלת הנרטיב הנגדי לזה שלה.
  אבל צריך להיות הבדל בין הרהור בדיעבד בדברים על ספת הפסיכולוג לבין ענישה פלילית כתוצאה מאמירה שהייתה או לא הייתה בזמן ובמקום המתאימים, של לא.

 2. הולכת למועדונים שבהם סקס נשפך כמו מים, שותה אלכוהול בכמויות של גמל, אוכלת סמים, מתפשטת, עולה על הבר, רוקדת בעירום, דוחפת לעצמה בקבוקים לעיני כולם ואח"כ אומרת "לא רציתי סקס, זה היה אונס". ואווווו.

  אז אם זה היה אונס, אסור בכלל לקיים יחסי מין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *