איך עושים כסף (כמעט) בלי להתאמץ: 5 שיטות שחובה להכיר

כל החיים מלמדים אותנו שבשביל כסף צריך לעבוד, והאמת היא שבגדול זה נכון. אבל לפעמים יש מצבים בחיים בהם כסף שוכב על הרצפה ורק ממתין שניקח אותו אלינו. רק צריך לדעת מה לעשות – ואחר כך לעשות את זה.

איך עושים כסף

1. כסף ששוכב על הרצפה

נתחיל מהסוף: באמצעות הר הכסף מצאתי 140 אלף שקלים שלא הייתי מודע לקיומם. אחר כך מצאתי חשבונות דומים גם אצל ההורים שלי, והתלוננתי למה האחים שלי לא בודקים גם הם.

ב"מחסני המדינה" שוכבים עשרות מיליארדי שקלים ללא דורש בצורת פנסיות, חסכונות, ביטוחים וחשבונות בנק ששכחנו מהם או שמעולם לא היינו מודעים לקיומם. הר הכסף והר הביטוח הם אתרים ממשלתיים שמאפשרים לכם למצוא אלפי שקלים שאולי מחכים שיקחו אותם.

אומנם בדרך כלל מדובר בכספים שאינם נזילים באופן מיידי, כי רובם מחוברים לקרן פנסיה, לביטוח מנהלים או למכשיר חיסכון אחר שדורש תשלום מס נכבד כדי לחלץ את הכסף. אבל בכל מקרה, עדיף למצוא כמה אלפי שקלים שעד כה לא חשבתם שיש לכם: אפשר לשלם את המס ולקבל את היתר, או לנייד את כל הסכום למכשיר חיסכון שימשיך לצבור ריבית.

איך? מחפשים בגוגל "הר הכסף" ונכנסים אל האתר הממשלתי itur.mof.gov.il – אחרי הרשמה ואימות תקבלו גישה ותוכלו לבדוק איפה יש לכם פנסיות וחסכונות. חשוב לזכור: באתר לא כתוב כמה יש לכם, אלא רק היכן מתקיימים חשבונות שכדאי לשים אליהם לב. יהיה עליכם לברר בעצמכם מה נמצא היכן וכמה, כדי לקבל החלטות כיצד לפעול.

2. ריבית דריבית

אלברט איינשטיין קרא לה "פלא עולם שמיני", ואכן ריבית דריבית היא כלי מופלא. המשמעות היא קבלת ריבית לא רק על הכסף שאנו מפקידים – אלא גם על הרווחים שנוצרים בעקבות זאת.

איך עושים את זה? פשוט מאוד. במקום שהכסף ישכב ללא רוח חיים בחשבון העובר ושב בבנק, מפקידים אותו במכשיר פיננסי כלשהו שנושא תשואה / ריבית: חשבון השקעות בבורסה, קופת גמל כלשהי, קרן השתלמות, פנסיה (חובה לפי חוק), פיקדון בבנק וכן הלאה.

ככל שהתשואה גבוהה יותר וככל שמפקידים יותר כסף, כך נקבל יותר כסף. לדוגמה: ריבית שנתית של 3% תכפיל את הכסף שלנו כל 24 שנים; ריבית 7% תכפיל את הכסף כל 10.2 שנים, וריבית 10% תכפיל את הכסף כל 7.2 שנים. כמובן רצוי שהריבית תהיה גבוהה יותר מהאינפלציה, ששוחקת את ערך הכסף.

דמיינו חשבון השקעות של 100 אלף שקל בריבית שנתית של 10 אחוז (שהיא הריבית הממוצעת בבורסה לאורך עשרות שנים). המשמעות היא שכל 7 שנים ההון שלנו יוכפל, גם אם לא נשקיע שקל נוסף! אם כן נשקיע כספים נוספים, נקבל יותר.

מי שרוצה ללמוד עוד על השקעות פסיביות בבורסה מוזמן לקרוא את הספר "השקעות לעצלנים". מי שרוצה לצאת לפנסיה מוקדמת לפני גיל הפרישה, יכול ללמוד אצל שתי מומחיות שכבר עשו את זה: הסולידית מצד אחד והאופטימית מצד שני. שווה כל שקל, תרתי משמע.

3. החזרי מס

המדינה חייבת לאזרחיה מיליארדי שקלים בשל גביית יתר של מיסים, וניתן לדרוש החזרים עד 6 שנים אחורה. אם לא תטרחו לבקש החזרי מס – המדינה ממש לא תטרח לתת לכם דבר מרצונה הטוב.

אבל למה בעצם מגיע לנו לקבל החזרי מס? בגלל אירועים כגון מעברי עבודה בין מעסיקים שונים, הפסקות עבודה, חופשות לידה, העלאות שכר וכן הלאה.

כשהייתי שכיר פניתי לחברה שעוסקת בתחום הזה, וקיבלתי החזר מס נחמד של כמה אלפי שקלים. מרגע שהפכתי להיות עצמאי, אני מקבל החזרי מס באמצעות רואה החשבון שלי – שמגיש עבורי דוחות שנתיים.

בין אם זה כמה עשרות ומאות שקלים ובין אם זה אלפי שקלים ומעלה (כולל ריבית והצמדה) – מדובר בכסף פטור ממס שבהחלט שווה את הטרחה, גם עבור שכירים.

שכירים – בדקו כמה כסף מגיע לכם >

4. נדל"ן פיזי או דיגיטלי

יש לכם דירה או כמה דירות שאפשר להשכיר? יש לכם הכנסה (כמעט) פסיבית שיכולה לשלם את המשכנתא, או להוות מקור הכנסה נוסף אם המשכנתא כבר שולמה במלואה. קל וזול יותר לקנות דירות להשקעה בחו"ל. בנוסף – כל עוד שכר הדירה לא עולה על גבול מסוים שנקבע בחוק (נכון להיום עד 5,471 ש"ח), הוא בחזקת הכנסה פטורה ממס.

נדל"ן דיגיטלי מתייחס לנכסים כגון אתרי אינטרנט וכל מה שנמצא בעולם הווירטואלי. באמצעות כמה כלים פשוטים ניתן להפוך כל אתר אינטרנט למקור הכנסה: פרסומות של גוגל אדסנס או של Ezoic; תוכניות שותפים (הטובה ביותר היא כנראה של אמזון); פרסום תכנים בתשלום; מכירת לידים ועוד. נכסים מושקעים ניתן אף למכור תמורת סכום משמעותי בפלטפורמות כגון floop בישראל או flippa בחו"ל.

כמובן שכל זה דורש השקעה וזה כבר לא בלי להתאמץ (כפי שכתוב בכותרת). אתרי אינטרנט צריכים להיות בעלי תנועת גולשים גדולה מספיק כדי ליצור הכנסות… אבל מי שיודע לעשות זאת יכול להרוויח סכומים נאים מכמה אתרים שהוא מנהל במקביל. כמו כן אפשר למכור מוצרים גם ללא מלאי משלכם באמצעות אתרי דרופשיפינג (אם באיביי מוכרים עגיל בדולר, אתם תמכרו את אותו עגיל באתר שלכם ב-10 דולר).

דרך נוספת לעשות כסף באינטרנט היא להיות משפיען ביוטיוב, טיקטוק או אינסטגרם. ככל שיש לכם יותר עוקבים בתחום מסוים, כך תוכלו להרוויח יותר כסף משיתופי פעולה שיוצעו לכם. בנוסף, יוטיוב (בדומה לגוגל אדסנס) מציעה תוכנית שותפים לכל מי שצבר לפחות 1,000 מנויים רשומים ו-4,000 שעות צפייה. בפועל צריך מאות אלפים או מיליונים כדי להגיע למשכורת מינימום, אבל גם מי שמקבל כמה מאות שקלים בחודש זה תוספת נחמדה.

5. הטבות

  • ילדים מזכים את ההורים בנקודות מס וכן בקצבאות ילדים.
  • בני הגיל השלישי זכאים למגוון הטבות בתחומים שונים (פחות ארנונה, פטור ממס על קופ"ג ועוד).
  • אקדמאים ומשרתים בכוחות הביטחון זכאים לתוספת זמנית של נקודות זיכוי במס.
  • אוכלוסיות מעוטות יכולות, בעלי מוגבלויות ועוד – זכאים למגוון הטבות מהמדינה.
  • וכן הלאה – חפשו ותמצאו.

רגע לפני סיום

זה ממש לא הסוף. אפשר למנות עוד עשרות רבות של אפשרויות כגון צמצום הוצאות, טיפול בכפל ביטוחים, התמקחות על עמלות ודמי ניהול, מחזור משכנתא, עבודה נוספת בשעות הפנאי, לשלם פחות על פנסיה וביטוחים אם אתם רווקים ללא שארים וכן הלאה.

ככל שתהיו יותר מודעים לאפשרויות, כך תחסכו יותר ובמקביל תרוויחו יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *