טרטמן, נמאסת

פורסם: מרץ 2007

פעם כתבתי עבודה סמינריונית אודות התפישות הפוליטיות של אפלטון. מצאתי שבאחד החיבורים היותר מפורסמים שלו, "המדינה" (פוליטיאה), טוען אפלטון שרק ליחידי סגולה מותר להגיע לשלטון. במדינה האידיאלית של אפלטון, לוקחים את הנערים בגיל 17, מאמנים אותם בצבא משך כמה שנים, מלמדים אותם גיאומטריה, פילוסופיה ועוד – ומי שעומד בכל הדברים הללו בהצלחה עד סביבות גיל 50, הופך להיות מנהיג-פילוסוף. מיותר לציין שרק מעטים מצליחים להגיע למעמד הזה.

במדינה האידיאלית של אפלטון הדברים מתנהלים כמו במשטר צבאי. לדעתו אנשים נולדים עם תכונות מסוימות, ולכן ניתן לחלק אותם בהתאם לכך: המנהיגים הפילוסופים הנעלים, החיילים ששומרים על כולם, וכל השאר – הברארה שבתחתית. התיאור הזה נשמע לא טוב, עד כדי שחשבתי שאפלטון הוא פאשיסט לא קטן.

אבל מה? ככל שחולף הזמן, נדמה לי שיש דברים מסוימים שבהם הוא צדק. שימו לב מה קורה במדינה הקטנה שלנו – טרטמן מזייפת תארים אקדמיים, נשיא המדינה אונס, רמון מטריד מינית ואי אפשר לדעת מי עוד עשה מה. אני מתחיל לחשוב שאולי עדיף היה ליישם חלק משיטותיו של אפלטון בכל הנוגע לפוליטיקה הישראלית. בצרפת, למשל, לא כל אחד יכול להגיע לפוליטיקה – צריך לעבור לימודים מסוימים והכשרות כאלה ואחרות. רק פה כל פלוץ יכול להיות שר בממשלה, ואת התוצאות אנו רואים כמעט כל יום בחדשות.

אומנם לימודים והכשרות לא מבטיחים שהמועמד יהיה אדם מוסרי – שזו הדרישה הראשונה במעלה (ומצידי שלא יהיו לו שום תארים) – אבל לפחות צריך אדם שיש לו יכולות הנהגה ושעבר כברת דרך מסוימת בפוליטיקה, לפני שהוא מגיע להיות חבר כנסת, שר או ראש ממשלה.

להיות פוליטיקאי זה לא כמו להיות מנהל שיווק או תכנת; פעולותיו של פוליטיקאי בצמרת השלטון נוגעות באופן ישיר לכל אדם החי במדינה ומשפיעות על כולנו. אולי באמת רצוי שתהיה פה "ממשלת מומחים" במקום ממשלת "אחים" – שבה יד רוחצת יד, ואת המחיר משלם, בסופו של דבר, האזרח הקטן.

אני לא טוען שצריך ליישם את מה שאפלטון אומר – לאמן ילדים מגיל 17 בצבא וללמד אותם מתמטיקה ופילוסופיה עד שייצא להם מכל החורים בגיל 50. אבל אולי אפשר ליישם שיטות אחרות, כמו בצרפת או במדינות אחרות, שבהן להגיע למשרה פוליטית לא יותר קל מאשר לקנות תואר באינטרנט.

אי אפשר למנוע שחיתות באופן מוחלט, אבל לפחות אפשר ליצור מצב שבו מי שכבר מגיע לצמרת השלטון, מגיע לשם בזכות מעשיו ותפישת עולמו, ולא בזכות הישבנים שליקק או התארים שזייף. "אז למה על טרטרינה עטו?", שואלת דר' נעמה כרמי בבלוג שלה, ועונה: "הניחוש שלי טוב כמו שלכם".

אז יש לי תשובה – לא מספיק שהגברת טרטמן מזייפת תארים, היא גם גזענית, ולפי ההתבטאויות האחרונות שלה בתקשורת יש לה פה ג`ורה לא קטן. יותר מדי מינוסים, פחות מדי פלוסים – חישוב פשוט. היא בהחלט לא ראויה להיות שרה או חברת כנסת בישראל. אני לא רוצה שאחת כזאת תשב בצמרת השלטון, בעמדה בכירה של קבלת החלטות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *