טבעונות וצמחונות הן טרנד חולף

צמחים זה רצח"כל דבר טומן בחובו את זרעי פורענותו שלו". בנוגע לטבעונות ולצמחונות הייתי מרחיב את הפירוש ואומר שבכל דבר טמונים זרעי סיומו.

אומנם צמחונות היא בת אלפי שנים, עוד מאז ימי הודו ויוון העתיקות; אבל צמחונות כתנועת מחאה חברתית החלה לפרוח רק במאה ה-20, כשאחריה הופיע גם המונח "טבעוני" בסביבות שנות ה-40 של אותה מאה.

בימיו של הפילוסוף הצרפתי דקרט, בין המאה ה-16 ל-17, המדע והאתיקה ראו בבעלי חיים לא יותר מאשר מכונות ביולוגיות, ללא סבל, אושר או תחושות אנושיות מעין אלה. השינוי החל במאה ה-20, כאשר מחקרים הראו שאפשר לייחס סבל גם לבעלי חיים. הצמחונות והטבעונות מבוססות על ממצאים המכירים בעובדה שגם בעלי-חיים חשים כאב וסבל. יש מספיק מאמרים כאלה באתר אנונימוס, למשל, וגם חיפוש פשוט בגוגל יעלה שלל תוצאות.

לא כל יצור חי חש סבל, או לפחות המסקנות אודותיו אינן חד-משמעיות (לדוגמה, כשמדובר בדבורים ובכל הקשור לתעשיית הדבש). מן הסתם יש להניח שגם בנושא זה – מצוקת הדבורים ושאר חרקים ופרוקי-רגליים – תגיע יום אחד תשובה בדמות מחקרים מדעיים שיקבעו לכאן או לכאן.

כמובן שהיום, כמו בימינו אנו, על כל מחקר מדעי שאומר "כן" אפשר למצוא גם מחקר מדעי שאומר "לא"; אבל אני בהחלט מקבל את הטיעון שחיות חשות סבל, פחד ושאר מאפיינים שעד לפני כמה מאות שנים יוחסו רק לבני אדם.

אלא שאותם מחקרים מדעיים, שגורמים לאנשים רבים להבין את הסבל שהם גורמים לחיות, מתחילים להפיק תוצאות גם כשמדובר בצמחים: הם חשים ואפילו "רואים" את סביבתם ומגיבים אליה בהתאם. נכון, עדיין לא מצאו שום הוכחה לסבלה של העגבנייה; אבל בדיוק כמו שהמחקר המדעי והתפישה המוסרית של המאה ה-17 לא הכירו בסבלם של בעלי חיים, כך המחקר המדעי והתפישה המוסרית של המאה ה-21 עדיין לא מכירים בסבלם של צמחים.

נקודה נוספת במוסר הצמחוני/טבעוני, קשורה לשאלה עד כמה פופולרי אותו יצור חי שעליו מדברים. הצמחונות והטבעונות מדברות בשצף קצב על רצח ושואה כל עוד מדובר בבעלי חיים פופולריים – פרות, תרנגולות, כבשים, כלבים וחתולים; אבל כשמדובר בעדת ג'וקים, נמלים או חרקים מגעילים אחרים שמציפה את הבית, אף טבעוני לא יהסס למעוך לכולם את רבאק, כדי למנוע מהם להפוך לציפוי-הרצפה החדש.

נכון, הם יגידו לכם שלחרקים אין תחושת כאב. עכברים מרגישים כאב, ג'וקים לא. תסמכו עליהם, הם טבעונים והם מתעדכנים במחקרים העדכניים ביותר בתחום (שמשתנים כל שני וחמישי). ברגע שייוודע להם שגם ג'וקים סובלים כשמרססים אותם – הם ודאי לא יעזו למעוך או לרסס אף אחד. להפך, הם יתנו להם להתרבות בבית וייהנו מחברתם.

רוב הטיעונים הצמחוניים והטבעוניים נסמכים על מדע שעדיין לא מכיר בצמחים, בחרקים ובפרוקי-רגליים כמערכות המסוגלות לחוש כאב. כשזה יבשיל ויגיע לכדי שינוי, ומחקרים מדעיים ימצאו שיש טעם לפגם גם באכילת צמחים – אז כנראה נתחיל לראות את התפוררות היסודות של הצמחונות והטבעונות. זה אולי לא יקרה בימי חיי, אבל ביום שבו המוסר הצדקני סטייל גארי יורופסקי לא יאפשר לנו לאכול שום דבר מחשש לפגיעה במשהו חי, נבין את גודל הטמטום.

Plants Know They Are Being Eaten – Business Insider, 2014

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *